Costa del Sol, letovisko na španielskom pobreží. Dvadsať minút chôdze od pláže Marbella. Hemží sa to tu celebritami. Dvere jedného z apartmánov otvára muž s ruským prízvukom. Vladimir sa predstaví ako obchodný partner majiteľa bytu - Artura Očeretného (44). V jednej z izieb je stále žena s malým chlapcom. Chcete byt kúpiť? Môže byť váš, znie jeho ponuka.

Dá sa to vysvetliť aj tak, že zaň zaplatíte majland a asi sa aj do niečoho namočíte. „Záujemkyňa“ o nehnuteľnosť - reportérka Politica Leonie Kijewski totiž zaklopala na dvere bytu manžela Ľudmily Očeretnej (65). Ak vám meno nič nehovorí, treba sa pozrieť, ako sa volala predtým - Putinová. Ide o bývalú ženu ruského prezidenta.

Viac FOTO Putinovej ex Ľudmily v GALÉRII

Marbella

Apatmán mal v čase kúpy v roku 2014 hodnotu 1,1 milióna eur. „Je to veľký byt. Všetko je úplne nové,“ prízvukuje Vladimir s tým, že dohodne obhliadku. Na tú sa reportérka už nedostala. Na druhý deň jej napísal SMS, že došlo k nedorozumeniu a byt nie je na predaj.

Prehliadkou bytu by sme podľa novinárky nahliadli nielen do života Putinovej ex, ale videli by sme, čo všetko sa dá zaobstarať za milióny pochádzajúce z Ruska. Nie je ťažké si domyslieť, prečo Očeretní chcú luxusnú nehnuteľnosť predať. Hoci nie sú na sankčnom zozname Európskej únie, môže byť len otázka času, kedy sa tam dostanú. Spojené kráľovstvo na Ľudmilu už sankcie uvalilo. Ak by tak spravil aj Brusel, mohol by sa apartmán aj zvyšok európskeho portfólia dostať mimo dosahu manželov. Vojna na Ukrajine zmenila neregulované prúdenie ruských, často nezákonne získaných peňazí do lukratívnych európskych destinácií.

Ľudmila nebola príliš viditeľná ani za 30 rokov po Putinovom boku, nieto ešte po rozvode. Ani by sa nevedelo, že si v roku 2015 zobrala o 20 rokov mladšieho nadšenca triatlonových pretekov Ironman, keby si nezmenila po ňom priezvisko. V čase, keď sa vzali, on začal rozširovať svoje portfólio. V Marbelle má podľa matriky ešte druhý apartmán. Kúpil ho v roku 2011 za 800-tisíc eur. Podľa miestnych médií má v susednom letovisku La Zagaleta svoju vilu aj Putin. Ako tvrdí miestny expert na reality Javier de Luis, oblasť sa stala magnetom na peniaze z Moskvy. Oficiálne žije v Marbelle tritisíc Rusov. „Skutočné číslo je oveľa vyššie.“ Kupujú si tu nehnuteľnosti ako investíciu, no realitný trh ponúka i možnosti na prepratie špinavých peňazí. „Deje sa to hlavne nákupom stavebných povolení na domy alebo projekty, ako sú hotely - a ich predajom ešte pred začatím prác,“ vysvetlil de Luis. Ďalšou bežnou stratégiou je vziať si pôžičku na kúpu nehnuteľnosti a potom ju splatiť v menších splátkach, ktoré sú menej kontrolované.

Byt kúpený v roku 2014 môže majiteľovi priniesť ešte jednu výhodu. Od roku 2013 španielske zákony udeľujú povolenie na pobyt tým, ktorí investujú aspoň pol milióna eur do miestnych nehnuteľností. So „zlatými vízami“ možno neobmedzene cestovať po schengene či požiadať o trvalý pobyt v Španielsku. Na otázku Politica, či Očeretnyj využil túto schému, španielske ministerstvo zahraničných vecí odmietlo „sprístupniť osobné informácie tretím stranám“.

Davos

Približne v čase, keď sa Očeretnyj oženil s Ľudmilou, kúpil v lyžiarskom švajčiarskom stredisku Davos luxusný apartmán inzerovaný približne za tri milióny eur. Reportérka Politico byt navštívila na jeseň. Na poštovej schránke bolo Očeretného meno, vnútri niekoľko listov adresovaných jemu. Na „domové schôdze“ za seba podľa susedov posiela právnika. V štýle švajčiarskej neutrality susedov jeho prepojenie na šéfa Kremľa či pôvod majetku nezaujímajú. „Nepáči sa mi, čo robí Putin na Ukrajine, ale majú tu plné právo vlastniť byt,“ myslí si sused.

V alpskej krajine si môže cudzinec kúpiť nehnuteľnosť, len ak ide o dovolenkový dom alebo ak preukáže, že tam pracuje a žije. Podľa expertky Transparency International na pranie špinavých peňazí Maíre Martiniovej zákon ponecháva na súkromných subjektoch, aby zabezpečili dodržiavanie pravidiel o nákupe. Konkrétny predávala realitná kancelária Guyan & Co, tá odmietla vec komentovať. Jeden z jej realitných maklérov však pre Politico anonymne uviedol, že kupca ani pôvod jeho peňazí nepreverovali. Zaujímavé je aj to, že celý komplex postavil švajčiarsky bankový gigant Credit Suisse, ktorý v posledných rokoch čelí obvineniam z rôznych machinácií a utajovania citlivých informácií. V júni dokonca dostal pokutu dva milióny eur za to, že v rokoch 2007 a 2008 umožnil dílerom kokaínu prať špinavé peniaze cez svoje účty. V marci miestne médiá informovali, že banka požiadala investorov, aby zničili dokumenty týkajúce sa jácht oligarchov, Credit Suisse to popiera.

Letovisko Biarritz

V roku 2013 Očeretnyj kúpil luxusný dom v štýle art déco s názvom Villa Souzanna, odhalil medzinárodný investigatívny projekt OCCRP. Cenu vily odhadol na sedem miliónov eur. Nachádza sa len šesť kilometrov od luxusného prímorského mesta Biarritz vo francúzskej baskickej oblasti. Tento región je Ľudmile dobre známy z dovoleniek s Putinom. Nehnuteľnosť vyzerá opustene, ako sa začala vojna, prestali s jej obnovou.

FOTO vily manžela Putinovej ex vo Francúzsku v GALÉRII

Nie je to jediný objekt v Biarritzi spojený s ruským prezidentom. V roku 2012 tu kúpil vilu Kirill Šamalov. Ten si v roku 2013 zobral za manželkou Putinovu dcéru Katerinu a zrazu sa stal dolárovým miliardárom. Keď sa po piatich rokoch rozišli, jeho majetok sa scvrkol. Bývalý zať prvého muža Kremľa cez svoju spoločnosť kúpil dom za 3,5 milióna eur, no miestne úrady ho skonfiškovali po tom, čo EÚ v apríli uvalila na neho sankcie. V marci francúzska polícia zadržala dvojicu ruských aktivistov, ktorí sa vlámali do vily, premenovali ju na Vila Ukrajina a chceli v nej ubytovať ukrajinských vojnových utečencov.

V Biarritzi žije početná ruská komunita, od začiatku vojny na Ukrajine sa snažia na seba neupozorňovať. Podľa miestneho obyvateľa začali dokonca používať autá s evidenčnými značkami iných krajín. Francúzske ministerstvo financií zmrazilo asi šesťdesiat nehnuteľností. Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž spo­trebiteľské záležitosti a kontrolu podvodov v januári oznámilo, že asi 60 percent realitných kancelárií na francúzskej Riviére nespolupracuje s úradmi, čo sa týka kontroly, či sú ich klienti na sankčnom zozname EÚ.

Bez obmedzení

Odkedy pred rokom Putin napadol Ukrajinu, USA, EÚ aj Spojené kráľovstvo uvalili sankcie na stovky ľudí, o ktorých sa predpokladá, že sú prisluhovačmi vojnovej propagandy alebo zdrojom príjmov Kremľa. Na sankčných zoznamoch svietia mená oboch Putinových dcér aj jeho údajnej milenky Aliny Kabajevovej. Ako sme už uviedli, bývalá manželka moskovského vodcu Ľudmila je len na sankčnom zozname Spojeného kráľovstva, na zoznamoch EÚ a USA nie. Medzinárodná pracovná skupina pre ruské sankcie Yermak-McFaul sa pýta prečo. Najmä keď v prípade manželov Očeretných existuje podozrenie, že majú životný štýl, ktorý nie je v súlade s ich oficiálnym príjmom.

Neexistujú síce dôkazy, že Očeretnyj svoj majetok nadobudol nelegálne, no jeho hodnota prevyšuje známe príjmy. Ani jeden z manželov na otázky nereaguje. Pritom zdroj ich financií je stále záhadou. Očeretnému sa v podnikaní momentálne až tak veľmi nedarí, preto jedným z vysvetlení môže byť napojenie na Putinovu mocenskú skupinu v Kremli.

Mimochodom, agentúra Reuters v roku 2017 odhalila, že moskovská aristokratická budova známa ako Volkonského dom je písaná na spoločnosť registrovanú na rodné meno Ľudmily - za slobodna Škrebnevovej. Budova patrila pôvodne štátu, ktorý ju zrekonštruoval, a potom prešla do rúk jej nadácie. Následne Putinova ex inkasovala milióny za prenájom.

FOTO o 20 rokov mladšieho manžela Putinovej ex v GALÉRII