Kráľovná Alžbeta II. je bezkonkurenčne najdlhšie žijúcim panovníkom Spojeného kráľovstva. Počas jej vládnutia sa nezmenil iba svet, ale aj celá monarchia. Ona však stále zostáva vo vynikajúcej forme. Ako je to možné?

V sedle vždy, keď sa dá

Zdravotný stav panovníčky je vraj vynikajúci. Aj v pokročilom veku si plní svoje oficiálne povinnosti a na abdikáciu ani nepomyslí. Nie div, že sa jej fanúšikovia neustále    pýtajú, v čom spočíva tajomstvo jej dlhovekosti.

Je to zásluha dobrých génov, povahy, disciplína, životný štýl? Ako to, že 94-ročná kráľovná je stále na vrchole síl a aktívne slúži svojmu ľudu?

Hovorí sa, že ovláda kráľovský protokol na 110 percent, vie si poradiť v stresových situáciách a nič ju nevyvedie z rovnováhy. Má rada kone, jazdenie je jej vášeň, ktorá ju neopustila ani v seniorskom veku. Keď môže, sadá do sedla. Miluje byť vonku, loviť, absol­vovať dlhé prechádzky. Svieži vzduch jej dodáva dobrú formu a životný elán. Navyše, nezabúda ani na zdravú a kvalitnú stravu.

Trochu alkoholu, ale bez cigariet

Darren McGrady pracoval na dvore niekoľko rokov. Prezradil, že Alžbetin manžel princ Philip „žije, aby jedol“, a kráľovná „je, aby žila“. Panovníčka sa stravuje spôsobom „málo, ale často“. Preferuje jednoduché a ľahko stráviteľné jedlá.

Občas však zhreší, pokiaľ ide o sladkosti. Čokoládu si neodpustí. Ani pohár šampanského pred spaním. Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že si zvykne vypiť i štamprlík koňaku.

Na druhej strane, celý život bola nepriateľkou cigariet. Nenávidí ich dym. Spánok je pre ňu tiež veľmi dôležitý. Jeho nedostatok totiž môže ovplyvniť náladu a plnohodnotné plnenie pracovných povinností. Kráľovná preto veľmi dbá na to, aby bola vždy odpočinutá. Schopnosť byť „fit“ si zabezpečuje aj pitím dobrého čaju.

ZRUŠENÁ DRUHÝ RAZ S 1. práporom Waleskej gardy pri príležitosti osláv svojich 94. narodenín na hrade Windsor. Tradičnú prehliadku Trooping the Colour zrušili v dôsledku pandémie. V minulosti tak urobili len raz, a to v roku 1955 pre štrajk železničiarov.
Zdroj: PROFIMEDIA

Tri zlaté zásady

„Poddaní“ ju považujú za majsterku v dodržiavaní protokolu a etikety. Napriek rodinným problémom si vždy dokázala udržať tvár a nikdy nedala najavo, že ju niečo trápi. Prežila rozvod troch detí, požiar rodinného sídla - hradu Windsor - i tragickú smrť nevesty Diany.

Nikdy sa na svoj osud nesťažovala. Stále dbá, aby ju verejnosť brala ako perfekcionistku, ktorá slúži ľudu a ktorej ide najmä o krajinu. Podarilo sa jej zdolať mediálne búrky a zachovať imidž kráľovského dvora, hoci novinári istý čas panovníckej rodine nepriali. Za sedemdesiat rokov svojej vlády neporušila etiketu zrejme ani raz. Riadi sa tromi „zlatými zásadami“, ktoré jej pomohli presunúť britskú monarchiu do 21. storočia. Dve sa týkajú princa Philipa a sú prísne tajné, ale o poslednej vieme. „Nerieš to, čo nebolo pokazené,“ znie.

Ak totiž niečo dobre funguje, netreba to „vylepšovať“. Alžbeta II. je konzervatívna a nechce meniť fungovanie kráľovského dvora. Svojmu ľudu ponúka stále tie isté hodnoty a zrejme aj preto tak dlho vytrvala.

Zdanlivá smrť

I keď je stále v dobrej kondícii, koncom roka Britov vydesila správa o jej smrti. Našťastie, išlo o planý poplach, Alžbeta bola v novembri absolútne zdravá. Ťažko povedať, na základe čoho sa poplašná správa rozšírila, v každom prípade bola akoby predzvesťou drámy. Vzápätí sa totiž jej stav skutočne zhoršil. Kráľovná musela zrušiť jeden z tradičných novoročných záväzkov v Sandringhame, kde má súk­romné sídlo.

Na jej oslabenom zdraví sa mohla prejaviť psychika, keďže čelila kríze okolo svojho vnuka Harryho. Ten v januári oznámil, že s manželkou Meghan opúšťajú monarchiu a sťahujú sa do USA. Lepšie na tom nebol ani manžel, princ Philip, ktorého museli hospitalizovať v jednej z londýnskych nemocníc.

Len cez obrazovku

Donedávna sa zdalo, že úctyhodný vek Alžbete II. nezabráni v oficiálnych povinnostiach. Pandémia koronavírusu však mnohé zmenila. Kráľovná sa odobrala do izolácie na hrade Windsor. Nemôže sa stretnúť ani s niektorými najbližšími. Vraj to tak bude do konca jej života.

Životopisec vladárky Andrew Morton tvrdí, že sa už k svojim oficiálnym povinnostiam nevráti. Mohla by to zmeniť azda iba nová vakcína proti COVID-19. Buckinghamský palác zrušil všetky významné udalosti, nekonali sa ani narodeninové oslavy vladárky s tradičnou vojenskou prehliadkou Trooping the Colour.

Alžbeta s národom komunikuje aspoň prostredníctvom videonahrávok. V priebehu niekoľkých týždňov vystúpila dvakrát s prejavom v televízii, čo je nevídané.

FOTO kráľovnej Alžbety II. v minulosti a dnes v GALÉRII