Vnuk britskej panovníčky princ Harry a jeho žena sa už nejaký čas pripravovali na to, že rezignujú z povinností členov kráľovskej rodiny a budú žiť svoj slobodný život za veľkou mlákou v Kanade či USA. Kým vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu ohlásili svetu toto svoje rozhodnutie, na patentovom úrade si dali zapísať značku s názvom Sussex Royal. Tá mala označovať nielen nadáciu, ktorú plánujú založiť, ale aj všetky ostatné produkty, ktoré vytvorili či chcú vytvoriť.

 

Idyla skončila! V galérii si pozrite FOTO Meghan, Harryho a kráľovnej>>

Kráľovná povedala nie

Meghan a Harry od istého času prevádzkujú pod názvom Sussex Royal internetovú stránku, na ktorej informujú o svojich aktivitách. Pod tou istou značkou je činný aj profil na Instagrame. Tam prominentní manželia pravidelne publikujú posty, ktoré sleduje asi 11 miliónov fanúšikov. A to mal byť len začiatok.

Ako informovali britské médiá, Meghan a Harry chceli z názvu Sussex Royal vytvoriť globálnu značku pre mnohé tovary, napríklad značku odevov, papierových výrobkov a kníh. Dodatočne podnikli kroky na vytvorenie novej charitatívnej organizácie, cez ktorú chceli pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Ukazuje sa však, že ich aktivity môžu vyjsť navnivoč. A to pre nesúhlas Alžbety II., ktorá nechce dovoliť, aby sa v názvoch ich produktov nachádzalo slovo royal (kráľovský). Dôvod je zjavný - princ a jeho polovička sa rozhodli opustiť kráľovskú rodinu i svoje oficiálne kráľovské povinnosti. Kráľovná podľa tlače prijala neľahké rozhodnutie po dlhých konzultáciách s úradníkmi.

NEKOMPROMISNÁ Britská kráľovná napriek neskonalej láske k svojmu vnukovi žiada dodržiavať isté zásady.
NEKOMPROMISNÁ Britská kráľovná napriek neskonalej láske k svojmu vnukovi žiada dodržiavať isté zásady.
Zdroj: PROFIMEDIA

Odznova

Pre Harryho a Mehan je krok kráľovnej veľkým úderom. Teraz budú musieť registrovať všetko odznova, svoje budúce aktivity začínať úplne od nuly. Princ vraj už dávnejšie rokoval s investičnou bankou Goldman Sachs, ktorá odhadla, že Sussex Royal by mohla za desaťročie mať cenu vyše miliardy eur.

Harry a Meghan totiž hodlali nasledovať obchodný model manželov Davida a Victorie Beckhamovcov či Gwyneth Paltrowovej a zo svojej značky urobiť silné obchodné impérium. Dohoda s bankou im mala pomôcť zarobiť milióny, aj keď toto spojenie komentovali odborníci ako „kontroverzné“, keďže Goldman Sachs čelila obvineniu, že zohrala svoju úlohu vo finančnom krachu v roku 2008 a následne zarobila miliardy na úkor svojich klientov.

Herectvo jej vynášalo

Bývalá herečka Meghan by mala mať nejakú finančnú rezervu. Za každú epizódu seriálu Kravaťáci zarobila okolo 45-tisíc eur. Pri desiatich epizódach ročne to je takmer pol milióna eur. Okrem toho mala počas kariéry v Hollywoode príjem z reklám. Princ Harry doteraz dostával ročnú apanáž vo výške dva milióny eur, ktorú mu vyplácali zo Suverénneho fondu (Sovereign Fond). Vo fonde sú sústredené prostriedky zo štátneho rozpočtu, kráľovská rodina ich využíva na financovanie svojich povinností a údržbu palácov. Prispieva tam každý daňový poplatník v Spojenom kráľovstve. Po odchode z kráľovskej rodiny Harry z fondu nebude dostávať nič.

MILIARDA Princovi a herečke mohla značka priniesť obrovské peniaze.
MILIARDA Princovi a herečke mohla značka priniesť obrovské peniaze.
Zdroj: PROFIMEDIA

Biedou netrpia

Prominentní manželia by biedu rozhodne netreli, aj keby im miliardový plán nevyšiel. Výška Harryho majetku sa odhaduje na 35 miliónov eur, z toho 12,5 milióna pochádza zo zvereneckého fondu, ktorý preňho a pre brata Williama založila ich mama princezná Diana. Ako uviedol magazín Forbes, príjem z tohto fondu predstavuje 520-tisíc eur ročne. Harry má tiež úspory a to ešte z čias, keď slúžil v armáde. V Air Force strávil desať rokov a dvakrát slúžil v Afganistane. Získal hodnosť kapitána, ročne zarábal približne 50-tisíc eur. Harry môže naďalej rátať s príjmom z vojvodstva Cornwall, ktoré spravuje jeho otec princ Charles. Sú to veľké majetky a tisíce nájmov. Vojvodstvo ročne vyprodukuje zisk vo výške 23 miliónov eur. Časť z toho dáva Charles zamestnancom i synom. Nie je však známe, koľko z toho dostane Harry.

Idyla skončila! V galérii si pozrite FOTO Meghan, Harryho a kráľovnej>>