Dlho sa o nej klebetilo, no nikto s istotou nevedel, či naozaj existuje. Až počas minulotýždňového testu medzikontinentálnej balistickej strely Hwasong-17, ktorá má podľa odborníkov potenciál zasiahnuť kontinentálne USA, sa 38-ročný severokórejský líder so svojou dcérou ukázal na verejnosti. Objektívy fotoaparátov dvojicu zachytili pri prehliadke zbraní v objekte vojenskej základne a na plošine, odkiaľ vodca s manželkou Ri Sol-ju a malou Kim Ču-ä spoločne sledovali odpálenie rakety. O udalosti informovala vládna agentúra i centrálna televízia, no dievča ukázali len na niekoľkých fotografiách. Bez akýchkoľvek podrobností.
Bezpečnostná hrozba
O súkromnom živote Kim Čong-una sa vie len veľmi málo a jeho rodina patrí do kategórie štátnych tajomstiev. O manželke, bývalej speváčke Ri Sol-ju sa svet dozvedel až nejaký čas po svadbe, údajné tri deti - dve dievčatá a chlapec - donedávna nikto oficiálne nepotvrdil. Expert na severokórejské politické špičky v Stimsonovom centre v USA vysvetľuje, že dôvodom sú obavy z mocenských hier. Ako dieťa žil v utajení aj Kim Čong-un. Bez súhlasu otca sa s ním či s jeho súrodencami nesmeli stretnúť ani najvyšší predstavitelia krajiny. Ich identitu by totiž v prípade pokusu o prevrat ako potenciálny protivníci mohli využiť pre únos a vydieranie.
Tieto pravidlá platia dodnes a aj anonymita Ču-ä by bola dodnes zachovaná, keby jej meno v roku 2013 nevytrúbila do médií bývalá americká basketbalová hviezda Dennis Rodman. V tom čase ako jeden z mála prenikol do Kimovho súkromia a absolvoval s jeho blízkymi rodinný výlet. Po návrate sa chválil že malú Ču-ä držal v náručí. Odvtedy však zostalo ticho a zvedavci boli odkázaní len na občasné neoverené informácie.
Vyvolená?
Preto analytikov viac než samotný test Hwasongu-17 zaujala neobvyklá transparentnosť. "Toto je prvýkrát, kedy sme videli dcéru Kim Čong-una na verejnom podujatí," cituje agentúra Reuters Michaela Maddena, ktorý vek dievčaťa odhaduje na 12 - 13 rokov. To by podľa neho naznačovalo, že o štyri až päť rokov sa bude pripravovať na univerzitu alebo na vojenskú službu. Diktátor ju predstavuje ako štvrtú generáciu rodinnej mocenskej štruktúry v krajine a zároveň ju zoznamuje so silou svojej armády.
Keď vodca v roku 2020 zmizol a šírili sa informácie o jeho zlom zdravotnom stave, mnohí komentátori predpovedali, že ho v úrade nahradí mladšia sestra Kim Yo Jong. Zdá sa však, že tínedžerka na fotografiách zamieša kartami. „Po absolvovaní potrebného vzdelania by nakoniec mohla prevziať vrcholnú pozíciu. Iná alternatíva je, že sa stane poradkyňou a zákulisnou hráčkou ako jej teta," dodáva Madden.
Podľa BBC však môže ísť aj o symboliku, ktorou chce diktátor svetu odkázať, že sa jadrových zbraní nevzdá a budú v Kórei aj počas nasledujúcej generácie.
FOTO V GALÉRII ►►►

