Okolo dvetisíc hostí zo 180 krajín sa prišlo „pokloniť“ japonskému cisárovi Naruhitovi po jeho tradičnom uvedení na chryzantémový trón. „Banzai,“ priali svojmu cisárovi dlhý život ľudia zhromaždení pred cisárskym palácom v Tokiu. Pri príležitosti formálneho nastúpenia Naruhita vyše pol milióna obyvateľom odpustili tresty v prípadoch drobných trestných činov a dopravných priestupkov.

Štýlové kráľovné

Po oficialitách nasledovala zábava na večernom bankete. Stretla sa tu smotánka z kade-tade, okrem najvyšších predstaviteľov krajín, vrátane slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, to bola prehliadka kráľovských rodov z celej Európy, Ázie a Stredného východu. Takto dáko to možno vyzeralo, keď sa kedysi bavila šľachta vo francúzskom dvore na zámku vo Versailles. Na slávnostnú hostinu sa bolo treba náležite vystrojiť. Ušľachtilým džentlmenom nechýbali vyznamenania na hrudi a ich dámam zas kráľovská ozdoba hlavy – diadém. Ktorej sa najviac trblietal?

FOTO kráľovských párov z banketu intronizácie japonského cisára Naruhita v GALÉRII >>

Washoku (vašoku)

Ide o japonskú tradičnú kuchyňu, dokonca vyhlásenú UNESCO-m za svetové dedičstvo. Je zdravá, pestrá, dokonale naservírovaná. Bol by to hriech nepodávať mieste delikatesy pri takejto slávnostnej a hlavne tradičnej príležitosti. Na čom si teda mohli hostia banketu pochutiť?

Asi 450 maškrtných jazýčkov zahraničných hostí mohlo svoje chuťové poháriky uspokojiť v banketovej sále Homei-Den v cisárskom paláci grilovanou pražmou morskou, sparenými mušľami či polievkou z homára a húb matsutake (macutake). „Chceme, aby si naši hostia pochutnali na japonských delikatesách z hôr a mora,“prezradil pre portál Kyodo News vysoko postavený zamestnanec „cisárskej kuchyne“ ešte pred slávnostnou večerou.

Vzhľadom na to, že hostia pochádzali z rôznych kultúr vrátane moslimskej, bolo pre nich pripravené špeciálne menu bez hovädziny. Skrátka neprišli ani vegetariáni. Tí, čo sú v jedle konzervatívnejší si mohli dať hovädzinu so špargľou. Každý z hostí dostal ako darček krabičku s bonbónmi.

Na zdravie cisárovi

Čo sa týka vína, tieklo Corton-Charlemagne z roku 2011 a Chateau Margaux z roku 2007, ale nechýbalo ani tradičné japonské sake.

Inak, v Japonsku majú na oslavu nástupu cisára na trón pripravené ešte ďalšie tri bankety, dokopy by sa ich tak malo zúčastniť okolo 2600 hostí.

FOTO z banketu intronizácie japonského cisára Naruhita v GALÉRII >>