Bývalý profesionálny šermiar zbohatol po páde Sovietskeho zväzu produkovaním plastových tašiek. Zdrojom jeho bohatstva je podiel v oceliarskom gigante Metalloinvest. Medzi prvými investoval do Facebooku a čínskej spoločnosti Xiaomi. Je spoluvlastníkom druhého najväčšieho ruského mobilného operátora MegaFon. Vlastní vydavateľstvo Kommerstant, v ktorom Putinovi kritici nemajú šancu. V rokoch 2007 až 2018 bol akcionárom anglického futbalového tímu Arsenal.
Zaľúbenci. V GALÉRII FOTO z mladosti Iriny a Ališera>>
Usmanov si v 80. rokoch odpykal šesť rokov v sovietskom väzení pre obvinenia z podvodu a zo sprenevery. Odsúdenie neskôr zrušili. Podľa najvyššieho súdu v Uzbekistane to vraj naňho „našili“. Ako však tvrdí britský veľvyslanec v Uzbekistane a bojovník za ľudské práva Craig Murray, bol Usmanov vo väzení právom. Jeho omilostenie bolo vraj dielom bývalého prezidenta Uzbekistanu Islama Karimova na pokyn podnikateľa Gafura Rachimova, ktorý je údajne napojený na obchod s drogami.
Rozvod
V posledných mesiacoch oceľový magnát opäť prežíva zložité obdobie - či už ide o podnikanie, alebo súkromie. Len nedávno vyšlo najavo, že sa rozviedol s dlhoročnou manželkou Irinou Vinerovou, úspešnou trénerkou modernej gymnastiky. Dvojica sa pôvodne zoznámila v športovej hale v Taškente v roku 1973, kde sa Usmanov zúčastňoval na šermiarskej súťaži. Znovu sa stretli až po rokoch, preskočila iskra a zosobášili sa. Ališer si dokonca adoptoval jej syna z prvého manželstva. Zostali spolu aj po tom, čo v 90-tych rokoch zbohatol , vyzeralo to, že v ich prípade bude platiť povestné "až kým nás smrť nerozdelí".
Neplatilo. "Irina už nie je moja manželka," povedal Usmanov v januári pre chorvátsky denník Slobodna Dalmacija. Dištancoval sa tak od lode Irina VU, na ktorú Európska únia uvalila sankcie a ktorá napriek tomu za záhadných okolností odplávala z jadranského prístavu pri meste Murter do Turecka. Jachta je pritom písaná na Vinerovovej firmu.
Na čiernej listine
Rozvod zďaleka jediná vec, ktorá v týchto dňoch trápi oceľového magnáta. Koncom februára 2022 Európska únia v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine zaradila Usmanova na čiernu listinu. V celej EÚ dostal zákaz cestovania a zmrazili mu všetka aktíva. Podobné sankcie naňho uvalili aj USA, s výnimkami pre zopár jeho firiem. Usmanov je považovaný za prokremeľského oligarchu s obzvlášť úzkymi väzbami na ruského prezidenta Vladimira Putina, dokonca je vraj jeho obľúbencom. Agentúra Bloomberg odhadla, že po uvalení sankcií sa Usmanovov majetok v priebehu mesiaca prepadol skoro o štvrtinu. Podľa uniknutých dokumentov Suisse Secrets, Panama Papers a FinCEN má oceľový magnát prepracovanú sieť fiktívnych spoločností a trustov, majetok má napísaný na príbuzných.
Usmanov okrem iného vlastnil tri luxusné jachty nazvané po svojej matke Dilbar. Dve z nich stihol premenovať a predať. Tretiu, superluxusnú loď v hodnote vyše 600 miliónov dolárov, mu zhabali po uvalení sankcií v Hamburgu. Na papieri patrí jeho sestre Gulbachor Ismailovej, ktorá je na sankčnom zozname tiež. Úrady mu skonfiškovali aj tri vily pri bavorskom jazere Tegernsee. Nemecká polícia ho navyše podozrieva z prania špinavých peňazí.
V GALÉRII si pozrite jachty a vily, o ktoré by Usmanov mohol prísť>>
Podľa Forbes má Usmanov okrem Nemecka a Ruska nehnuteľnosti v Anglicku, Chorvátsku, vo Švajčiarsku, Monaku a Taliansku. Medzi najcennejšie patria tie v Anglicku. Usadlosť Sutton Place zo 16. storočia v Surrey po britskom ropnom priemyselníkovi amerického pôvodu J. Paulovi Gettym a usadlosť z 19. storočia Beechwood House v Londýne. Žiadnu z nehnuteľností nemá napísanú na seba, sú prevedené do rodinných trustových fondov. Jeho hovorca povedal pre Forbes, že to vraj nemá nič spoločné s tým, že by sa vyhýbal sankciám či nebodaj skrýval svoje bohatstvo, vraj to takto začal robiť už dávno. (kor)