Celkom netradične sa oň nepostarala víťazka Karina Žosanová, ale až tretia vicemiss Anna Durická, priateľka zavraždeného ruského opozičného politika Borisa Nemcova. Dvadsaťšesťročná modelka sa na veľkú scénu vrátila tri roky po atentáte a viacnásobných súkromných traumách.

Vražda

Vo februári 2015 sa Boris Nemcov s Annou prechádzali neďaleko Kremľa, keď sa objavili neznámi muži na aute a liberálneho politika bez zľutovania zastrelili. Bol to obrovský šok pre celý svet a začiatok veľkých útrap pre dievča. Strata blízkej osoby, necitlivé policajné výsluchy, dočasný zákaz vrátiť sa domov na Ukrajinu. A tiež obvinenia, že priamo či nepriamo sa podieľala na atentáte. Podľa jednej z verzií bolo motívom to, že Nemcov ju prinútil ísť na potrat. Podľa ďalšej vraj dokonca priviedla atentátnika k 55-ročnému liberálovi. „Nikoho som nevidela. Keď som sa otočila, videla som len svetlé auto. Vozidlo odchádzalo, nevšimla som si evidenčné číslo,“ tvrdila v tom čase Anna.

Priateľka zavraždeného politika: Anna bola očitá svedkyňa atentátu
Priateľka zavraždeného politika: Anna bola očitá svedkyňa atentátu
Zdroj: profimedia.sk

Obvinenia modelky sa nakoniec ukázali ako neopodstatnené, ruské úrady zatkli a z vraždy usvedčili piatich mužov čečenského pôvodu. Objednávateľa atentátu sa im však nepodarilo vypátrať. Celkom jasný nie je ani motív, hoci je určite zaujímavé, že Nemcov v tom čase pripravoval správu o korupcii v ruskej vláde.

Boris Nemcov: Politika zavraždili vo februári 2015.
Boris Nemcov: Politika zavraždili vo februári 2015.
Zdroj: profimedia.sk

Úspech v súťaži

V každom prípade Durická sa mohla vrátiť na Ukrajinu, napriek tomu sa na verejnosti dlho neukazovala, dokonca sa objavili správy o jej údajnom zlom zdravotnom stave a psychických problémoch. Postupne sa začala venovať charite, ale až účasť na súťaži Miss Universe Ukrajiny možno označiť za jej definitívny návrat. „Verím, že krása zachráni svet,“odkázala svojim priaznivcom. „Nech sa stane čokoľvek, usmievajte sa, buďte pokojní a priateľskí voči každému. Ostatní potrebujú vaše slzy, bolesť a utrpenie len na to, aby mohli klebetiť.“

Odkaz zjavne zarezonoval - Anna v súťaži krásy získala titul tretej vicemiss.