Slovensko zďaleka nie je jediná krajina, kde neveľmi nadaným adeptom na vysokoškolské štúdium nahrádzajú chýbajúce znalosti tučné účty ich rodičov. Nedávno sa Spojenými štátmi prehnal skutočný úplatkový uragán, ktorý federálna prokuratúra v Bostone nazýva najväčším podvodom na univerzitných prijímacích pohovoroch v celej americkej histórii. Vyše tridsatoro zazobaných rodičov „investovalo“ do budúcnosti svojich ratolestí zhruba 25 miliónov dolárov. Medzi nimi bola aj populárna 56-ročná herečka Felicity Huffmanová s manželom Wiliamom H. Macym. Za tajnú opravu testov ich staršej dcéry Sofie zaplatili 15-tisíc dolárov.

Na verejnom pranieri

Predstaviteľka Linette v seriáli Zúfalé manželky sa spolu s časťou ďalších rodičov k svojej vine priznala a je pripravená niesť dôsledky. Ako píše britský The Independent, herečka cíti smútok a hanbu. Verejne sa ospravedlnila a zdôraznila, že dcéra o jej snahe dostať ju podvodom na prestížnu školu netušila. „Dcéra nevedela absolútne nič a svojím mylným a nesprávnym prístupom som ju zradila,“ uviedla vo svojom stanovisku. „Vinu voči nej i verejnosti budem niesť do konca života. Túžba pomôcť dieťaťu nie je ospravedlnením pre porušenie zákona.“ Prostredníctvom médií sa ospravedlnila tiež rodine, priateľom, kolegom. Slová jej ľútosti však smerovali predovšetkým študentom, ktorí denne tvrdo pracujú, aby sa na univerzitu dostali.

Felicity Huffmanová: Teraz je zúfalejšia ako v seriáli.
Felicity Huffmanová: Teraz je zúfalejšia ako v seriáli.
Zdroj: Profimedia

Obíde naľahko

Ústrednou postavou rozsiahleho podvodu bol konzultant Kalifornskej univerzity 58-ročný William ,Rick‘ Singer, ktorý sa priznal k manipulácii prijímacích pohovorov, podplácaniu trinástich univerzitných trénerov a ďalších osôb, ktoré mali vplyv na priebeh skúšok. Cez poradenskú spoločnosť Edge College & Career Network najprv radil adeptom na štúdium, ako vyzrieť na skúšobnú komisiu, potom podľa súdnych spisov zabezpečil falšovanie testov alebo vytvoril mladým ľuďom imidž talentovaných športovcov, ktorí by boli pre vysoké školy prínosom. Úplatky sa k nemu dostávali vo forme dobrovoľných darov prostredníctvom jeho „neziskovej“ nadácie. Práve tam smeroval aj pätnásťtisícový „charitatívny“ príspevok od Huffmanovej. Za tieto peniaze mal Singer zabezpečiť opravu nesprávnych odpovedí jej dcéry v testoch na prijímacích pohovoroch.  Na rozdiel od iných rodičov, ktorým hrozia niekoľkoročné tresty a státisícové pokuty, obíde zrejme seriálová Linette celkom naľahko. Prokurátor v Bostone jej navrhol dolnú hranicu trestnej sadzby - štyri až desať mesiacov väzenia a dvadsaťtisícovú pokutu.

Singer spieva ako kanárik: Horšie na tom bude 54-ročná Lori Loughlinová, jej profesijná kolegyňa, známa napríklad zo seriálu Full House. Za prijatie dcér Isabelly a Olivie na univerzitu v Južnej Karolíne zaplatila s manželom, módnym návrhárom Mossimom Giannullim, až pol milióna dolárov. V tomto prípade nešlo o falšovanie testov, ale o prijatie dievčat do školy na základe ich neexistujúcich športových výsledkov ako talentovaných športových veslárok. Herečke hrozí oveľa vyšší trest a navyše trpí jej kariéra. Stráca pracovné príležitosti a spoluprácu s ňou ukončila aj spoločnosť Hallmark. A Singer? Ten má toho na rováši viac. Okrem podvodov vydieranie či pranie špinavých peňazí. Hrozí mu miliónová pokuta a v chládku si môže posedieť až 65 rokov, čo v jeho veku prakticky znamená doživotie. Možno práve preto robí, čo sa dá, aby túto sadzbu znížil. Podľa americkej tlače „spieva ako kanárik“ a je možné, že na svetlo vyjdú ďalšie mená nepoctivých rodičov.