Sedem rokov o diverznej činnosti ani o terorizme nikto nehovoril. Ani počas celého vyšetrovania explózií vo vrbětických muničných skladoch v roku 2014 sa nespomínala možná účasť zahraničných služieb. Oficiálne. Preto sa zdá prekvapivé, že Česi v tejto súvislosti, bez zverejnenia jednoznačných dôkazov, vyhostili osemnásť diplomatov, ohrozili nákup Sputnika V a vyradili ruskú korporáciu Rosatom z tendra na dostavbu jadrovej elektrárne v Dukovanoch. Je veľmi pravdepodobné, že disponujú informáciami, ktoré zostávajú utajené, zatiaľ je však známe len to, že dvojica agentov spájaných s pokusom o otravu agenta Skripaľa sa v čase výbuchov pohybovala na českom území.

Moskva považuje obvinenia za absurdné a tvrdí, že ide o objednávku z USA. V Česku majú iný názor. Politici najprv označovali skutok za bezprecedentnú teroristickú akciu, neskôr zmenili rétoriku s tým, že nepriateľský akt bol zameraný na vojenskú zásielku, nie na ich krajinu.

Čo sa 16. októbra 2014 stalo?

Niečo pred desiatou dopoludnia privolali hasičov z viacerých obcí na likvidáciu požiaru vo vrbětickom muničnom sklade spoločnosti Imex Group. Zasahujúce zložky vtedy netušili, že sa v ňom nachádza 58 ton výbušnín. Našťastie, veliteľ Jiří Ovesný včas vyhodnotil hrozbu a jednotky stiahol do bezpečnej vzdialenosti. O chvíľu mohutná explózia rozmetala budovu a pozostatky munície stovky metrov do okolia. Bol zázrak, že si udalosť vyžiadala len dva ľudské životy. Z celej lokality evakuovali takmer štyristo ľudí a pyrotechnici vyhľadávali ďalšie možné hrozby.

Zhruba dva mesiace nato vybuchol ďalší sklad so zásobami delostreleckej munície a samopalov, zhruba kilometer od októbrového epicentra. Keďže sa niekoľko dní z objektu ozývali ďalšie menšie výbuchy, znova nasledovala evakuácia a pyrotechnici začali prácu až takmer po troch týždňoch.

Likvidácia škôd a vyšetrovanie trvali zhruba sedem rokov, už v počiatkoch však bolo vylúčené samovoľné explodovanie výbušnín. Polícia prípady vyšetrovala ako úmyselné všeobecné ohrozenie. Existovali verzie, že mohlo dôjsť k nesprávnemu skladovaniu a manipulácii s nebezpečným materiálom, dokonca pri decembrovej udalosti podozrievali spoločnosť Imex Group z toho, že sama chcela zakryť pochybenia alebo zlikvidovať materiál, ktorý tam nemal čo hľadať.

Agenti GRU

O možnom zapojení tajných služieb, konkrétne špeciálnej jednotky ruskej vojenskej rozviedky GRU, sa začalo hovoriť až tento mesiac. Vyšetrovatelia a spravodajská služba BIS totiž spojili výbuchy s pokusom o otrávenie agenta Skripaľa a jeho dcéry v Spojenom kráľovstve v roku 2018.

Dvojica agentov Anatolij Čepiga a Alexander Miškin, ktorí boli identifikovaní v Salisbury, sa totiž v čase prvej explózie vyskytovala aj v Českej republike. Podľa servera Aktuálne Čepiga a Miškin prileteli do Prahy pravidelnou linkou z Moskvy 13. októbra. S falošnými pasmi a so zmenenými menami. Ako účel cesty uviedli návštevu skladov vo Vrběticiach. Krátko sa zdržali v Ostrave a podľa niektorých zdrojov v skladoch skutočne boli. Z viedenského letiska odleteli necelú hodinu po výbuchu.

V posledných dňoch vychádzajú na povrch informácie o tom, že do akcie vo Vrběticiach bolo zapojených viac ľudí. Investigatívna skupina Bellingcat v spolupráci s českým Respektom vo svojej správe hovoria najmenej o šiestich agentoch GRU pod priamym vedením veliteľa jednotky Andreja V. Averjanova. "Niektorí členovia komanda 29155 pricestovali v priebehu roku 2014 do Česka cez susedné krajiny a tiež z prípravnej misie vo Švajčiarsku," píše Respekt.

Na Moskvu ukazujú i ďalšie súvislosti. Ako pripomína analytik Výskumného centra českej Asociácie pre medzinárodné otázky Pavel Havlíček, Česká republika mala v roku 2014 čulé kontakty s Ukrajinou aj v oblasti vojenských dodávok. Krátko pred sériou explózií sa vo Vrběticiach pripravovala zásielka zbraní a munície do Bulharska. Podľa českej tlače odtiaľ mohla pokračovať k nášmu východnému susedovi, ktorý bol v ozbrojenom konflikte s Ruskom. Moskva zrejme chcela túto zásielku eliminovať. Navyše, organizácia Bellingcat uviedla, že v tom istom období bolo zlikvidovaných aj niekoľko skladov zbraní v Bulharsku a cieľom útoku GRU sa stal i bulharský obchodník so zbraňami Emilian Gebrev.

Bežný folklór

„Od roku 2014, keď Rusi ilegálne anektovali Krym a rozpútali hybridnú vojnu na Donbase, sú aktivity ich spravodajských služieb intenzívnejšie,“ reaguje na naše otázky predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa. „Vnímame ich nielen v rámci EÚ, ale aj na Slovensku. Veď nedávno sme vyhostili troch ruských kvázi diplomatov.“

To, čo sa stalo v Česku, hodnotí ako diverznú činnosť hraničiacu s vojnovými aktivitami.

„Rusi vtedy situáciu s Ukrajinou vnímali veľmi citlivo a urobili všetko, čím mohli jej podporu oslabiť.“

Zároveň mu neprekáža, že sa k verejnosti dostalo málo dôkazov usvedčujúcich Rusko z terorizmu. Je totiž presvedčený, že sa ich počas sedemročného vyšetrovania nazhromaždilo dosť. „Nikto by si nedovolil takto postupovať voči Moskve bez dostatku podkladov. Je však prirodzené, že ich nemožno kompletne zverejniť a ohroziť tak zdroje. To sa nerobí ani pri vyšetrovaní kriminálnych činov.“   

Neprekvapuje ho, že Rusko sa aj na území krajín EÚ a NATO správa agresívne. „Dobre vedia, že do otvoreného konfliktu s nimi nikto nepôjde. Ich cieľom je poslať odkaz tým, ktorí zradili, odišli alebo vyvíjajú činnosť proti Kremľu, že to môže mať následky. Neraz sa tým ani netaja a zdanlivo citlivé informácie sami nechajú uniknúť.“

Nielen on, ale aj českí analytici sa domnievajú, že akcia vo Vrběticiach bola zbabraná. Podľa nich k výbuchu nemalo dôjsť v skladoch, ale buď na ceste, alebo na mieste určenia. Juraj Krúpa však upozorňuje, že na tom až tak nezáleží. Správa „zradcom“ bola poslaná.

Špióni domov

Situácia pred pár dňami vyústila do rezolútnych krokov Čechov. „Na základe jednoznačných dôkazov získaných z vyšetrovania bezpečnostných jednotiek musím konštatovať, že existuje dôvodné podozrenie zo zapojenia dôstojníkov ruskej spravodajskej služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničných skladov v areáli Vrbětice v roku 2014,“ cituje slová Andreja Babiša z víkendovej tlačovky server Aktuálne.

O nekompromisných krokoch informoval novinárov minister zahraničných vecí Jan Hamáček. „Rozhodol som sa vyhostiť všetkých pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli jasne identifikovaní ako pracovníci ruských tajných služieb SVR a GRU.“ Okrem toho ruská štátna korporácia pre jadrovú energiu Rosatom bola nielen vyradená z tendra na dostavbu Dukovan, ale stratila aj možnosť vystupovať ako subdodávateľ. Rovnako Sputnik zrejme dlho nebude za riekou Moravou aktuálnou témou.

Hoci sa zdá česká politická scéna jednotná, bývalý prezident Václav Klaus zďaleka nepovažuje aktuálne indície za také jednoznačné. „Našej vláde a s ňou spätej pseudoopozícii dochádza, že covidom nemožno strašiť národ donekonečna, a preto zúfalo hľadali iného vykonštruovaného strašiaka. Vedia, že vyľakaným ľuďom sa vládne ľahšie,“ napísal vo svojom vyhlásení k aktuálnej kauze. Súčasný prezident Miloš Zeman sa k téme zatiaľ zásadne nevyjadril.

Premiér Babiš, naopak, hovoril až priveľa. "Akcia ruských agentov nebola aktom štátneho terorizmu proti Českej republike, ale útok na tovar, ktorý patril bulharskému obchodníkovi so zbraňami," zmiernil v pondelok svoje víkendové ostré vyjadrenia. Po búrlivých protestoch zase otočil, ospravedlnil sa a vo včerajšom vyhlásení uviedol: "Bol to, samozrejme, odporný a celkom neprijateľný teroristický akt, pri ktorom zomreli dvaja naši ľudia." 

Rozhorčení Rusi

Kremeľ akékoľvek teroristické ataky odmieta a smerom k Prahe vysiela blesky. „Tento nepriateľský krok bol pokračovaním série protiruských opatrení, ktoré Česká republika podnikla v posledných rokoch,“ uvádza v reakcii na vyhostenie diplomatov ruské ministerstvo zahraničia. „V snahe potešiť USA na pozadí nedávnych sankcií české orgány dokonca prekonali svojich zámorských pánov.“

Odpoveďou bolo vyhostenie až dvadsiatich zamestnancov českej ambasády, čím tento zastupiteľský úrad zostal prakticky paralyzovaný.

Ostré slová zazneli aj z úst podpredsedu výboru pre medzinárodné záležitosti Vladimira Džabarova, ktorý informácie o ich účasti na výbuchoch považuje za nezmysly vycucané z prsta. „Česká republika absolútne nezodpovedne obvinila Rusko a drží sa fiktívnych argumentov,“ uviedol a dodal, že vykonštruovanou kauzou sa snažia prekryť odhalenie účasti Spojených štátov pri pokuse o zničenie Alexandra Lukašenka a štátny prevrat v Bielorusku.

Ironicky doplnil, že Ruská federácia nemá nič iné na práci, len vyhadzovať do vzduchu nejaký sklad. Podľa neho Česi takto vyjadrujú atlantickú solidaritu. „Myslím, že všetky americké satelity budú teraz postupovať ako cez kopirák. Už to skúsili Poliaci, teraz Česi, uvidíme, kto bude ďalší.“