17-ročný tínedžer z Washingtonu vytvoril jeden z najpopulárnejších koronawebov ncov2019.live. Aktuálnu situáciu s koronavírusom na jeho stránke sleduje denne vyše 30 miliónov návštevníkov. Napriek tomu odmietol dať na svoj web reklamu za 8 miliónov dolárov.

Má svoj plán

Stredoškolák Avi Shiffmann doma počas pandémie nelenil. Čas strávený v karanténe využil vskutku užitočne, keď vytvoril webovú stránku sledujúcu vývoj vírusu vo svete. Napriek 30 miliónom návštevám denne, ale odmietol reklamu za milióny. Používateľské rozhranie stránky sa rozhodol zachovať tak, ako je. O šikovnom tínedžerovi informuje Business Insider.

Práca na koronawebe mu zaberá všetok voľný čas. Keďže koronavírus stále straší, Schiffmann plánuje pokračovať v aktívnom sledovaní pandémie. Navyše, chce na web pridávať aj nové funkcie. Keď pandémia odíde do zabudnutia, skončí aj jeho server, prípadne ho Schiffman pretransformuje a bude porovnávať COVID-19 so SARS-om, či španielskou chrípkou. Takéto historické zhodnotenie by mohlo podľa neho ľudí zaujímať tiež.

Kalkulačka prežitia

Schiffmanov web ponúka všetky informácie, ktoré bežného človeka o COVID-19 zaujímajú na jednom mieste. Neustále aktualizuje štatistiku o vývoji pandémie po celom svete, o počte nakazených, úmrtí, zotavených. Vychádza pritom z oficiálnych údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a vládnych webov.

Web ponúka niekoľko funkcionalít vrátane kalkulačky prežitia. Vyplníte všeobecné údaje o sebe, vek, pohlavie a či trpíte nejakým ochorením a kalkulačka vám vyráta pravdepodobnosť úmrtia v prípade nakazenia. Okrem mapy rozloženia šírenia infekcie, nájdete na webe aj základne informácie o víruse, zoznam príznakov choroby, tipy na dodržiavanie správnej hygieny rúk.

Zodpovednosť na múdrom dieťati

Hoci je Schiffmann hrdý na svoju prácu, dúfa, že v budúcnosti bude väčší tlak na WHO, aby vytvorila takýto nástroj pre verejnosť. „Zodpovednosť by nemala byť na nejakom náhodnom dieťati. Je zrejmé, že ľudia chcú poznať štatistiky,“ povedal pre Business Insider.

Hodiny, ktoré Schiffmann strávil na tvorbe stránky odhaduje na niekoľko stoviek. Vstáva skoro ráno, raz nespal 50 hodín. „Je to môj život,“povedal rýchlo dodajúc: „s radosťou prijímam ten tlak“.

Zodpovednosť, ktorú má voči verejnosti, berie vážne. Jeho stránka pokrýva čísla z celého sveta, rovnako tak návštevnosť je z ktoréhokoľvek miesta na Zemi. Ak sa niečo na webe pokazí a Schittmann práve spí, po prebudení si nájde stovky až tisíce správ. „V čase, keď sa tento web stal populárnym, som bol hrozný študent. Vynechal som dva týždne strednej školy, aby som sa zameral na web a jeho fungovanie.“

Nie som šmelinár

„Mám len 17 rokov, nepotrebujem 8 miliónov dolárov... Nechcem byť šmelinárom,“ odpovedal Schiffmann na otázku, prečo na jeho webe nie sú reklamy, z ktorých by pri takej návštevnosti značne profitoval. O téme sa dokonca zdráhal hovoriť, no ako to s tými reklamami je, nakoniec vysvetlil. V prvom rade totiž tínedžer myslí na ľudí, nie na peniaze. Automatické otváranie reklamných okien by totiž podľa jeho slov zničili používateľské rozhranie, a keby predal stránku, bolo by to úplne mimo jeho kontrolu. Nechce byť ani zmluvne zaviazaný k tomu, aby udržiaval webovú stránku, či vykonával zmeny, s ktorými nesúhlasí.

Schiffann totiž vie, že množstvo jeho návštevníkov z celého sveta nemá dostatočne rýchle internetové pripojenie a reklamy by stránku spomaľovali. Možno dokonca až natoľko, že by bola pre týchto užívateľov nepoužiteľná. Tínedžer si dal na web akurát tak tlačidlo „kúp mi kávu“, vďaka ktorému môže každý, kto chce jeho užitočný web podporiť minimálnou čiastkou tri doláre.

Nový Bill Gates?

„Nechcem, aby to poškvrnilo moju povesť v budúcnosti… Ľudia si myslia, že toto rozhodnutie oľutujem, ale v budúcnosti ešte plánujem robiť veľa vecí,“odkázal mladý muž tým, čo krútia nad jeho rozhodnutím stopnúť reklamy na svojom webe neveriacky hlavou.

Schiffmann už má na svojom stole pracovné ponuky, vrátane tej od spoločnosti Microsoft, no o žiadnu z nich zatiaľ záujem neprejavil, lebo ako vtipne hovorí, „posledná vec, ktoré chcem robiť po aktuálnej práci s kódovaním, je kódovať viac“.Skôr ho zaujímajú súvislosti a vďaka úspechu svojho projektu vie, že keby založil spoločnosť hneď zajtra, investori by prečítali aspoň jeho obchodný plán.

Priznal, že by sa rád stretol so zakladateľom Microsoftu Billom Gatesom, obzvlášť rád by sa s ním pobavil o priesečníku technológií a verejného zdravia. Vyzerá to tak, že Billovi rastie nástupca. Gates je tiež známy filantrop. Jeho charitatívna nadácia pomáha v boji proti pandémii koronavírusu.

FOTO mladého Aviho Shiffmanna (17), tvorcu jedného z najnavštevovanejších webov o koronavíruse, si pozrite v GALÉRII