Tip na článok
Hamilton v provincii Ontario: Do projektu budú zapojení Kanaďania s nízkym príjmom aj z tohto mesta.

Tisícky Kanaďanov budú najbližšie tri roky dostávať od štátu každý mesiac 950 eur. Len tak

Tisícky Kanaďanov budú najbližšie tri roky dostávať od štátu každý mesiac 950 eur. Na žiadne iné sociálne dávky však už nebudú mať nárok.

Galéria k článku (4 fotografie )
Richard Sulík: Aj strana Sloboda a Solidarita koketuje s myšlienkou zavedenia určitej formy základného príjmu.
Richard Sulík: Aj strana Sloboda a Solidarita koketuje s myšlienkou zavedenia určitej formy základného príjmu.
Richard Sulík: Aj strana Sloboda a Solidarita koketuje s myšlienkou zavedenia určitej formy základného príjmu.

Či pracujete, alebo nie, máte tri deti, alebo ani jedno, ste zdravý ako ryba alebo ste invalid, nikoho nebudú zaujímať odpovede na tieto otázky. Štát vám jednoducho vyplatí váš základný príjem a viac od neho nechcite žiadnu pomoc. Tak budú žiť najbližšie tri roky štyri tisícky Kanaďanov z provincie Ontario, ktorí sa zapoja do zatiaľ najväčšieho experimentálneho projektu so základným príjmom.

Niečo podobné aktuálne skúšajú vo Fínsku a tento systém sa mal nedávno zaviesť aj vo Švajčiarsku. Obyvatelia alpskej krajiny ho však v referende odmietli. Nie je vylúčené, že ak sa raz podarí strane Richarda Sulíka zostaviť vládu, základný príjem si vyskúšajú aj Slováci. Veľmi podobný princíp je totiž súčasťou programovej vlajkovej lode SaS - odvodového bonusu. Čo si od toho sľubovať?

Drahý špás

Jediná štátna dávka pre všetkých sa v Kanade testovala už v minulosti, aj keď v podstatne menšom rozsahu. Do projektu sa v roku 1974 zapojilo

tisíc obyvateľov mesta Dauphin. Výsledky boli povzbudivé. Miera stresu týchto Kanaďanov sa preukázateľne znížila, miestna psychiatria mala menej pacientov, matky zostávali doma dlhšie s deťmi a mladí ľudia si predĺžili štúdium na úkor zamestnania.

Dôležité je, že sa nenaplnili čierne scenáre, podľa ktorých sa ľuďom s garantovaným základným príjmom nebude chcieť pracovať. Potvrdilo sa, že práca a s tým spojený pocit sebarealizácie a naplnenia sú, skrátka, ľuďom prirodzené. Len máloktorí z nich sa budú len tak doma váľať na gauči a tešiť sa, že ich štát živí. Experiment sa však skončil, pretože sa ukázal ako príliš nákladný.

Ďalší pokus

Kanaďania sa k myšlienke základného príjmu vracajú a tentoraz sa doň zapojí štvornásobne viac ľudí. Vyberú najmä tých, ktorí majú nízky príjem, neistú prácu alebo potrebujú sociálnu pomoc. Výška ich základného príjmu môže byť až 1 420 kanadských dolárov (950 eur), pričom platí, že každý dolár z ich riadnej výplaty zníži štátnu dávku o 50 centov. Žiadne iné sociálne dávky už nedostanú. Je to jednoduché a kanadská vláda dúfa, že aj efektívne, vďaka čomu by mala významne ušetriť na súvisiacej byrokracii. Ak sa to podarí a projekt nerozšíri rady nezamestnaných, je nádej, že výhody prevýšia očakávané náklady vo výške 150 miliónov kanadských dolárov. Vláda chce v roku 2020 celý experiment dôkladne prehodnotiť a prepočítať zo všetkých strán. Potom sa ukáže, či v ňom bude pokračovať.

Rovnakú myšlienku základného príjmu aktuálne testujú vo Fínsku. Do projektu sa zapojili dve tisícky nezamestnaných a dostávajú mesačne 560 eur. Či sa myšlienka ujme natrvalo, sa vyhodnotí v roku 2018.

Aj Slovensko?

Srdcová téma Richarda Sulíka, predsedu najsilnejšej opozičnej strany na Slovensku, obsahuje tiež podobnú myšlienku. Jeho odvodový bonus počíta so základnou štátnou dávkou vo výške životného minima, čo je dnes necelých 200 eur. Touto jedinou platbou by sa nahradilo približne 80 rôznych sociálnych dávok, ktoré ľudia môžu dnes poberať. Súčasný systém je extrémne zložitý a drahý, ale bloger Marián Jánoš upozorňuje, že pri Sulíkovom návrhu by si pohoršili tí najviac zraniteľní. Napríklad chudobná sirota, ktorá chce študovať, má dnes nárok na sirotské a sociálne štipendium. Pri odvodovom bonuse by dostala len jedinú a výrazne nižšiu dávku. Richard Sulík sľubuje, že pri jeho systéme by ľudia získali viac peňazí, ale fakt je, že niektorí by si pohoršili.

Napríklad dôchodcovia, ktorí by v druhom pilieri našetrili veľmi málo, by od štátu dostali už len spomínanú dávku na úrovni životného minima, čo je po zdanení smiešnych 123 eur. Podľa predsedu SaS by ich mal zachrániť fakt, že vďaka odvodovému bonusu platili celý život polovičné odvody a mali by tak dosť času našetriť si rezervu na dôchodok. Teória a prax sú však dve odlišné veci, a tak by bolo treba vidieť, ako presne by finálny návrh Richarda Sulíka vyzeral.

VIDEO Plus 7 Dní