Viac než 650 demonštrantov už zatkli v 30 mestách v Rusku na protestoch proti čiastočnej mobilizácii, ktorú v stredu vo svojom prejave oznámil prezident Vladimir Putin. TASR o tom informuje na základe správy nezávislého združenia OVD-Info, ktoré v Rusku monitoruje protivládne protesty a počet zadržaných.

Najviac zadržaných, minimálne 222, hlásilo OVD-Info k 19.30 h SELČ z Petrohradu, Moskvy (219) a Jekaterinurgu (40). Protesty sa tiež konali v mestách Perm, Ufa, Čeľabinsk, Krasnojarsk, Voronež, Irkutsk a ďalších.

Moskovská prokuratúra v stredu upozornila, že účasť na protestoch a nepovolených "hromadných podujatiach" je trestným činom, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až do 15 rokov.

Denník The Guardian píše, že ruské protivojnové hnutie Vesna vyzvalo na konanie demonštrácií v celom Rusku, ktoré sa mali začať o 19.00 h miestneho času (18.00 h SELČ).

OVD-info odhaduje, že od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine, ktorá trvá už takmer sedem mesiacov, bolo v Rusku zadržaných najmenej 16.437 ľudí.