Zrúcanina Lukov obklopená Hostýnskymi vrchmi patrila kedysi medzi najrozsiahlejšie moravské panstvá. K hradu neďaleko Zlína sa viaže bohatá história, príbehy o duchoch, ale najmä o templárskom poklade.  O to väčšie bolo prekvapenie, keď v máji tohto roku amatérsky archeológ Tomáš Melich v lesnatej časti Hostýnskych vrchov neďaleko Lukova objavil poklad uložený v nádobe tesne pod povrchom zeme. Unikátny archeologický nález  nahlásil Múzeu juhovýchodnej Moravy v Zlíne, s ktorým spolupracuje. Najstaršie mince zo 74 dukátov pochádzajú z prvej polovice 16. storočia.

Nie jeden, dva!

Lenže to nebolo všetko! Také šťastie ako Tomáš Melich má málokto: v okolí prvého nálezu totiž objavil aj ďalší. Druhý poklad vážil takmer jeden kilogram a obsahoval 49 strieborných a zlatých mincí. Odborníci sa domnievajú, že by mohlo ísť o majetok ukrytý do bezpečia počas tridsaťročnej vojny, ale aj o korisť niektorého z vojakov, pre ktorú sa už nevrátil. 

Samozrejme, amatérsky archeológ miesto svojho nálezu nezverejnil a oba nálezy sa stali súčasťou zbierok Múzea juhovýchodnej Moravy v Zlíne. „Je to pre nás – a dúfam, že aj pre verejnosť – mimoriadne vzrušujúci, pretože okrem svojej vecnej hodnoty vyvoláva radu otázok ohľadom svojho tajomného pôvodu,“ vyjadril sa na margo pokladu riaditeľ múzea Pavel Hrubec.

Viac si o hrade Lukov, jeho histórii, templároch aj ďalšom poklade, prečítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.