Silné tornádo, ktoré vo štvrtok večer vyčíňalo v obciach v okresoch Hodonín a Břeclav v Juhomoravskom kraji, nieslo so sebou vietor s rýchlosťou až 219 kilometrov za hodinu, preto zmietlo domy, autá či stromy. Pre server Novinky.cz to uviedla v piatok meteorologička Dagmar Honsová s tým, že ďalšie tornádo už Česku v najbližšej dobe nehrozí.

Podľa Honsovej nie je vylúčené, že na niektorých miestach boli nárazy vetra ešte silnejšie. Spôsobené škody totiž zodpovedajú následkom tornáda intenzity F3 na päťstupňovej Fujitovej stupnici klasifikácie tornád. Tento stupeň znamená vážne škody pri rýchlosti vetra medzi 254 až 332 km/h.

Hrozí podobné tornádo?

Vysvetlila tiež, ako k ničivému meteorologickému úkazu došlo. "Tornádo vzniklo kvôli zrážke teplého a studeného frontu, ktorý sa teraz odsunul na východ mimo naše územie," uviedla meteorologička.

Potvrdila však, že aj keď búrky a silný vietor na českom území zostanú aj v piatok, vznik ďalšieho podobného tornáda už vraj Česku nehrozí.

Pripomenula, že tornáda v týchto zemepisných šírkach sa veľmi ťažko predpovedajú. Vyskytujú sa zriedka, pretože sú málokedy splnené podmienky pre ich vznik. "Teda výrazný strih vetra a stret dvoch rozdielnych vzduchových hmôt," uviedla.

"Ich predpoveď by mohla vyznieť ako poplašná správa," upozornila meteorologička.

Naposledy zasiahlo tornádo územie Česka pred troma rokmi, išlo však iba o mierne tornádo, ktoré bolo na Fujitovej stupnici na čísle jeden.

"Tak silné tornádo, ktoré je na Fujitovej stupnici na čísle 3, tu bolo naposledy v roku 2004, v meste Litovel, ale škody zďaleka neboli tak hrozivé ako teraz," dodala meteorologička.

7 sanitiek z Bratislavy

V postihnutých obciach na južnej Morave po štvrtkových (24. 6.) búrkach a tornáde zasahovalo sedem sanitiek z Bratislavy. Situáciu označili ich posádky za dramatickú. Do nemocníc previezli piatich zranených ľudí - dvoch do Brna a troch do Kyjova. TASR o tom v piatok informovala Záchranná zdravotná služby (ZZS) Bratislava.

"Situácia na mieste bola mimoriadne dramatická, skolabovaná bola akákoľvek infraštruktúra vrátane elektrickej siete, nedostupný bol mobilný signál aj dátové spojenie, neprejazdná cestná infraštruktúra. Prácu našich záchranárov komplikovalo nepriaznivé počasie aj značný plošný rozsah celej katastrofy," uviedol Miroslav Chabroň, zástupca riaditeľa pre úsek zdravotnej starostlivosti ZZS Bratislava.

Neodkladnú zdravotnú starostlivosť poskytovali v postihnutých obciach Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Súbežne s nimi vyrazili na zásah ako logistická a materiálna podpora aj regionálni záchranári z Bratislavy. Ďalšie tímy boli pripravené na zásah aj v Žiline. Na mieste nešťastia zasahovali aj posádky rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) z LSE (Life Star Emergency).

Prvotná informácia pre posádky z Bratislavy bola z krajského operačného strediska vydaná približne o 21.00 h, posledná posádka RZP opustila miesto udalosti o 03.20.

Pomoc pre Moravu

Český premiér Andrej Babiš požiadal v piatok vedenie Európskej únie o pomoc pre región južnej Moravy zasiahnutý búrkami a tornádom. Informoval o tom na Twitteri. "Požiadal som predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú o pomoc zo špeciálnych fondov Európskej únie pre postihnuté obce na južnej Morave," napísal Babiš z Bruselu.

Spravodajská televízia ČT24 predtým informovala, že český premiér odletí o 12.00 h z Bruselu do Brna, aby na južnej Morave navštívil obce, ktoré vo štvrtok zasiahli silné búrky a tornádo.

"My ako vláda urobíme všetko pre to, aby sme ľuďom pomohli, pretože je to skutočne apokalypsa, dvetisíc poškodených domov, musíme urobiť maximum," zdôraznil v Bruseli Babiš. 

FOTO spúšte na južnej Morave po tornáde v GALÉRII

V dôsledku štvrtkových silných búrok a vzniknutého tornáda v okresoch Hodonín a Břeclav v Juhomoravskom kraji zahynuli najmenej štyria ľudia. Zranenia utrpeli stovky ľudí. V okrese Břeclav zničilo tornádo tretinu obce Hrušky.