O tom, že 51-ročná lekárka - anestéziologička Helga Wautersová - je notorická alkoholička, nikto nevedel. Napriek tomu, že ju práve preto vyhodili z práce v rodnom Belgicku. Tento fakt náborová agentúra, ktorá ju v mene francúzskej nemocnice v Orthez pred šiestimi rokmi najala, nepostrehla. Netrvalo ani dva týždne a na ich nedôslednosť fatálne doplatila 28-ročná Britka Xynthia Hawkeová, ktorá v septembri 2014 na pôrodnom oddelení kliniky neďaleko mesta Pau musela využiť lekársku starostlivosť.

Ako na vojnovom poli

Ako píše Daily Mail, po prijatí pacientky jej Wautersová podala epidurálne lokálne anestetikum a prácu nechala na pôrodníkov. Došlo však ku komplikáciám a zákrok si vyžadoval cisársky rez. Preto lekárku opäť zavolali, aby viedla celkovú anestéziu.  Ďalej podľa svedkov nasledoval skutočný horor. Už keď Wautersová prišla na oddelenie, cítili z nej alkohol. Nikomu by však v tej chvíli ani nenapadlo, že je doslova na mol. Podľa britského servera z krvného rozboru vyplynulo, že mala v sebe 2,38 gramu na liter - teda skoro päť promile!

Žalobkyňa Orlane Yaouangová na pojednávaní uviedla, že pred cisárskym rezom lekárka použila ventiláciu, ktorá nebola pripojená k zdroju, a keď očividne „nefungovala“, zariadenie si vyskúšala sama na sebe. Potom pacientke namiesto do priedušnice zaviedla ventilačnú trubicu do pažeráka. Nešťastná mamička sa dokonca počas zákroku prebudila, kričala od bolesti a v amoku si vytrhávala hadičky. „Bolo to ako na vojnovom poli,“spomína jedna zo sestier.

Štyri dni po katastrofálnom pôrode Xynthia zomrela na zastavenie srdca v dôsledku nedostatku kyslíka. Dieťa, chlapček, prežilo.

Som alkoholička, ľutujem

Na prvom súdnom konaní sa Wautersová snažila obhájiť a plnú zodpovednosť za smrť pacientky odmietala. Trvala na tom, že ventilátor nefungoval, čo nebola pravda, a že vinu nesú aj jej kolegovia.  Spočiatku tiež bagatelizovala svoju opitosť. Tvrdila, že si s priateľmi vypila len pohár ružového vína. Po rozbore krvi priznala, že je chronická alkoholička a v skutočnosti pracovný deň začala zmesou vodky a vody. Tak ako každý deň za ostatných desať rokov.

„Posledných šesť rokov som prežívala peklo,“ uviedla Wautersová ešte v októbri. „Smrť Xynthie Hawkeovej ma neustále ťaží. Prijímam svoju zodpovednosť, ale nezaslúžim si ísť do väzenia. Stala som sa lekárkou, aby som zachraňovala životy svojich pacientov. Nikdy som si nedokázala predstaviť, že by som jedného dňa mohla niekomu ublížiť.“

Neskôr zmenila rétoriku. Povedala, že nechce zo seba robiť obeť, ale napriek všetkému úsiliu už nedokázala so svojou závislosťou bojovať. „Teraz uznávam, že bola nezlučiteľná s mojou prácou. Túto smrť budem ľutovať celý život.“

Tri roky a odškodné

Yannick Balthazar, priateľ Xynthie, jej ľútosť neprijal. „V mojich očiach nie je lekárkou,“ prezradil svoj názor novinárom. V tomto duchu rozhodol aj súd v Pau, ktorý Helge Wautersovej zakázal vykonávať medicínsku prax a poslal ju na tri roky za mreže. Zároveň by mala pozostalým zaplatiť odškodné vo výške 1,4 milióna eur.

Viac fotografií anestéziologičky a obete nájdete v GALÉRII ►►►