Buckinghamský palác v stredu oznámil, že kráľovná Alžbeta II. si už nikdy nebude kupovať kožušinu. Ako alternatívu zvolí falošnú, aby stále pôsobila pôvabne a najmä, aby jej nebola zima. Aj keď kráľovná pristúpila ako prvá k radikálnej zmene po dlhých rokoch, zbaviť sa všetkého, čo je z nejakého zvieraťa sa nechystá.

Zadovážené odevy, ktoré majú na sebe kožušinu, bude naďalej nosiť. Spojené kráľovstvo bolo prvou krajinou na svete, ktorá zakázala chov kožušiny z etických dôvodov, v roku 2000.

Mnohí jej tlieskali

Rozhodnutie kráľovnej potešilo mnoho aktivistov, ktorí bojujú za práva zvierat. Medzi ne patrí napríklad PETA, ktorá nie raz Alžbetu II. kritizovala za to, že má v zbierke mnoho kúskov obsahujúce pravú kožušinu. Napríklad v roku 2015, mala počas vianočných sviatkov, v kostole sv. Márie Magdalény oblečený kabát z líšky.

Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II.
Zdroj: Leon Neal

Žiadajú omnoho viac

Aj keď sú všetci veľmi nadšení a kroku sa tešia, aktivisti PETA žiadajú omnoho viac. Nepríde im humánne, že vojaci v kráľovskej garde majú čiapky z kožucha medveďa, ktorého zabili v Kanade. Ďalej vyzývajú, aby britská kráľovná nahradila všetky kožušiny tými humánnymi, a to sa týka aj slávnostných odevov. Kolekciu falošných kožuchov navrhla PETA v spolupráci s dizajnérkou Stella McCartney, uvádza portál DailyMail.

Podľa mnohých Britov, bude týmto krokom, hlava Spojeného kráľovstva vysielať jasné posolstvo, že kožušina nepatrí do módy.