Chcem, aby si ma pamätali ako kráľovnú rokenrolu. Ako ženu, ktorá ukázala ostatným, že je v poriadku ísť za úspechom vlastnou cestou, - priznala v jednom z posledných rozhovorov v živote pre britský denník The Guardian spevácka legenda Tina Turnerová. Hudobná hviezda, ktorá predposlednú májovú stredu skonala vo veku 83 rokov. Presnú príčinu smrti úrady neuviedli. Posledné roky trávila interpretka v Chateau Algonquin v Küsnachte pri brehu Zürišského jazera vo Švajčiarsku a mala podlomené zdravie.

V GALÉRII si pozrite, ako išiel čas s Tinou Turner>>

Lieky? V žiadnom prípade

Tina, povestná svojím chrapľavým hlasom, si za to do istej miery mohla aj sama. Vo viacerých rozhovoroch priznala nechuť užívať lieky, keď jej diagnostikovali zvýšený krvný tlak. Vyvrcholilo to mŕtvicou v roku 2009 - deväť rokov po tom, čo ukončila takmer päťdesiat rokov trvajúcu hudobnú kariéru. Počas nej predala vyše 200 miliónov hudobných nosičov,

V apríli 2017 - rok po diagnostikovaní rakoviny čreva - musela podstúpiť aj transplantáciu obličky, ktorú jej daroval manžel Erwin Bach. „Moje obličky sa stali obeťou toho, že som si neuvedomila nutnosť liečiť vysoký krvný tlak konvenčnou medicínou. Odmietla som čeliť realite a faktu, že potrebujem celoživotnú terapiu liekmi. Bola som presvedčená, že moje telo je nezničiteľné,“ zneli jej posledné statusy na Instagrame.

Len veľmi ťažko sa speváčka takých hitov ako Simply the Best, We Don’t Need Another Hero či What’s Love Got to Do with It zmierovala s faktom, že už nie je zdravotne v poriadku. Akoby tých problémov v živote nemala už dosť. Dlho sa jej v láske nedarilo a navyše musela pochovať aj oboch svojich biologických synov. Ďalších dvoch vychovávala spolu s Ikom Turnerom.

Starší syn Craig, ktorého mala so saxofonistom Raymondom Hillom, spáchal v júli 2018 samovraždu. Craig sa dlho živil ako realitný maklér v San Fernando Valley. Zastrelil sa vo svojom kalifornskom byte. Mladšieho Ronnieho mala s dlhoročným partnerom Ikom Turnerom - zomrel vlani na rakovinu. Pre starnúcu speváčku to museli byť mimoriadne ťažké chvíle.

S Erwinom Bachom. „Mal krásne oči. Keď som mu sadla do auta, rozbúchalo sa mi srdce,“ spomínala na prvé stretnutie s ním.
Zdroj: PROFIMEDIA.SK

Život s násilníkom

Navyše s prvým manželom Ikom, kapelníkom rhytm & bluesovej kapely Kings of Rhytm, si veľa šťastia neužila. Mlátil ju a psychicky týral.

Turnerová sa narodila ako Anna Mae Bullocková v novembri 1939 na farme Nutbush v štate Tennessee. Najskôr sa zahľadela do fešného Harryho Taylora. Vykľul sa však z neho zvodca žien, opustil ju pre milenku, ktorá s ním predtým otehotnela. Bol to pre ňu ďalší z úderov osudu. Otec, ktorý pracoval na bavlníkových plantážach, o ňu neprejavoval veľký záujem, matka ju opustila ako desaťročnú. Aj preto ju po rozvode rodičov vychovávala babička. „Nedostávalo sa mi lásky, lebo rodičia sa neustále hádali.“

Po rozpade vzťahu s Taylorom sa Tina v šestnástich zahľadela do Ika Turnera. Zobrali sa a presťahovali do Los Angeles. To ešte netušila, aké peklo jej zo života jej milovaný muž urobí. V čase ich prvého spoločného hitu A Fool in Love to tak ešte nevyzeralo, no z Ika sa vykľul násilník. „Jasné, udrel som ju, aj sme sa dostali do konfliktov, po ktorých sa ocitla na zemi, alebo som ju udrel bez rozmýšľania. Ale nedá sa povedať, že by som ju mlátil,“ bránil sa vo svojej autobiografii Taking Back My Name Ike Turner.

Podľa dostupných údajov jej vraj okrem bitky stihol vyliať na tvár horúcu kávu či zlomiť čeľusť. Keď ho chcela prvý raz opustiť, udrel ju obuvákom. Aj preto sa s ním v roku 1978 rozviedla. „Môj vzťah s ním bol však odsúdený na zánik v deň, keď si uvedomil, že som jeho zlatou baňou. Že so mnou dokáže zarobiť veľa peňazí,“ napísala Tina vo svojej autobiografii My Love Story z roku 2018. „Potreboval ma ovládať, ekonomicky aj psychologicky. Tak, aby som ho nikdy nemohla opustiť,“ píše v knihe ďalej.

Keď v decembri 2007 Ike umrel, Turnerová mu nešla ani na pohreb. Len prostredníctvom svojho hovorcu poslala strohý odkaz. „Tina nemala s Ikom žiadny vzťah posledných 30 rokov. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudeme.“ Neskôr vyšla najavo aj príčina Ikovej smrti: predávkovanie kokaínom.

Násilník a manipulátor. Ike Turner jej dokázal spraviť zo života peklo. Vrátane pravidelných bitiek.
Zdroj: PROFIMEDIA.SK

Dve autá a meno

Trvalo dlho, kým sa z tohto vzťahu dokázala úplne vymaniť. Nielen psychicky. Po rozvode vraj Turnerovej zostali len dve autá a právo využívať svoje meno. Jej záchranou sa napokon stal o 16 rokov mladší švajčiarsky hudobný podnikateľ Erwin Bach, s ktorým sa zoznámila v roku 1986. Náhodou. Prišiel ju vyzdvihnúť na letisko v Düsseldorfe, kde mala vtedy koncertovať.

Žili spolu dlho, no vzťah svadbou spečatili až v júli 2013. Po 27 rokoch spolunažívania. Civilná ceremónia sa konala na brehu Zürišského jazera v Küsnachte, kde už Tina so svojou novou láskou dlhé roky žila. Medzičasom získala aj švajčiarske občianstvo.

Jej smrť oplakávali mnohé osobnosti nielen z hudobného života. „Bola inšpiratívna, dobrosrdečná, vtipná a veľkorysá. V mladosti mi veľmi pomohla a nikdy na to nezabudnem,“ lúčil sa s ňou na sociálnej sieti Mick Jagger z rovnako slávnej kapely Rolling Stones a pripojil aj dve spoločné fotografie.

„Bola silná a nezastaviteľná. A tak nenapodobiteľne svoja. Dokázala spievať o pravde cez radosť aj bolesť, triumf aj tragédiu,“ lúčil sa s ňou bývalý americký prezident Barack Obama.

Naposledy na Broadwayi

Hoci mala dlhé roky energie na rozdávanie, v posledných dvoch dekádach sa už na verejnosti príliš neobjavovala. Keď ju v Clevelande prijímali do rokenrolovej Siene slávy, poďakovala sa za ocenenie celoživotných zásluh už len prostredníctvom videa. „Ak ste mi dali takú cenu, asi som niečo v živote robila správne,“ tešila sa.

Naposledy sa na verejnosti ukázala v novembri 2019. V New Yorku na Broadwayi počas premiéry muzikálu z jej života. Na červenom koberci sa však v spoločnosti Oprah Winfreyovej a manžela Erwina objavila už na invalidnom vozíku.

V tom čase poskytla rozhovor aj denníku New York Times, v ktorom sa rozoberal aj jej koniec kariéry v roku 2000 - rok po poslednom albume Twenty Four Seven. „Už som bola unavená z neustáleho spievania a snahy robiť neustále druhých šťastnými. Veď to bolo jediné, čo som v živote robila,“ priznala speváčka, ktorá sa z prednesu gospelových skladieb v kostole prepracovala sa až k momentu, keď jej v roku 1988 v brazílskom Riu aplaudovalo na koncerte 182-tisíc divákov. Zaslúžene.

Pomoc od Bowieho

Nečakaná pomoc. Aj vďaka britskému spevákovi mohla znovu reštartovať úspešnú kariéru.
Zdroj: PROFIMEDIA.SK

Tina za návrat na hudobné výslnie vďačila Davidovi Bowiemu. Po rozvode s manželom Ikom s ňou firma Capitol Records odmietla znovu podpísať kontrakt. V rovnakom čase však zmluvu Davidovi Bowiemu obnovili a vydavateľstvo ho pozvalo osláviť to na spoločnej večeri. Slávny anglický umelec však večeru odmietol. Vybral sa radšej na koncert „svojej obľúbenej speváčky Tiny Turnerovej“. Ľudia z vydavateľstva sa zo solidarity k Bowiemu pridali. Keď potom na koncerte videli reakcie davu, zmenili názor a zmluvu Tine obnovili. „Budem Davidovi za to do konca života vďačná,“ priznala Turnerová.

Parochne aj z Afriky

Tinu okrem iného preslávili parochne, ktoré začala nosiť ešte počas prvého manželstva. Priznala, že niektoré si vyrába aj sama.
Zdroj: PROFIMEDIA.SK

Tinu okrem iného preslávili parochne, ktoré začala nosiť ešte počas prvého manželstva. „Rozhodla som sa odfarbiť si vlasy, lebo to bolo práve v móde, ale nechali mi to na hlave príliš dlho a vlasy mi vypadali. Odvtedy som začala nosiť parochne,“ priznala.

V rozhovore pre švajčiarsku televíziu v roku 1996 priznala, že si parochne vyrábala aj sama. Vlasy si objednávala z Afriky a z Talianska. „Keďže som si parochne vyrábala sama, nikdy nevyzerali, akoby ste ich len stiahli z vešiaka,“ žartovala.

V GALÉRII si pozrite, ako išiel čas s Tinou Turner>>