Česko zrejme už na jeseň ponúkne svojim obyvateľom možnosť nechať sa zaočkovať treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Vo štvrtok to po rokovaní vlády uviedol český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, informovali televízie ČT24 a Nova.

Ohrozeným skupinám

"Zatiaľ to naozaj vyzerá tak, že by sme tretiu dávku aplikovali primárne ohrozeným skupinám... Nie je to o tom, že by sme teraz treťou dávkou naočkovali celú spoločnosť," uviedol Vojtěch s tým, že o tom, kedy začnú tretiu dávku vakcíny podávať, ešte rokujú, rozhodnúť by mali do konca augusta. Predpokladá však, že prví ľudia by posilňujúcu dávku mohli dostať už na jeseň.

Tretia dávka bude podľa jeho slov dobrovoľná, nebude to povinnosť. "Bude to dobrovoľná otázka, bude to odporúčajúce stanovisko a nie povinnosť," uviedol Vojtěch.

Minister zároveň uviedol, že jeho rezort už rieši aj objednávku vakcín na nasledujúce roky, aby mali v krajine dostatok očkovacích látok na preočkovanie celej populácie.

Podľa českého ministerstva zdravotníctva sa v ČR doteraz nechalo zaočkovať aspoň prvou dávkou vakcína takmer 5,7 milióna obyvateľov krajiny, plne očkovaných je takmer 5,3 milióna Čechov.

Vakcíny pre všetkých

Izraelčania vo veku 40 a viac rokov sa od nedele (22. augusta) budú môcť dať zaočkovať treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Oznámil to vo štvrtok izraelský minister zdravotníctva Nican Horovic, informovali agentúry AFP a Reuters.

"Máme vakcíny pre všetkých a tretiu dávku už teraz môžu dostať aj 40-roční a starší," uviedol Horowitz. Minister dodal, že "vakcína je účinná" a vyzval obyvateľov, aby zastavili šírenie delta variantu koronavírusu.

Izrael začal minulý týždeň tretiu dávku podávať osobám vo veku 50 a viac rokov a od začiatku augusta je táto dodatočná dávka sprístupnená ľuďom od 60 rokov. Cieľom je zabrániť šíreniu variantu delta, ktorý v tejto krajine spôsobil nárast počtu prípadov.

Izrael začal očkovať proti koronavírusu vlani v decembri ako jedna z prvých krajín na svete, pripomína AFP. Táto očkovacia kampaň, označovaná za úspech, pomohla výrazne znížiť počty prípadov nákazy v krajine. Tie sa však v poslednom období začali zvyšovať z dôvodu šírenia delta variantu.

Izrael od začiatku pandémie zaznamenal viac ako 970.000 prípadov koronavírusu a viac ako 6700 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Viac ako 5,4 milióna obyvateľov krajiny už dostalo obe dávky vakcíny a 1,2 milióna už absolvovalo aj podanie tretej dávky, píše AFP.

Biden s manželkou

 Americký prezident Joe Biden a jeho manželka Jill sa nechajú zaočkovať treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu, ktorú začnú v USA podávať od septembra, informovala agentúra AFP.

"Necháme sa zaočkovať posilňujúcou dávkou," uviedol Biden v rozhovore pre americkú televíziu ABC News, ktorý odvysielali vo štvrtok. Dodal tiež, že on a jeho manželka boli zaočkovaní ešte začiatkom tohto roka v čase, keď sa v USA spustila očkovacia kampaň.

Vrcholní predstavitelia amerických zdravotníckych úradov v stredu oznámili, že Spojené štáty začnú na budúci mesiac distribuovať tretie dávky očkovacích látok proti covidu, pretože nové dáta ukazujú, že ochrana proti ochoreniu sa časom zhoršuje.

Americké úrady chcú začať podávať tretie dávky vakcín od 20. septembra. Nárok na ne budú mať tí občania, ktorí boli úplne zaočkovaní látkami od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna pred ôsmimi a viac mesiacmi.