Rok 2018 bol štvrtým najteplejším rokom v histórii. V minulom roku stúpla teplota zeme o vyše jeden stupeň Celzia v porovnaní s priemernou teplotou z konca 19. storočia.

Pribudnú púšte: Kvôli suchu začnú zanikať ekosystémy, zmiznú aj amazonské pralesy.
Pribudnú púšte: Kvôli suchu začnú zanikať ekosystémy, zmiznú aj amazonské pralesy.
Zdroj: Internet

Teplota stúpne

Vedci prognózujú, že teplota sa môže naďalej zvýšiť až o tri stupne. „Asi jedna tretina pôdy sa stane púšťou. Ekosystémy budú postupne zanikať: koralové útesy, džungle, pralesy, arktické ľadové čiapky. Za nimi, samozrejme, bude upadať aj poľnohospodárstvo,“ píšu novinári z National Geographic. Podľa vedcov sa budú tiež veľmi rýchlo topiť ľadovce. To však môže mať katastrofálne následky.

Dôsledkom klimatických zmien môžu byť masové migrácie ľudí, zmeny hraníc a výbuchy medzinárodných konfliktov. Vedci z austrálskeho vedeckého centra Breakthrough National Centre for Climate Restoration informovali, že ak vlády štátov na celom svete budú ignorovať varovania a rady vedcov, tak teplota sa do roku 2050 zvýši nie o dva, ale až o tri stupne Celzia. To bude mať za následok roztopenie ľadovcov, vlnu veľkých suchôt, ktoré zničia amazonské pralesy. Klíma sa dostane na cestu samovoľného zhoršovania.

Ozbrojené konflikty: Austrálski vedci nevylučujú v blízkej budúcnosti atómovú vojnu.
Ozbrojené konflikty: Austrálski vedci nevylučujú v blízkej budúcnosti atómovú vojnu.
Zdroj: Internet

Katastrofický scenár

„Tridsaťpäť percent celkovej ľadovej plochy ako aj asi 55 percent populácie bude vyše 20 dní v roku vystavených smrteľným podmienkam, až za prahom možnosti prežitia,“píšu ďalej autori správy, ktorých cituje National Geographic. Sucho, povodne, požiare saván, bušov i lesov sa vymknú spod kontroly. Postupne budú zanikať ekosystémy. Následný krach pestovania rastlín, vedenia fariem a pastvín vyženie z domovom miliardy ľudí, ktorí budú hľadať ešte stále životodarné regióny.

Masová migrácia, narastajúce spoločenské disproporcie, zmeny hraníc, masové hľadanie šancí zachrániť sa, povedú k ozbrojeným konfliktom. Vedci tiež nevylučujú atómovú vojnu. Vo zverejnenej správe sa objavujú formulácie ako „chaos“, „koniec ľudskej civilizácie ako ju poznáme“. „Ľudstvo sa dostane na cestu svojho vyhubenia,“ píše autor úvodnej časti správy Chris Barrie.