Hrozilo mu sedem rokov, dostal dva a pol, no odsedel si len osem mesiacov. Bývalý nemecký tenista Boris Becker je od decembra minulého roku z väzenia vonku na podmienku. Ak čakáte, že niekde v ústraní trpezlivo čaká na jej vypršanie, ste na omyle.

Bývalá svetová jednotka a šesťnásobný grandslamový šampión je znovu vo svetle reflektorov. Už v januári - krátko po tom, čo si užíval pobyt na súostroví Svätý Tomáš a Princov ostrov, odkiaľ pochádza jeho súčasná priateľka - komentoval tenisový turnaj Australian Open. A vzápätí sa objavil na filmovom festivale v Berlíne, kde propagoval dokumentárny film o svojom živote Bum! Bum! Svet vs Boris Becker. Zožal zaň veľký potlesk.

Vynachádzavý

Žiadne ospravedlnenie. Žiadna ľútosť. Život dodnes najmladšieho wimbledonského víťaza ide ďalej, akoby sa nikdy žiadnych finan­čných podvodov nedopustil. Nebolo ich málo. Beckera, ktorý si v kariére zarobil len na odmenách za turnaje viac než 25 miliónov dolárov, zavreli za nelegálnu manipuláciu s peniazmi po vyhlásení bankrotu v roku 2017.

Všetky sa na seba podobajú a rozhodne nie sú hanblivé. FOTO Beckerových žien v GALÉRII>>

Okrem iného si napríklad kúpil vilu na Malorke, no prestal ju splácať. Tvrdil, že peniaze nemá, no vyšlo najavo, že v súčte takmer dva milióny libier poschovával u svojich bývalých manželiek a priateliek. Prestal platiť aj alimenty modelke Lily Kerseenbergovej, s ktorou má syna Amadea Benedicta. Boris je celkovo štvornásobný otec. Okrem dvoch synov s Barbarou Feltusovou má ďalšieho z románika s ruskou čašníčkou Angelou Jermakovovou.

Vynachádzavosť mu nechýba. Keď sa súkromná britská banka, u ktorej si vzal pôžičku, domáhala splátok, vyhlásil sa za vyslanca pre šport a kultúru Stredoafrickej republiky a zaštítil sa diplomatickou imunitou. Tým predaj svojho majetku zastavil. No len do chvíle, keď vyšlo najavo, že jeho diplomatický pas je falošný a Stredoafrická republika o nijakom vyslancovi nevie. Odsúdili ho napokon za dva prípady nezverejnenia majetku a zatajenie dlhu.

Vo väzení len číslo

Keď sa koncom roka dostal na slobodu, podvolil sa aj na interview pre nemecké médiá. Víťaz 49 turnajov ATP si v ňom povzdychol, ako to za mrežami funguje. „Vo väzení ste nikto, ste len číslo. To moje bolo A29223EV. Nikto ma nevolal Boris. Celé to bola tvrdá a bolestná lekcia,“ priznal. Možno však ani sám nečakal, že napriek biľagu na povesti bude o neho taký eminentný záujem. Ten zaujal aj redaktorov britského bulvárneho denníka Daily Mail. Po príčinách tohto javu pátrali spolu s expertom na kultúru a značky Nickom Edeom. „Na Borisovi je stále niečo, čo ľudí priťahuje ako magnet. Ani sa za svoje prešľapy nemusí ospravedlňovať,“ tvrdí Ede.

Takto sa menil Boris Becker. FOTO v GALÉRII>>

„Má vlastnosti, ktoré ho síce dostali do problémov, ale nestráca pri nich charizmu a práve tá mu stále zaručuje rešpekt a uznanie - vlastnosti, s ktorými môže do konca života obchodovať,“ domnieva sa britský expert.

Imidž zlého chlapca

Beckerovi tak možno znovu vo svete obchodu svitá na lepšie časy. Len za komentovanie Australian Open vraj dostal honorár so šesťmiestnou sumou. „Jeho vlastné obchodné meno sa rovnako ako v prípade Marie Šarapovovej príliš nechytilo, no ostatné značky sú mu stále ochotné platiť tučné odmeny, lebo vedia, že fanúšikov nestratil,“ dodal Ede.

Becker v minulosti robil okrem iného reklamu značke Puma v Indii, bol tvárou kampane mobilného operátora v Slovinsku, predával víno v Čile či propagoval športové značky po Európe. A zdá sa, že ani pobyt za mrežami či povesť podvodníka ho o ďalšie príjmy do budúcna neukrátia. „Ani imidž zlého chlapca mu neublížil. Iných by možno taká veľká mediálna kauza, akou bol jeho rozvod či neskôr dokázané podvody, potopila, no jeho nie. Práve naopak. Uvedomil si, že z nej dokáže ťažiť,“ tvrdí Ede.

Po rozvode s Faltusovou, s ktorou žil sedem rokov, prišiel o 13 miliónov liber. Ďalšie rozhádzal hraním hazardných hier či na bujarých večierkoch plných alkoholu. Dražba ťažko vybojovaných športových trofejí len zmiernila jeho veľké dlhy.

Všetky sa na seba podobajú a rozhodne nie sú hanblivé. FOTO Beckerových žien v GALÉRII>>

V novom živote mu dnes pomáha aj jeho nová láska. Ďalšou v poradí je Lilian de Carvalho Monteiro, politická analytička a dcéra ministra obrany v súostroví Svätý Tomáš a Princov ostrov. Sprevádzala ho aj na berlínskom filmovom festivale.