Tip na článok
Joaquína

Troska na úteku: Z narkobaróna Guzmána je vraj chodiaca mŕtvola

Mexické aj americké úrady vyhlasujú, že od dolapenia mexického drogového magnáta Joaquína Guzmána ich delí už len krôčik.

Za sto dní od bizarného úteku z mexickej väznice s najvyšším stupňom stráženia mal Joaquín Guzmán dvakrát na mále. Mexický narkobarón s prezývkou El Chapo – Krpec – je však ako mačka, ktorá má deväť životov. Zakaždým unikol o vlások.

Naposledy to bolo asi pred desiatimi dňami, no polícia je napriek nezdaru pokojná a oplýva optimizmom. Jeden z najhľadanejších zločincov je vraj zranený na nohách a na tvári a najmä enormne vyčerpaný, čo by mu mohlo jeho hru na skrývačku skomplikovať.

„Na oboch stranách hranice (mexickej i americkej, pozn.) pokračuje práca vyšetrovateľov, ktorí sa Guzmána pokúšajú dolapiť,“ cituje amerického úradníka biznismagazín Forbes. Spresniť, kedy by sa drogový bos mohol ocitnúť späť za mrežami, však úradník nechcel.

Čítajte viac:

Koniec mocných mafiánov? Narkobarón Guzmán vypadol z rebríčka Forbes

„V jednom sme ale optimisti – El Chapa nečaká osud spokojného a šťastného starčeka, ktorý hrdo bilancuje celoživotné dielo v hojdacom kresle v Badiraguate,“ dodal úradník, narážajúc na Guzmánovo rodisko v mexickom pobrežnom štáte Sinaloa.

Podľa bývalého šéfa amerického Národného úradu pre kontrolu obchodu s drogami Michaela Brauna je z narkobaróna už len „chodiaca mŕtvola“ a jeho dolapenie „je len otázkou času“.

Mexičania sú vo vyjadreniach konkrétnejší. Bezpečnostný expert Javier Oliva tvrdí, že chytenie Guzmána nebude trvať dlho. Možno mesiac.

Čítajte viac:

Na Guzmánovom úteku čosi nesedí. Pustila narkobaróna mexická vláda?

Poľovačka v horách

Podľa spravodajského portálu NBCnews zachytili nedávno americké orgány mobilný signál nasvedčujúci tomu, že El Chapo sa skrýva na ranči blízko mestečka Cosalá v pohorí Sierra Madre v tzv. Mexickom trojuholníku na hraniciach štátov Sinaloa, Durango a Chihuahua.

Vzápätí mexické námorníctvo vyslalo na ranč vrtuľníky, ktoré Guzmánova ochranka privítala salvami plameňa. Keď sa za najhľadanejším drogovým zločincom vybrali pešo cez hory, našli v úkryte už len mobilné telefóny, lieky a rádio. Krpec s kumpánmi ušli na štvorkolkách...

Podľa portálu NBCnews je ale Guzmán zranený, čo potvrdila i mexická vláda. Nezmienila sa však o rozsahu či závažnosti zranení, ani o tom, ako o nich vlastne vie.

Mexický drogový magnát ušiel 11. júla z väznice Almoloya s najprísnejším stupňom stráženia neďaleko Mexico City cez kilometrový tunel. Zatkli ho len sedemnásť mesiacov predtým.

Mexickým orgánom trvalo trinásť rokov, kým zločinca dolapili. Zakladateľ drogového kartelu Sinaloa bol v roku 2001 po Usámovi bin Ládinovi najhľadanejšou osobou na svete a USA na jeho hlavu vypísali odmenu päť miliónov dolárov.

VIDEO Plus 7 Dní