Pred sedemnástimi rokmi aplaudoval Kletovi Kellerovi celý svet. Americkej štafete vyhral zlato na olympiáde v Aténach 2004 na 4 x 200 m voľným spôsobom. V pretekoch storočia, ako ich niektoré médiá nazvali (súťažili v nich takmer všetky vtedajšie plavecké hviezdy ako Phelps, Thorpe, Lochte či Hackett), zdolal vo finiši Austrálčana Iana Thorpa o trinásť stotín sekundy. Málokto tušil, že dvojnásobný olympijský šampión a päťnásobný olympijský medailista bude o pár rokov bezdomovec, ktorý prespáva v aute.

Dnes o ňom celý svet hovorí znova, no Keller by bol určite rád, keby to tak nebolo. Zaplietol sa totiž do januárového útoku na washingtonský Kapitol, pri ktorom zomrelo päť ľudí. So súdom síce spolupracuje, no aj tak mu hrozí trest odňatia slobody na 21 až 27 mesiacov.

Ďalšia výpoveď z práce

Keller je jedným zo šiestich stovák obvinených prívržencov bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorí 6. januára 2021 vo Washingtone protestovali proti výsledkom prezidentských volieb z vlaňajšej jesene a odmietali triumf Joea Bidena.

Spoznať ho v dave rozzúrených fanatikov nebol pre jeho známych či bývalých kolegov až taký problém. Počas útoku mal dnes 39-ročný Keller na sebe bundu Team USA a na ramene aj olympijský znak. Možno to v tej chvíli netušil, no po útoku, pri ktorom navyše utrpeli zranenia desiatky policajtov, sa mu znovu začali krušné časy.

V KAPITOLE Bývalý plavec na proteste proti volebnému víťazstvu Joea Bidena.
Zdroj: ARCHIV

O prácu realitného makléra v Colorado Springs prišiel hneď na druhý deň. Dokonca firma zo svojej oficiálnej stránky vymazala všetky zmienky o ňom. Odmietla sa s ním stretávať aj bývalá manželka Cari Sherillová, s ktorou má bývalý plavec tri deti. A dnes čelí Klete väzeniu. „Môj klient sa snaží napraviť hroznú chybu, ktorej sa dopustil. Je v rozpakoch a dúfa, že začne svoj život odznova,“ citujú americké médiá jeho obhajcu Edwarda MacMahona.

Zlý zamestnanec

Mimochodom, Keller nebude začínať prvý raz. Už sa mu to predtým prihodilo. Keď s plávaním skončil, nevedel si nájsť v živote miesto. „Len plávanie ma napĺňalo. S ostatnými vecami som si nevedel poradiť,“ priznal v podcaste pre oficiálny olympijský kanál.

Robil vymáhača dlhov, realitného makléra, predajcu, no ako sám hovorí, bol „zlý zamestnanec“. Keď ho raz z jednej práce vyhodili, nasledoval rozvod s manželkou, po ktorom musel prespávať v aute. „Bolo tam veľa sĺz a plaču. Mal som hroznú depresiu a moja situácia sa stále len a len zhoršovala. Boli to muky,“ hovorí Keller v podcaste.

To ešte bývalý študent University of Southern California (dokončil len dva ročníky) a veľký milovník zbraní netušil, do akej šlamastiky sa namočí tentoraz. Vtedy sa z najhoršieho vyhrabal. Dokáže to znovu?