K malému, zhruba 500-hektárovému ostrovu Sentosa na južnom pobreží Singapuru sa už niekoľko dní upiera zrak celého sveta. Práve tu, v luxusnom hoteli Capella sa po prvý krát v histórii stretne úradujúci prezident USA s najvyšším predstaviteľom Severnej Kórey. Hlavným bodom rozhovorov medzi Donaldom Trumpom a Kim Čong-unom má byť hľadanie cesty, ako zbaviť Kórejský polostrov jadrových zbraní. Podarí sa?

Netreba mať veľké oči

Politickí pozorovatelia nedávajú summitu veľkú šancu na úspech. Tvrdia, že Kim sa nikdy nevzdá dlho budovanej jadrovej sily. Minimálne dovtedy, kým nedôjde k odzbrojeniu celého polostrova a odchodu amerických vojakov od južných susedov. Pritom Trump ešte donedávna predpokladal rýchle a úplné odzbrojenie totalitnej krajiny, zatiaľ čo Kim vníma tento proces postupne a dlhodobo. Treba pripomenúť, že severokórejský vodca je dostatočne ješitný na to, aby ako hlava jadrovej mocnosti očakával rešpekt, ktorý sa pri Trumpovej impulzívnej povahe ťažko dá garantovať. Veď ešte nedávno si obaja hrozili vojnou a istý čas sa zdalo, že stretnutie vôbec nebude. Americký prezident síce pred odchodom do Singapuru pripustil, že denuklearizácia polostrova zrejme nepôjde tak jednoducho, ako by si želal, napriek tomu ešte na poslednú chvíľu vyslal ku Kórei niekoľko varovných signálov. Napríklad v rozhovore pre Fox News nepriamo odkázal Kimovi, že táto príležitosť sa už nebude opakovať. Bude to len "jeden výstrel".

Miesto summitu: Lídri USA a Severnej Kórey sa stretnú v utorok o 9. hodine miestneho času v luxusnom hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa
Miesto summitu: Lídri USA a Severnej Kórey sa stretnú v utorok o 9. hodine miestneho času v luxusnom hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa
Zdroj: internet

"Myslím, že od prvej chvíle budem vedieť, či zo samitu vzíde niečo dobré," cituje prezidenta USA agentúra Reuters. "Stačí mi dotyk, pocit. To je to, čo dokážem. Ak si budem myslieť, že to nemá zmysel, nebudem strácať svoj ani jeho čas." Na druhej strane chce byť v opačnom prípade ústretový. Pre BBC potvrdil to, čo už šumelo médiami - ak budú jednania úspešné, dostane diktátor pozvánku na návštevu Bieleho domu...

Ostro strážený hotel

V celom okolí plánovaného stretnutia sa už niekoľko dní vykonávajú horúčkovité prípravy a bezpečnostné opatrenia. Podľa singapurských zdrojov si miesto konania summitu vybrali americkí diplomati. Letovisko je totiž spojené s hlavným ostrovom len jediným cestným mostom, ktorý nie je problém uzavrieť a malú plochu ostrova bude ľahšie zaistiť.

Singapurské orgány si uvedomujú bezpečnostné riziká a robia všetko pre to, aby vrcholné stretnutie nič nenarušilo. Ostrov, kde leží hotel Capella, označili za osobitnú bezpečnostnú zónu s najvyšším stupňom ochrany. Pod drobnohľadom bude aj mestská časť Tanglin, kde budú obaja lídri ubytovaní. Trump pravdepodobne zostane v hoteli Shangri-La a Kim zas v hoteli The St. Regis Singapore. Miestne úrady po celý čas spolupracujú so spravodajskými službami oboch krajín. V uliciach pribudne množstvo príslušníkov polície, bezpečnostných agentúr i singapurských ozbrojených síl. V najprísnejšie strážených zónach budú zakázané zbrane, svetlice, zvukové zariadenia či pútače, policajti budú oprávnení kontrolovať autá a vykonávať osobné prehliadky.

Ostrov Sentosa: S pevninou ho spája len jeden cestný most, takže eliminovať nežiaducich návštevníkov bude jednoduchšie
Ostrov Sentosa: S pevninou ho spája len jeden cestný most, takže eliminovať nežiaducich návštevníkov bude jednoduchšie
Zdroj: internet

Napriek všetkej ostražitosti sú Američania stále nespokojní. Sú presvedčení, že Číňania sa nebudú len tak prizerať, ako sa riešia dôležité kroky v Ázii bez nich. Podľa stanice NBC spravodajskí úradníci očakávajú, že čínski agenti budú zisťovať čo sa deje všetkými prostriedkami. Je o nich známe, že dokážu nasadiť "ploštice" prakticky všade - od hotelových kľúčov cez kreditné karty, prívesky, šperky až po dary pre návštevníkov. NBC pripomína nedávny prípad, keď mal vysoký americký úradník pracujúci v Číne opakovane problémy so svojou hotelovou kartou. Niekoľkokrát ju menil na recepcii. Jednu si nakoniec zobral domov, kde ju dal skontrolovať. Našli v nej malý mikrofón.

Agresívni špióni

Tentoraz je v hre veľa a Američania sú presvedčení, že Číňania všetok svoj repertoár technológií na zhromažďovanie informácií, či už ľudských alebo elektronických, nasadia do Singapuru. Obávajú sa informátorov z radov čašníkov, zamestnancov hotelov, reštaurácií či barov, ktorí sa budú snažiť získavať informácie od amerických zákazníkov, aj špionáže priamo v hoteli, kde sa bude summit konať. Preto robia striktné opatrenia proti úniku informácií. Kontrolujú všetky priestory, kde by mohli byť umiestnené odpočúvacie zariadenia, a v rokovacích miestnostiach postavia stany, ktoré budú blokovať prípadné skryté kamery, aby sa nemohli zamerať na tajné dokumenty.

Prísne kontroly: Okrem polície sa bude o bezpečnosť počas summitu starať viacero ozbrojených zložiek.
Prísne kontroly: Okrem polície sa bude o bezpečnosť počas summitu starať viacero ozbrojených zložiek.
Zdroj: internet

Keďže Číňania už v minulosti preukázali schopnosť odpočúvať aj vypnuté mobilné telefóny, členovia americkej delegácie budú musieť vyberať zo svojich mobilných zariadení batérie. "Čína je mimoriadne agresívnym špionážnym hráčom a využíva čoraz sofistikovanejšie technologické platformy na splnenie svojich cieľov," vysvetlil Dean Boyd, hovorca Národnej kontrarozviedky a bezpečnostného centra agentúry DNI. Stále však ostáva otázkou, či vlastne bude čo tajiť a či stretnutie, na základe Trumpovej schopnosti "čítať ľudí", neskončí po prvých minútach...