Tip na článok
Hoci americké primárky už niekoľko mesiacov okupovali titulné stránky miestnej a občas aj svetovej tlače, v skutočnosti ľudia o ne až taký veľký záujem neprejavovali.

Trump vs. Clintonová: Voľbu amerického prezidenta sprevádza hotový cirkus

Fenomén Trump obrátil americkú predvolebnú prezidentskú kampaň hore nohami.

Galéria k článku (4 fotografie )
Prezidentova podpora: Clintonovej v kampani pomáha aj šéf Bieleho domu Barack Obama.
Khzir Khan: Podľa Trumpa otcovi vojaka, ktorý zahynul v Afganistane, prejav na demokratickom sneme písali ľudia z volebného štábu Clintonovej.
Nervózny: Prestáva Trumpova agresívna kampaň zaberať?

Demokrati lákajú do svojich radov republikánov, republikáni bojujú o hlasy tradičných demokratov. Aj takto vyzerá predvolebný súboj medzi Hillary Clintonovou a Donaldom Trumpom. Výsledkom sú nečakané predvolebné taktiky a stratégie, ale aj mimoriadne tvrdé slová.

Rozkol u republikánov?

„Hoci sa s ňou nezhodujem v mnohých otázkach, svoj hlas dám pani Clintonovej,“ uviedol pred niekoľkými dňami republikánsky kongresman Richard Hanna. „Podľa mňa je dôležitejšie byť dobrým Američanom, ktorý miluje svoju krajinu, ako politické strany alebo víťazstvá a prehry.“ Pridala sa k nemu aj výkonná riaditeľka spoločnosti Hawlett-Packard Meg Whitmanová, ktorá ešte v roku 2010 bola republikánskou kandidátkou na kalifornskú guvernérku. „Zahlasujem za Hillary,“ povedala Whitmanová novinám Time. „Hlasovať z lojality za republikánov by znamenalo súhlasiť s kandidátom, ktorý rozdúchava hnev, neprávosť, xenofóbiu a rasové rozdiely.“ Ako dodala, Clintonovej kampaň plánuje podporiť nielen slovne, ale aj finančným príspevkom.

A zďaleka nejde o ojedinelé lastovičky, ktoré preleteli cez pomyselnú čiaru rozdeľujúcu dve najväčšie americké strany. Viaceré popredné osobnosti administratívy bývalého prezidenta Georgea W. Busha, ako je napríklad bývalý minister financií Henry Paulson či bývalý námestník šéfa diplomacie Richard Armitage. Nevôľu nad Trumpovými vyhláseniami už vyjadril exkandidát na prezidenta senátor John McCain či bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani. Na druhej strane, od kontroverzného realitného magnáta sa odkláňajú aj niektorí republikánski finanční darcovia. Napríklad bratia miliardári Charles a David Kochovci mu na júlovej konferencii sponzorov odkázali, že od nich nedostane ani cent.

Prezidentova podpora: Clintonovej v kampani pomáha aj šéf Bieleho domu Barack Obama.
Prezidentova podpora: Clintonovej v kampani pomáha aj šéf Bieleho domu Barack Obama.
profimedia.sk

Prezidentova podpora: Clintonovej v kampani pomáha aj šéf bieleho domu Barack Obama.FOTO: profimedia.sk

Americká tlač dokonca špekuluje o možnom rozkole medzi Trumpom a jeho najbližšími spolupracovníkmi. Odvolávajúc sa na nemenovaný zdroj televízia CNBC napríklad povedala, že šéf republikánskej kampane Paul Manafort „úplne stratil kontrolu nad svojím kandidátom“.

Nervózny Trump

Na druhej strane, politické prelety badať aj v opačnom smere. Aj keď v menšom počte. Napríklad známy americký generál a člen Demokratickej strany Michael Flynn viackrát ostro kritizoval politiku prezidenta Baracka Obamu a otvorene podporil republikánskeho kandidáta. „Nezhodujem sa so všetkým, čo povie, ale je to osobnosť, ktorá sa nebojí čeliť výzvam,“ zveril sa generál televízii Al Džazíra so svojimi sympatiami voči Trumpovi.

Jednou zo základných predvolebných stratégií republikánskeho kandidáta je získať hlasy v tábore svojej súperky. Analytici predpokladajú, a dokonca prieskumy to naznačujú, že by ho mohli podporiť najmä tí demokrati, ktorí v primárkach podporili Clintonovej vyzývateľa Bernieho Sandersa. Aj ten totiž ťažil z toho, že podobne ako Trump vyčnieva z hlavného prúdu americkej politiky. Aj keď, samozrejme, iným spôsobom. Ibaže extravagantnému magnátovi urobil škrt cez rozpočet práve Sanders, keď na demokratickom konvente jednoznačne podporil Clintonovú. „Urobím všetko, čo je v mojich silách, aby sa stala budúcou prezidentkou Spojených štátov,“ hlásal. Trumpova reakcia na seba nenechala dlho čakať. „Urobil dohodu s diablom,“ adresoval Sandersovi aj Clintonovej tvrdé slová. „Áno, ona je diabol.“

Vášne stúpajú

Ide len o jednu z Trumpových periel, ktorými dodatočne spestruje beztak netradičnú kampaň. Pokiaľ ide o Clintonovú, tá si z jeho úst vypočula viacero podobných klasifikácií. „Založila Islamský štát,“ znie jedna z nich. Prostoreký miliardár nešetrí ani súčasného amerického prezidenta. „Obama je neschopný slaboch a najhorší prezident v dejinách Spojených štátov,“ opakovane o ňom vyhlásil. Súdiac podľa posledných prieskumov verejnej mienky, jeho agresívnej stratégii akoby dochádzal dych. Ale podľa všetkého tu nejde len o politickú kultúru. Skôr bude pravda, že väčšina amerických voličov predsa len nie je pripravená akceptovať jeho príliš tvrdé slová na adresu moslimov či migrantov, ale ani koketovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Mám obavy, že voľby budu zmanipulované,“ vyhlasuje v týchto dňoch Trump. Zrejme cíti, že začína ťahať za kratší koniec.

Khzir Khan: Podľa Trumpa otcovi vojaka, ktorý zahynul v Afganistane, prejav na demokratickom sneme písali ľudia z volebného štábu Clintonovej.
Khzir Khan: Podľa Trumpa otcovi vojaka, ktorý zahynul v Afganistane, prejav na demokratickom sneme písali ľudia z volebného štábu Clintonovej.
profimedia.sk

Khzir Khan: Podľa Trumpa otcovi vojaka, ktorý zahynul v Afganistane, prejav na demokratickom sneme písali ľudia z volebného štábu Clintonovej.FOTO: profimedia.sk

Na druhej strane sa aj demokrati v snahe poraziť Trumpa odkláňajú od svojich tradičných hodnôt a preberajú časť pravicovej agendy. Hra na kartu patriotizmu, hrdosti či oslavy armády a vojenských veteránov bola totiž v minulosti skôr doménou republikánov. Hádam najlepšie to môžeme sledovať na príklade Khzira a Ghazaly Khanovcov, Američanov pakistanského pôvodu, ktorých syn zahynul ako americký vojak v Afganistane. Khan na demokratickom konvente ostro kritizoval Trumpa, na čo ten zareagoval vlastným štýlom, okrem iného hovoril o mužovej manželke. „Ak sa pozriete na jeho ženu, stála pri ňom, nepovedala nič. Možno jej nedovolili, aby niečo povedala.“ Z tábora demokratov sa zdvihla vlna vášnivej kritiky na margo Trumpových slov. Väčšina však nebola zameraná na magnátovo zosmiešňovanie moslimského náboženstva, ale skôr mu vyčítali nedostatok vlastenectva a neúctu voči vojenskému veteránovi.

Mizivá podpora

Výsledkom takejto kampane je rezignácia voličov. Hoci americké primárky už niekoľko mesiacov okupovali titulné stránky miestnej a občas aj svetovej tlače, v skutočnosti ľudia o ne až taký veľký záujem neprejavovali. Z oprávnených voličov sa na nich totiž zúčastnilo len 14 percent. Možno však ešte väčším varovaním môžu byť výsledky ďalších prieskumov, z ktorých vyplýva, že až 60 percent voličov nepodporuje ani Trumpa, ani Clintonovú.

Samozrejme, určite sa pod takýto vývoj sčasti podpísali Trumpove výstrelky, ale asi by bola chyba zvaľovať to len na kontroverzného boháča. Skôr bude pravda, že on bude produktom zjavne opotrebovaného systému vlády dvoch strán, v ktorom viac než voliči rozhodujú o smerovaní krajiny rozliční lobisti a sponzori. Preto ak sa nič nezmení, ani s Trumpovou volebnou prehrou problémy nezmiznú. Naopak, v ďalších voľbách sa môže objaviť nejaký nový Trump, možno ešte nebezpečnejší.

VIDEO Plus 7 Dní