Samovražda, vražda alebo nešťastná náhoda? Turecká polícia v čase našej uzávierky stále netušila, čo presne sa stalo talentovanej volejbalistke talianskeho klubu Novara Julii Itumovej. Bezvládne telo mladej Talianky s nigérijskými koreňmi našli ráno po odvete semifinále play-off Ligy majsteriek na palubovke tureckého tímu Eczacibasi Istanbul bez známok života pod oknami hotela.

Taká mladá. FOTO Julie Itumovej v GALÉRII>>


Itumovej smrť zapríčinil s najväčšou pravdepodobnosťou pád z izby na šiestom poschodí, pričom ani jej spoluhráčka, s ktorou v hoteli bývala, nezaregistrovala, čo sa jej v inkriminovanú noc prihodilo. Okolnosti smrti mala určiť súdna pitva.

Tragédia pre celý taliansky šport

Popredný taliansky klub Igor Gorgonzola Novara, ktorý už raz Ligu majsteriek vyhral, šiel na odvetu semifinále do Istanbulu s domácim víťazstvom 3 : 2, no na tureckej pôde prehral 0 : 3 a zo súťaže vypadol. Na druhý deň v skorých ranných hodinách pri­šla oveľa tragickejšia správa o Itumovej smrti.

„Všetci sme zdesení. Smútime nad stratou nielen veľkého talentu, ale aj úžasného osemnásťročného dievčaťa, ktorého rast sme sledovali. Moja prvá myšlienka smeruje k Juliinej rodine. Vyjadrujem jej hlbokú sústrasť. Toto je smutná udalosť, ktorá sa dotkne celého talianskeho športu,“ povedal pre taliansky denník La Repubblica prezident talianskeho volejbalu Giuseppe Manfredi.

Julia mala nigérijských rodičov, ktorí sa do Talianska prisťahovali ešte pred jej narodením. Na svet prišla už v Miláne, v októbri 2001. Spočiatku skúšala atletiku či basketbal. Volejbal to u nej vyhral, až keď bola šiestačka na základnej škole. „Pochopila som, že v basketbale neprerazím. Že to nie je pre mňa ideálny šport. Keď mi to došlo, tak som sa radila s príbuznými i učiteľmi a tí mi poradili volejbal. Tak som ich poslúchla,“ prezradila Itumová.

Hrala i v Banskej Bystrici

Chvíľu trvalo, kým si hráčka vysoká 192 cm našla svoju pozíciu pod vysokou sieťou, no potom rástla priam raketovo. Už v pätnástich reprezentovala Taliansko v mládežníckej kategórii. Vlani hrala aj na Slovensku, Taliankam pomohla k zlatu na Európskych olympijských hrách mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici. A potom doviedla svoj tím k prvenstvu na majstrovstvách Európy do 19 rokov v macedónskom Skopje. Julia sa vo finále so Srbskom blysla 21 bodmi a po turnaji ju vyhlásili za najužitočnejšiu hráčku turnaja.

„Veľmi mi takéto vydarené turnaje pomohli. Na majstrovstvách Európy sme si dokázali, že vieme vyhrávať turnaje, a tá individuálna cena bola čerešnička na torte. Dodalo mi to tú najsprávnejšiu energiu do novej sezóny,“ tešila sa Itumová. Titul do 19 rokov bol o to sladší, že mladé Talianky sa už rok predtým na šampionáte do 18 rokov načahovali po zlate. Napokon im ho uchmatli mladé Rusky.

Mimochodom, zahrala si aj proti Slovenkám. Na ME do 17 rokov v Podgorici nás Talianky s Itumovou v kádri zdolali 3 : 1, vychádzajúca hviezda s nigérijskými koreňmi bola aj v tomto zápase najviac bodujúcou hráčkou duelu.

Od každej niečo

Aj vlaňajší prestup do silnej Novary - kam prišla z rímskeho Clubu Italia po trojročnom pôsobení - bol pre ňu ďalší doping. „Veľmi si vážim dôveru, ktorú som tu dostala. Teraz je na mne, aby som to oplatila. Aj ja chcem byť veľkou hráčkou a viem, čo pre to mám urobiť. Zobrať si od každej spoluhráčky to najlepšie a prispôsobiť svojej hre. Dám do toho celé srdce a dušu, aby som tieto plány mohla napĺňať,“ vravela vlani v rozhovore pre oficiálnu stránku Európskej volejbalovej konfederácie.

Dojímavá posledná rozlúčka: FOTO z pohrebu mladej volejbalistky v GALÉRII>>

Smelé plány už Julia, žiaľ, naplniť nestihne. Druhý aprílový štvrtok bol jej posledným dňom v živote. Veriť tomu nechcel ani bývalý kouč talianskej reprezentácie Mauro Berruto. „Som naozaj v šoku,“ priznal pre médiá.

Talianska volejbalová federácia nariadila pred každým duelom, ktorý sa cez víkend odohral, minútu ticha za zosnulú Juliu.