Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok naznačil, že jeho ruský kolega Vladimir Putin je v súčasnosti ochotnejší rokovať o ukončení vojny na Ukrajine než v minulosti. TASR prevzala správu z britskej spravodajskej stanice Sky News.

"Videl som, že Putin je oveľa ochotnejší a otvorenejší rokovaniam o tejto otázke než v minulosti," povedal Erdogan po príchode z návštevy Azerbajdžanu.

Turecký prezident tiež uviedol, že nevidí nijaké prekážky v predĺžení dohody o vývoze obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov, píše britský denník The Guardian. "Videl som to pri rozhovoroch, ktoré som mal včera (vo štvrtok) večer s (ukrajinským prezidentom) Volodymyrom Zelenským, a tiež pri rozhovoroch s Vladimirom Putinom," dodal.

Platnosť tejto dohody, ktorú v lete sprostredkovalo Turecko a OSN, vyprší koncom novembra. Predĺžiť ju možno s podporou všetkých zúčastnených strán – Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN.

Turecko, členský štát Severoatlantickej aliancie, má dobré vzťahy s Ruskom aj Ukrajinou. Ankara odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajinu, nepridala sa však k rozsiahlym ekonomickým sankciám Západu voči Moskve. Zároveň sa dlhodobo snaží pôsobiť ako sprostredkovateľ v snahách o urovnanie rusko-ukrajinského konfliktu.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa v Turecku uskutočnili dve rokovania medzi Moskvou a Kyjevom vrátane marcového osobného stretnutia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova a jeho ukrajinského kolegu Dmytra Kulebu, napísala agentúra AFP.

Od začiatku apríla sú však mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou pozastavené. Ukrajinský prezident Zelenskyj navyše po ruskej anexii štyroch ukrajinských regiónov vyhlásil, že kým bude pri moci Putin, Kyjev nebude s Moskvou rokovať.

FOTO ruskej vojny na Ukrajiny v GALÉRII, nevhodné pre maloletých a citlivé povahy!

Poradca ruského prezidenta pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov nedávno uviedol, že ak sa nejaké rozhovory uskutočnia, tak s najväčšou pravdepodobnosťou budú na tureckom území: v Istanbule alebo Ankare.