"Putin zničí celú Ukrajinu a zabije celý ukrajinský ľud," povedala v utorok v rozhovore pre stanicu RTL/ntv v súvislosti s vojnou, ktorú nariadil ruský prezident Vladimir Putin. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ukrajina podľa Tymošenkovej nikdy nepristúpi na riešenie navrhované Moskvou, podľa ktorého by si Rusko anektovalo obsadené ukrajinské územia a takmer rozpustilo tamojšiu armádu.

Medzi verejne vyjadrené požiadavky Moskvy patrilo na začiatku invázie aj uznanie separatistických republík – Doneckej a Luhanskej – na východe Ukrajiny za nezávislé štáty, ako aj uznanie čiernomorského polostrova Krym za ruské štátne územie. Krym anektovalo Rusko v roku 2014.

Kremeľ pritom len nedávno zopakoval, že trvá na svojich maximálnych požiadavkách. V prvých týždňoch po začiatku vojny ešte prebiehali medzi Ruskom a Ukrajinou rokovania, v súčasnosti sú však prerušené.

"Návrhy Ruska nepovedú k ukončeniu vojny, ale k predĺženiu konfliktu," podotkla Tymošenková. "Pre nás existuje len jediná cesta – víťazstvo na bojisku," vyhlásila.