Rekreačné stredisko na Dolnej Morave chce novou atrakciou zvýšiť návštevnosť areálu. Podľa ochrancov prírody je však projekt problematický, pretože nepriaznivo ovplyvňuje ráz krajiny. Doteraz najdlhší visutý most na svete stojí pri portugalskom mestečku Arouca a meria 516 metrov.

Česi predbehli Portugalcov, ktorých visutý most pri meste Arouca bol doteraz najdlhší na svete.
Zdroj: Profimedia

Magnet pre turistov?

Výstavba Sky Bridge 721 stála takmer osem miliónov eur. Ako povedal pre ČTK generálny riaditeľ spoločnosti Sněžník Martin Palán, investícia by sa mala vrátiť do desiatich rokov. Vstupné okolo 15 eur je porovnateľné s podobnými atrakciami na svete.

          Na visutý most turisti nastúpia v nadmorskej výške 1110 metrov a vystúpia o šesť metrov vyššie. Do východzieho bodu sa návštevníci dopravia lanovkou a na druhej strane mostu si môžu prejsť náučným chodníkom Most času. Deväť náučných panelov sa týka ochrany prírody, ale aj histórie a príbehu konkrétnej rodiny z Dolnej Moravy od roku 1935 do súčasnosti. Konštrukcia lávky zavesená na pylónoch sa montovala po napnutí hlavných lán cez údolie.

Pritiahne Sky Bridge 721 ďalšie stovky turistov?
Zdroj: Profimedia

Nespokojní ochranári

Megalomanská stavba na moravskej strane Králického Sněžníku si vyžiadala obrovské množstvo materiálu: 2030 kubických metrov betónu, laná o celkovej hmotnosti 158 ton a 20 ton pomocných konštrukcií. Hlavné lano má priemer vyše sedem centimetrov.

Podľa  riaditeľa regionálneho pracoviska Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR v Olomouci Michala Servusa je však projekt visutého mostu na Dolnej Morave z pohľadu ochrany prírody problematický, pretože nepriaznivo ovplyvňuje ráz krajiny, je to objekt, ktorý je z diaľky dominantný.  Nespokojní sú aj miestni obyvatelia, ktorým prekáža záťaž spôsobená jednorazovými výletníkmi.

V Česku otvárajú najdlhší visutý most na svete.
Zdroj: Profimedia