Vplyvy lockdownu na počet návštevníkov v Buckinghamskom paláci či hrade Windsor povedie v nasledujúcich troch rokoch k strate najmenej 15 miliónov libier, cituje BBC Michala Stevensa, ktorý je na kráľovskom dvore zodpovedný za spravovanie financií. Pri prvej vlne pandémie boli kráľovské paláce zavreté, neskôr boli počty návštevníkov obmedzené a kvôli zatvoreným hraniciam pocítil cestovný ruch citeľný výpadok zahraničných turistov. Nevedno ešte, čo so sebou prinesie druhá vlna, ale optimistickejšie to určite nebude.

O 20 miliónov libier sa scvrkne aj 369-miliónový rozpočet určený na rekonštrukciu Buckinghamského paláca a rozdelený na obdobie 10 rokov. Stevens však napriek nepriaznivým prognózam ubezpečuje, že monarchia si s „finančnými výzvami“ poradí sama, „nemieni prosiť o dodatočné peňažné fondy“ a dúfa, že sa jej výpadky v príjmoch podarí vykryť vlastnými silami.

Príjmy z predaja vstupeniek do hradu Windsor, i ďalších pamiatok, výrazne klesli.
Zdroj: Internet

Úsporné opatrenia

Ešte v apríli tohto roka kvôli pandémii zmrazila kráľovská rodina svojim zamestnancom mzdy. V máji jej administratíva v oficiálnom vyhlásení napísala, že „väčšina pracovníkov preukazuje lojalitu a svoje povinnosti si plní aj za nižší plat“. Britský dvor zamestnáva približne 500 pracovníkov a z tých „skalných“ nikto výpoveď nedostal. V máji takisto hlavný kráľovský komorník lord William Peel adresoval všetkým zamestnancom list, v ktorom ich upozornil, že jednoducho „musia rátať s dlhými týždňami až mesiacmi, kým sa situácia vráti do normálu“. List sa vtedy, nevedno koho pričinením, dostal na verejnosť.

Dvor pozastavil nábor nových zamestnancov, výnimkou sú len kľúčové pozície nevyhnutné pre jeho chod. Windsorovci takisto obmedzili výdavky na udržiavanie a prevádzku svojich majetkov a pozastavili mnohé plánované i rozbehnuté projekty.

Britský kráľovský dvor zaviedol úsporné opatrenia.
Zdroj: Intrenet

Nútení domasedi

Podľa denníka The Times k zníženiu výdavkov prispieva aj istý bezpečnostnými opatreniami prirodzene daný fakt. Vzhľadom na obmedzené možnosti cestovania po svete sa kráľovská rodina od marca takmer vôbec nezúčastňuje na zahraničných návštevách. A tých bolo pred pandémiou neúrekom.

Len pre zaujímavosť, najdrahší minuloročný zahraničný výlet bola výprava princa Harryho a jeho polovičky Meghan Marklovej do Afriky, vyšla na vyše 242-tisíc libier. Nasleduje následník trónu princ Charlesa, ktorého cesta do Ománu stále viac ako 206-tisíc libier. Charlesov brat, princ Andrew, ktorý sa mimochodom pred rokom stiahol do úzadia kvôli sexuálnemu škandálu s neplnoletými dievčatami, minul „len“ necelých 16-tisíc libier na golfový turnaj v súkromnom klube v Severnom Írsku.

Minulý rok si princ Harry a jeho manželka Meghan ešte plnili kráľovské povinnosti, v rámci ktorých navštívili Afriku. Bola to najdrahšia zahraničná cesta.
Zdroj: Internet

Poplatníci platia

Nedávno zverejnená finančná správa hovorí o príjmoch a výdavkoch kráľovskej rodiny za obdobie jedného roka od začiatku apríla 2019 do konca marca 2020. Počas týchto 12 mesiacov prišlo na kráľovské účty 82 miliónov libier. Odkiaľ tie peniaze sú?

Britskí daňoví poplatníci financujú kráľovskú rodinu prostredníctvom tzv. štátneho grantu, ktorý spravuje ministerstvo financií. Podľa denníka The Boston Globe každý daňový poplatník takto prispieva do grantu sumou okolo 65 pencí za rok. Štátny grant pokrýva výdavky Alžbety II. spojené s vykonávaním vladárskej funkcie. To znamená výdavky v oblasti cestovania, zábavy a údržby nehnuteľností.

Zdrojom financií v grante je 15% ročných ziskov inštitúcie the Crown Estate, ktorá spravuje najvýznamnejšie pozemky a majetky kráľovskej Koruny. Suma, ktorá smeruje na účet kráľovnej, sa nikdy nemôže znížiť voči jej hodnote z predchádzajúceho roka. A to ani v prípade, že podnikanie The  Crown Estate nie je obzvlášť úspešné. Národný kontrolný úrad Veľkej Británie má plné právo kedykoľvek vykonať audit grantu.

Na výdavky Alžbety II. sa skladajú aj daňoví poplatníci.
Zdroj: Internet

Biedu netrie

Aj keď panovníčka stratí „zopár miliónikov“, mnohí si možno povzdychnú, že ju to veľmi trápiť nemusí. Vlastní totiž majetok vo výške asi 410 miliónov libier. Navyše podľa britských zákonov nemusí platiť dane z majetku. Do jej pokladnice plynú tiež j desiatky miliónov libier zo súkromných majetkov v Lancastri a Cornwalle, k tomu treba prirátať hodnotu jej niekoľkých nehnuteľností, napríklad zámok Balmoral v Škótsku či statok Sandringham v Norfolku, a kráľovskej zbierky v tzv. Royal Collection Trust, ktorá môže mať hodnotu 800 miliónov libier. Sú v nej exkluzívne a historické kúsky ako Fabergého vajcia či Rembrandtove obrazy. Kráľovná vlastní aj ďalšie vzácne maľby, rôzne cennosti ako čelenky od Cartiera, či stádo plnokrvníkov.

Ako vypočítal magazín Forbes, pokiaľ by sa Alžbeta II. dosala priamo k vlastníctvu The Crown Estate a súkromnému trustu vojvodstva Lancaster, stala by sa treťou najbohatšou ženou na svete s majetkom v hodnote cca 19 miliárd libier.

Viac obrázkov si môžete pozrieť v GALÉRII.