Po tom, čo si obľúbený vnuk Alžbety II. vylial srdce u moderátorskej jednotky Oprah Winfreyovej, poskytuje ďalšie rozhovory a vyťahuje nové výčitky. Zhoršuje tým už aj tak nie dobrý vzťah so svojím otcom Charlesom i bratom Williamom a zraňuje aj srdce britskej kráľovnej. Psychiater ho označil za ufňukaného egocentrika.

Mama ako štít

Princ Harry má ťažké srdce na svoju rodinu kvôli milovanej manželke. Keď sa pred rokom vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu rozhodli odísť za veľkú mláku, jeden z dôvodov bol ten, že Meghan Marklová sa cítila ako v zlatej klietke, čo jej spôsobilo vážne psychické problémy. Dokonca, ako priznala v talkšou u Oprah, mala samovražedné myšlienky. A to v čase, keď bola vo vysokom štádiu tehotenstva s prvorodeným Archiem. Harry nevie príbuzným odpustiť, že jej trápenie ich nechalo ľahostajnými, strčili hlavu do piesku v štýle „len nech nie je žiadny škandál“.

 

Princ sa obul aj do médií a vyčíta im poľovačku na svoju manželku. Prirovnáva to k situácii, keď paparazzi prenasledovali princeznú Dianu. Poukázal na matkin vzťah s egyptským miliardárom Dodim al-Fayedom, ktorý zahynul spolu s lady Di pri tragickej autonehode v roku 1997 v Paríži. „Moju mamu prenasledovali až na smrť, keď mala vzťah s niekým, kto nebol biely. A pozrite sa, čo sa stalo. Chcete hovoriť o opakovaní histórie? Neprestanú, dokiaľ nezomrie,“ vyhlásil Harry a narážajúc na rasovo zmiešaný pôvod svojej ženy, ktorá má otca belocha a mamu Afroameričanku. Meghan dokonca v legendárnom rozhovore s Oprah obvinila istého člena kráľovskej rodiny z rasizmu.

Otcovský dištanc

Nedávno Harry povedal, že sa mu od rodičov nedostávalo veľa lásky, myslel najmä otca, princa Charlesa. V podcaste Armchair Expert označil jeho prístup za chladný, preto chce pristupovať k výchove svojich detí úplne inak.„Ak ste trpeli, neznamená to, že aj vaše deti musia trpieť. Urobte všetko pre to, aby ste na ne neprenášali svoje negatívne skúsenosti a zážitky,“ hovorí Harry. Aj preto sa vraj presťahoval s Meghan do USA, aby ich dostal z chladného prostredia kráľovského dvora a mohol si k nim vybudovať vrúcny a blízky vzťah.

Pripustil však, že aj Charles počas dospievania čelil podobným ťažkostiam. Chladnú výchovu dokonca označil za akúsi „genetickú poruchu“, ktorá sa na kráľovskom dvore odovzdáva z generácie na generáciu. Vojvoda zo Sussexu chce túto rodinnú „tradíciu“ zmeniť a prerušiť smutný kolobeh.

Vidno, že má problémy? Viac FOTO princa Harryho v GALÉRII >>

Harry zjavne narážal na Charlesovu autorizovanú biografiu z roku 1994, v ktorej sa princ sťažuje na nevyriešené problémy z detstva a na chladný prístup rodičov. Alžbeta II. vraj pri jeho výchove neprejavovala žiadne emócie a otec bol príliš prísny a otravovala ho chlapcova údajná prehnaná citlivosť. Následník trónu obviňoval aj princa Philipa, že ho poslal do internátnej školy, kde ho mlátili, šikanovali a obviňovali, ako aj z toho, že ho nútili do manželstva so ženou, ktorú ani poriadne nepoznal a nemiloval.  

Odmietanie terapie

Ďalší spor sa týka pohľadu na spôsob liečby ubolenej duše. Harry na popud svojej ženy súhlasil s tým, že vyhľadá odbornú pomoc. Tvrdí, že niečo podobné sa na kráľovskom dvore nenosí. Keď sa vraj v minulosti obrátil na príbuzných a naznačil im, že má psychické problémy, nereagovali. A ak, tak nevhodne.

Ako nepriamo naznačil, pre kráľovskú rodinu je pomoc odborníkov hanba a prejav slabosti. Ani kráľovná vraj preňho a pre Meghan neurobila nič. Alžbetu II. pritom vnukova neustála kritika zronila a berie ju „veľmi osobne“. „Je hlboko rozrušená Harryho komentármi o Charlesovej výchove,“ povedal nemenovaný zdroj pre Mail on Sunday.

Terapeutické sedenia absolvuje Harry už štvrtý rok. Údajne, keď v apríli priletel na pohreb starého otca, princa Philipa, cítil obrovské napätie a odmietanie rodiny. Aby sa nezložil, aplikoval sám na seba poznatky a postupy naučené u psychológa.

Nepoučiteľný egocentrik

Psychiater však v tom má jasno. Princ má za sebou priveľa terapií, čo mu skôr škodí, než pomáha. Je egocentrický, egoistický, zahľadený do seba, plný žiaľu a trpkosti. „Sú chvíle, keď treba akceptovať minulosť a pohnúť sa dopredu,“ tvrdí známy britský odborník na duševné zdravie Max Pemberton na stránkach Daily Mail. Harry dookola omieľa o nevyriešených traumách a smútku, ale to v sebe nosí väčšina ľudí. Bolestné skúsenosti, zlyhania a porážky by mali človeka urobiť silnejším a samostatnejším, čo sa princovi evidentne nedarí, vyjadril sa psychiater s tým, že z terapie sa Harry nenaučil vziať to potrebné.

Vidno, že má problémy? Viac FOTO princa Harryho v GALÉRII >>

„Princ chce byť tvárou kampane na pomoc ľuďom so psychickými problémami, lenže môže dosiahnuť pravý opak. Hovorí o svojich ťažkostiach, aby vraj pomohol iným, lenže to vyznieva falošne aj preto, že vždy žil luxusný a privilegovaný život,“ konštatuje Pemberton a odporúča prestať jatriť rany a pohnúť sa ďalej - začať môže tým, že odpustí rodičom a prestane ich obviňovať zo všetkých svojich životných prešľapov. Pemberton dáva za príklad kráľovnú a princeznú Annu. Obe sú vzorom emočnej zdržanlivosti, za čo ich národ obdivuje. „Aj ony majú problémy, nie vždy to mali ľahké. Ale dokážu si s nimi poradiť, nefňukajú nad sebou, nehrabú sa donekonečna v sebaanalýzach. Odpúšťajú,“ uzatvára doktor Pemberton.