Červený kríž podľa Kyjeva nekontroluje podmienky, v akých sú títo vojaci a civilisti držaní, a tak tam dochádza k mučeniu. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

"Vidíme to pri každej výmene zajatcov – nečinnosť Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) vedie k tomu, že naši vojnoví zajatci a civilní rukojemníci sú dennodenne mučení hladom a elektrošokmi," uviedol vo vyhlásení prezidentskej kancelárie komisár Ukrajiny pre ľudské práva Dmytro Lubinec.

O situácii ukrajinských zajatcov sa diskutovalo predovšetkým po tom, čo desiatky z nich zahynuli v dôsledku júlového zbombardovania zajateckého tábora Olenivka. OSN upozornila na nevyhovujúce hygienické podmienky v tábore a infekčné choroby šíriace sa medzi zajatcami.

Vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak v utorok vyzval Červený kríž, aby vynaložil väčšie úsilie dostať sa k zajatcom v Olenivke. "Nevidíme, že by Medzinárodný výbor Červeného kríža niečo robil na ochranu našich zajatcov," zdôraznil Jermak.

FOTO k téme v GALÉRII.

Hovorca MVČK Ewan Watson minulý týždeň vyhlásil, že organizácia sa snaží dostať do Olenivky, čaká však na bezpečnostné záruky pre svojich pracovníkov.