Mesiac silno žiari na temnej moskovskej oblohe. Na tomto čiernom pozadí Kremeľ pod reflektormi vyniká. Po chvíli sa do záberu dostane neznámy lietajúci objekt, ktorý si oko všimne vďaka jeho pohybu. Rýchlo prejde cez svetelný okruh nebeského telesa a zrazu vybuchne tesne nad kupolou bývalého sídla ruských cárov.  
 
Toto krátke video sa kozmickou rýchlosťou šíri po všetkých svetových sociálnych sieťach. Je údajne dôkazom toho, že sa Ukrajina pokúsila o atentát na ruskú hlavu štátu Vladimira Putina.
 
Nebol tam

V utorok večer boli „pomocou radarových systémov“ zneškodnené „dva drony, ktorých cieľom bol Kremeľ“, uviedol tlačový odbor ruskej Prezidentskej kancelárie. „Tieto akcie vnímame ako pokus o teroristický čin a pokus o útok na život prezidenta Vladimira Putina,“ dodal Kremeľ. Toto tvrdenie je, samozrejme, neoveriteľné.

Hovorca prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že hlava štátu v čase ataku nebola v budove. Putin trávi väčšinu času v bunkri vo svojej rezidencii v Novo-Ogareve na západnom predmestí hlavného mesta. Kremeľ navštevuje len výnimočne počas oficiálnych podujatí a nikdy tam neprenocuje.
 
Aj Moskva útočí
 
Reakcia Kyjeva nedala na seba čakať. Ukrajina „nemá nič spoločné“ s útokom dronom na Kremeľ, z ktorého ju Moskva obvinila, uviedol v stredu v správe pre novinárov poradca Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak. Prezidentov poradca uviedol, že „takéto vyhlásenia zinscenované Ruskom by sa mali považovať len za pokus pripraviť kontext“, ktorý by sa mohol použiť ako zámienka „na rozsiahly teroristický atak na Ukrajine“.
 
Na tomto mieste spomeňme, že aj Moskva vedie útoky bezpilotnými lietadlami. Rusko v utorok večer podniklo sériu nájazdov dronmi na Kyjev, uviedli v stredu úrady ukrajinského hlavného mesta a dodali, že všetky zariadenia boli zostrelené jednotkami protivzdušnej obrany. Neboli hlásené žiadne obete ani škody.
 
Nebola to však jediný podobný útok, ale už tretí za šesť dní. Ruské sily napríklad zaútočili bezpilotným lietadlom aj na mesto Dnipro v stredovýchodnej časti krajiny. Administratívna budova začala horieť, ale požiar sa podarilo lokalizovať, uviedol na Telegrame guvernér Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak a dodal, že protivzdušná obrana zostrelila sedem dronov.

Nezmysel
 
Podoľak ďalej argumentuje, že by takýto útok, ak by ho Kyjev uskutočnil – čo by bolo prvýkrát od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 – „nevyriešil žiadny vojenský problém“, keďže Moskva stále kontroluje takmer dvadsať percent ukrajinského územia. „Naopak, podnietil by Rusko k ešte radikálnejším akciám proti nášmu civilnému obyvateľstvu,“ napísal v stredu na Twitteri.
 
„Výskyt neznámych dronov pri energetických zariadeniach alebo na území Kremľa môže naznačovať len podzemnú činnosť miestnych odbojových síl. Ako viete, bezpilotné lietadlá sa dajú kúpiť u každého predajcu vojenského materiálu,“ dodal Podoľak na sociálnej sieti Elona Muska.
 
Séria incidentov
 
Údajný útok sa odohral v kontexte nachádzajúcej vojenskej prehliadky deviateho mája, ktorá je oslavou víťazstva nad nacistickým Nemeckom v roku 1945. Prezidentská kancelária už oznámila, že výbuch nad Kremľom nič nemení na plánoch. Prípravy v Moskve budú pokračovať.
 
V posledných dňoch séria incidentov pripomenula, že Rusko je vystavené nepriaznivým úderom aj stovky kilometrov od ukrajinského frontu. V pondelok a utorok výbušné zariadenia vykoľajili dva nákladné vlaky v regióne hraničiacom s Ukrajinou, pričom udalosti tohto druhu neboli v Putinovej krajine zaznamenané nikdy predtým od začiatku ofenzívy proti Kyjevu 24. februára 2022 a oživili spomienky na „bitku o železnice“ z druhej svetovej vojny.