Najbohatší muž u našich východných susedov Rinat Achmetov kúpil historickú nehnuteľnosť Villa Les Cedres na juhu Francúzska, píše Bloomberg.

Vilu považujú za najdrahší dom na svete a jej cena sa odhaduje približne na 364 miliónov eur. Biznismen za ňu zaplatil 200 miliónov eur, čiže oveľa menej, než je jej trhová hodnota. Informácia o predaji francúzskeho domu stojaceho v Saint-Jean-Cap-Ferrat medzi Nice a Monakom bola známa už v auguste minulého roka. Až teraz sa však ukázalo, kto je jej nový majiteľ.

Luxus

Rinat Achmetov získal nehnuteľnosť s dvoma poschodiami s rozlohou vyše 18-tisíc štvorcových metrov. Kúpil ju prostredníctvom svojej spoločnosti SCM Holdings Limited od firmy Campar Group. Dom postavili v roku 1830. Vila má desať spální, bazén olympijských rozmerov, kolkáreň, knižnicu, kaplnku, kinosálu i plesovú sálu. K nehnuteľnosti patrí aj stajňa pre 30 koní. Obyvatelia majú okrem toho úchvatný výhľad na Stredozemné more, v ideálnom počasí dovidia dokonca i na Korziku. Z Achmetovovho vyhlásenia, ktoré cituje Bloomberg, vyplýva, že rozľahlá nehnuteľnosť na francúzskej Riviére patrí k „dlhodobým investíciám“.Bloomberg pred dvoma rokmi označil túto 190-ročnú kúriu za najdrahší dom na svete.

Kráľovské dedičstvo

V minulosti sídlo patrilo belgickému kráľovi Leopoldovi II. Mimoriadne bohatému vládcovi, ktorý bol dokonca súkromným vlastníkom vtedajšej kolónie Kongo v strednej Afrike. S jej obyvateľmi nemal žiadne zľutovanie. Leopold II. drancoval krajinu masívnou ťažbou nerastných surovín a kaučuku. Počas jeho krutovlády afrických otrokov neraz trestali amputáciou ruky či nohy, ďalších posielali priamo na smrť. Kráľa rôzni historici považujú za jedného z najväčších masových vrahov v dejinách - pripisuje sa mu, že má na svedomí milióny vyhasnutých ľudských životov.

JEDEN Z NAJBOHATŠÍCH Rinat Achmetov vlastní uhoľné bane i futbalový klub a jeho majetok sa
odhaduje na vyše 15 miliárd eur.
JEDEN Z NAJBOHATŠÍCH Rinat Achmetov vlastní uhoľné bane i futbalový klub a jeho majetok sa odhaduje na vyše 15 miliárd eur.
Zdroj: PROFIMEDIA

Podobnosť?

Aj pôvod bohatstva Rinata Leonidovyča Achmetova býva terčom kritiky. Vlastníkovi viacerých uhoľných baní a oceliarní mnohí vyčítajú, že vo veľkom prispel k znečisteniu životného prostredia na Ukrajine, kde každý rok zomrie vyše 30-tisíc ľudí na následok škodlivých látok v ovzduší. Päťdesiattriročný oligarcha pochádzajúci z Donecka je nielen najbohatším Ukrajincom, ale patrí medzi 50 najbohatších ľudí na svete. Časopis Forbes odhadol pred deviatimi rokmi hodnotu jeho majetku takmer na 15,5 miliardy eur.

Superdrahý apartmán

Ukrajinský oligarcha vlastní okrem iného byt v Londýne v hodnote takmer 162,5 milióna eur. Podľa Financial Times ide o jeden z najdrahších apartmánov v Spojenom kráľovstve v najdrahšej a najsnobskejšej londýnskej štvrti. „Bytík“ vo One Hyde Parku má okná z nepriestrelných skiel a pekný výhľad na Knightsbridge. Na prízemí apartmánového domu je obchod s rolexkami i s hriešne drahými autami. Personál v budove, od esbéeskárov až po upratovačky, školili ohľadom bezpečnostných procedúr tí istí inštruktori, ktorí dennodenne školia ochrankárov kráľovnej Alžbety II. Susedom ukrajinského oligarchu je napríklad bývalý premiér Kataru, vyslúžilá supermodelka Naomi Campbellová či speváčka Kylie Minogueová, ktorá sa „zmohla“ v tomto dome „len“ na trojizbový byt za necelých 21 miliónov eur.

Majiteľ

Miliardár je zakladateľom System Capital Management JSA, najväčšieho priemyselného konglomerátu na Ukrajine. Je majiteľom futbalového klubu FC Šachtar Doneck i jeho dlhoročným prezidentom. V minulosti investoval do médií - prostredníctvom Media Group Ukraine si „zadovážil“ televíziu Ukrajina, denník Segodňa aj rovnomenný internetový spravodajský portál. V roku 2007 sa stal poslancom ukrajinského parlamentu za Stranu regiónov, pričom ho považujú za jej neoficiálneho vodcu.

Spojenec

Achmetov sa politicky angažoval v najvyšších kruhoch. Roky bol lojálny spojenec Viktora Janukovyča a osud bývalého prezidenta od neho do istej miery závisel. Na verejnosti sa objavuje zriedka, nedáva veľké rozhovory, neorganizuje tlačové besedy. Občas zverejní nejaké vyhlásenie. Počas nepokojov v Donecku pred šiestimi rokmi tvrdil, že ľudský život je najvyššou jestvujúcou hodnotou a „je smutné, že došlo k obetiam“. Vyjadroval sa za jednotnú Ukrajinu a za maximálne úsilie v záujme mierového riešenia krízy. Mimochodom, médiá v čase nepokojov zverejnili informáciu, že pre ukrajinský ozbrojený konflikt Achmetov každý deň schudobnel asi o 15,5 milióna eur. Ako tvrdia médiá, napriek tomu, že sa drží v ústraní, istým spôsobom je všadeprítomný.