Bývalý riaditeľ Múzea Louvre Jean-Luc Martinez (58) bojuje proti obvineniam zo spoluúčasti na podvodoch a praní špinavých peňazí, ktoré sú súčasťou vyšetrovania nezákonného predaja egyptských artefaktov. Obvinili ho vlani v máji, parížsky odvolací súd mu teraz obvinenie potvrdil.

Martinez viedol najznámejšie francúzske múzeum v rokoch 2013 až 2021. Umelecký svet zostal po jeho obvinení v šoku. Francúzska polícia roky vyšetrovala sieť zlodejov, obchodníkov a expertov na starožitnosti, o ktorých sa predpokladá, že do múzeí a galérií predávali ukradnuté pamiatky, píše The New York Times. Právnici Martineza žiadali zamietnutie obvinenia. Martinez, ktorý pôsobí ako francúzsky veľvyslanec pre medzinárodnú spoluprácu v otázkach kultúrneho dedičstva, vinu odmieta.

Podľa francúzskych médií polícia zisťovala, či Martinez „neprivrel očí“ nad falošnými potvrdeniami o pôvode egyptských starožitností. Týkalo sa to aj životopisnej stély, teda kamennej dosky zobrazujúcej faraóna Tutanchamona. Múzeum ju malo získať za milióny eur pre pobočku Louvre v Abu Dabí.

Podľa The Guardian, úrady predpokladajú, že artefakty boli získané rabovaním počas Arabskej jari (2010 – 2012) v oblasti Stredného východu, vrátane Egypta, Líbie, Jemenu a Sýrie.