„Dodnes neviem, ako sme to prežili,“ hovorí pani Soňa o únose v Angole. Spomína, ako dvojročnú Zuzanu niesli na rukách, ako dostala zápal pľúc, ako jej ktorýsi z povstalcov nesterilnou ihlou pichal antibiotiká...

Unesení v Angole
Unesení v Angole
Zdroj: archív P.G.

Strastiplný trojmesačný pochod, počas ktorého prešli tisíctristo kilometrov. Sedemročná Zdenka ich prešla do posledného kilometra sama, a to aj vtedy, keď už viacerých vyčerpaných dospelých vrátane jej mamy museli niesť povstalci.

V africkom zajatí
V africkom zajatí
Zdroj: archív P.G.

Peši, väčšinou bez jedla, netušiac, čím sa to celé skončí. Ale ani po tých troch mesiacoch sa to pre rodinu neskončilo. Soňa Gregorová sa s deťmi dostala domov, ale Peter Gregor zostal v angolskom zajatí ešte rok.

V deväťdesiatom roku, krátko po Nežnej revolúcii, sa sťahovali do Rakúska. S tým, že uvidia, ako dlho zostanú. „No a sme tu takmer tridsať rokov,“ dodá Soňa Gregorová.

Zdena Gregorová, dnes Christina Schmid
Zdena Gregorová, dnes Christina Schmid
Zdroj: Július Dubravay

Zdenka tvrdí, že príchod do Rakúska bola obrovská zmena v  jej živote. „Spočiatku som mala pocit, ako keby som sedela na nevybalených kufroch.“ Po nemecky niečo vedela, ale miestny dialekt v Hornom Rakúsku bol o niečom celkom inom. Skončila gymnázium, potom štúdium publicistiky v Salzburgu. A dnes píše knihy. Po nemecky.

Rodinná pohoda vo Wartbergu
Rodinná pohoda vo Wartbergu
Zdroj: Július Dubravay

Pred piatimi rokmi jej vyšla odborná publikácia o tajomstvách ďalekého východu na odstránenie vrások a pred pár týždňami ďalšia - Najkrajšia si, keď si sama sebou.

Zuzana šla do štvrtej triedy a po nemecky nevedela ani ceknúť. „Rok som sa trápila, ale potom sa mi začalo dariť. Dokonca tak, že som sa po skončení osemročného gymnázia prihlásila na germanistiku na salzburskú univerzitu. Mne sa ten jazyk páči, čímsi ma fascinuje.“

Zuzana Gregorová, dnes Susanne Gregor
Zuzana Gregorová, dnes Susanne Gregor
Zdroj: Július Dubravay

Nasledoval rok v Spojených štátoch, keď na univerzite v New Orleanse vyučovala nemčinu ako asistentka tamojšej katedry jazykov, ale s tým skúsenosti mala - už ako študentka učila jazyk cudzincov, ktorí sa rozhodli žiť v Rakúsku a učí ho dodnes. Okrem toho píše knihy. Jej najnovší román - Posledný červený rok, ktorý opisuje posledný rok socializmu na Slovensku, vyšiel len nedávno a v októbri sa v Rakúsku stal najpredávanejšou knihou.

Horné Rakúsko
Horné Rakúsko
Zdroj: Július Dubravay

Príbeh, ako z rozprávky. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si článok Tretí život v nasledujúcom čísle Plusky.