Biely dom v pondelok uviedol, že rozhodnutie zostreliť tri neidentifikovateľné lietajúce objekty vo vzdušnom priestore nad Severnou Amerikou počas víkendu bolo prijaté z obozretnosti. TASR správu prevzala v utorok z webovej stránky stanice BBC.

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že tieto objekty predstavovali hrozbu pre komerčné lety a boli zostrelené "v najlepšom záujme" Američanov.

Jeden objekt bol zneškodnený v piatok nad Aljaškou, ďalší v sobotu nad severnou Kanadou a tretí v nedeľu nad Hurónskym jazerom, ktoré sa nachádza na hraniciach USA s Kanadou.

Hovorkyňa Bieleho domu Karin Jean-Pierrová v pondelok uviedla, že v súvislosti s týmito objektmi neexistujú žiadne známky mimozemskej aktivity.

Tieto zariadenia boli oveľa menšie ako čínsky balón, ktorý americké vzdušné sily zostrelili nad Atlantickým oceánom 4. februára. Washington sa domnieva, že balón, ktorý narušil vzdušný priestor USA, Čína používala na špionáž. Peking tvrdí, že išlo o zatúlaný civilný balón používaný na meteorologické účely.

Trosky z oceánu

Americký minister obrany Lloyd Austin v pondelok oznámil, že posádky záchranných lodí pri pobreží amerického štátu Južná Karolína vyzdvihli z oceána "značnú časť trosiek" tohto balóna, píše stanica CNN. Záchranná loď vybavená žeriavom dorazila do danej oblasti minulý piatok a začala zbierať trosky z morského dna, vrátane častí konštrukcie nákladu a elektroniky. Náklad, ktorý sa nachádzal pod balónom, vážil zhruba 907 kíl a mal veľkosť troch školských autobusov. Citlivé komponenty budú podľa Austina odovzdané Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI).

Biely dom odmietol poskytnúť informácie o tom, kedy sa uskutočnia ďalšie snahy o vylovenie zvyškov balóna. Dôvodom sú aj poveternostné podmienky, ktoré limitovali možnosti potápačov amerických námorných síl. Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v pondelok povedal, že to môže trvať dlhší čas. Závisieť to bude od stavu morskej vody, počasia a toho, do akej miery bude nutné chrániť potápačov.

Ohľadom troch ďalších neidentifikovateľných lietajúcich objektov, ktoré boli zostrelené vo vzdušnom priestore nad Severnou Amerikou počas víkendu, Austin dodal, že nepredstavujú hrozbu. "Nie sú vojenskou hrozbou pre nikoho na zemi," uviedol. "Sú však rizikom pre civilné letectvo a potenciálnym rizikom čo sa týka zhromažďovania spravodajských informácií," dodal.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že balóny Spojených štátov vnikli do čínskeho vzdušného priestoru za obdobie posledného roka viac než desaťkrát. Kirby tieto obvinenia odmietol.