Exkancelár Nemecka Gerhard Schröder zapĺňa titulné stránky novín aj po odchode do politického dôchodku. Či už ako „Putinova hlásna trúba“, alebo svojím pestrým súkromným životom.

Audiman

V januári tohto roku oznámil sedemdesiatštyriročný Schröder, že piatykrát vstúpi do chomúta. Vezme si Kim So-jon z Južnej Kórey, mladšiu o dvadsaťšesť rokov. O pár mesiacov už nebude platiť jeho prezývka Audiman, čo je odkaz na symbol štyroch kruhov nemeckej automobilky ako doterajší rovnaký počet exkancelárových manželstiev. Kto mu určite nebude priať do manželského života do pätice všetko dobré, je jeho sok v láske.

Exmanžel Kim So-jon, ktorého meno médiá nezverejnili, podal na rodinnom súde v Soule na Schrödera žalobu. Za spôsobený bôľ na duši pre mimomanželský pomer jeho exmanželky s bývalým vysokopostaveným politikom nežiada málo. Zlomené srdce vyčíslil na rovných sto miliónov wonov, v prepočte takmer 77 500 eur. Informáciu priniesla juhokórejská agentúra Jonhap. Ako najväčšiu zradu vidí bývalý manžel to, že aférka sa začala ešte v čase, keď Kim bola k nemu viazaná manželským sľubom, ktorý sa predsa nedáva len tak do luftu.

Exmanželovi spôsobilo mimomanželské ľúbostné vzplanutie jeho vtedajšej ženy s exkancelárom „neznesiteľné duševné útrapy“. S takými sa bársaký ohrdnutý jedinec vyrovnáva doma plačúc do vankúša, striedajúc plač s výbuchmi hnevu, ale v prípade konzervatívnej Južnej Kórey sa žalobe nemusíme až tak čudovať. Veď ešte nie tak dávno, do roku 2015, tam bol mimomanželský vzťah trestný a nehanebníkom hrozil pobyt za väzenskými múrmi.

Juhokórejskí manželia sa rozviedli vlani v novembri. Exmanžel tvrdí, že s rozvodom súhlasil len preto, že mu Kim nasľubovala, že vzťah so Schröderom ukončí. Na jazyk sa tlačí otázka, na čo by sa chcela rozvádzať, keby plánovala dať nemeckému milencovi zbohom. Nuž, na súdenie je tu už niekto iný. Kim pomer udržiavala naďalej, podľa toho to vyzerá, že porušila ďalší sľub manželovi. Navyše, ten tvrdí, že Kim poškodila jeho povesť, keď tento rok na tlačovej konferencii uviedla, že je rozvedená už roky. Len či skôr neutrpelo jeho ego.

„Naše manželstvo sa nakoniec rozpadlo a obvinený by mal byť za svoje konanie braný na zodpovednosť,“ uvádza sa v žalobe, ktorá pôsobí tak, že exmanžel v nej obrátil svoj hnev pre nevydarené manželstvo na Schrödera. Ten prostredníctvom svojej kancelárie v Berlíne správu nekomentoval. Inak, štvrtá Schröderova manželka Doris Schröderová-Köpfová uviedla, že Juhokórejčanka zohrala úlohu aj v ich rozvode. Manželov Schröderovcov rozviedli teraz v apríli, hoci sa rozišli už pred dvomi rokmi. Podľa Schrödera Kim nemá s rozpadom ich manželstva nič spoločné. Schröderovci si adoptovali dve deti.

Gerhardova tlmočníčka

O vzťahu Schrödera a Kim So-jon sa začalo písať vlani v septembri. Na začiatku tohto roku pár ohlásil zásnuby. „Už som sa stretol s jej rodinou. Svadba sa bude konať pravdepodobne na jeseň, o presnom mieste a termíne rozhodneme neskôr,“ povedal natešený budúci ženích na tlačovej konferencii v Soule, kde sa spoločne postavili pred médiá. Schröder dodal, že s budúcou manželkou budú pendlovať medzi Berlínom, Hannoverom a Soulom. „Mimoriadne ma zaujíma história, kultúra a umenie Južnej Kórey a rád by som mal viac príležitostí dozvedieť sa viac o obyvateľoch a kultúrnom dedičstve krajiny,“ citoval Schrödera South China Morning Post.

Kim So-jon študovala nemčinu na univerzite v Marburgu. V minulosti pracovala pre Schrödera ako tlmočníčka. Možno práve vtedy v sebe Gerhard objavil vášeň pre Južnú Kóreu. Štyridsaťosemročná snúbenica bývalého politika pracuje pre obchodnú komoru podporujúcu nemecko-kórejskú hospodársku spoluprácu. Schrödera nedávno sprevádzala na jeho turné po Južnej Kórei, kde propagoval svoju autobiografiu.

Pred vstupom do politických vôd bol Schröder právnikom. V rokoch 1990 až 1998 pôsobil ako predseda krajinskej vlády Dolné Sasko. Vrchol svojej politickej moci zažil v rokoch 1998 až 2005, keď zastával post nemeckého kancelára. Ako člen Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) stál na čele koalície so zelenými. Jeho najdôležitejším politickým projektom bola Agenda 2010 - zaviedol reformy trhu práce, ktoré mnohým spôsobili vrásky na čele.

V roku 2005, po porážke vládnej koalície vo voľbách do krajinského parlamentu v Severnom Porýní-Vestfálsku, požiadal Schröder poslancov Spolkového snemu - Bundestagu - o vyslovenie nedôvery s cieľom vypísania predčasných volieb. V tých však kreslo kancelára neobhájil. O chlp ho porazila Angela Merkelová z Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU). Prvá ženská kancelárka Nemecka je na tejto pozícii dodnes.

Proruský lobista

Okrem exmanžela Schröderovej snúbenice chcú bývalého kancelára brať na zodpovednosť niektorí politici. Dôvodom je jeho proruské verejné pôsobenie. Schröder totiž po prehre s Merkelovou dlho nelenil a začal sa angažovať v projekte plynovodu Nord Stream, vedúceho z Ruska po dne Baltského mora do Nemecka. Schröder sa stal predsedom dozornej rady nemecko-ruského konzorcia na výstavbu plynovodu s väčšinovým podielom ruského energetického koncernu Gazprom. Vlani zvolili Schrödera za prezidenta dozornej rady ruského energetického koncernu Rosnefť.

Projekt Nord Stream a rovnako jeho pokračovateľ Nord Stream 2 sú od začiatku kontroverzné. Nehovoriac o ekonomickej náročnosti a vplyve na životné prostredie, plynovod rozdeľuje európske krajiny v energetických otázkach. Cieľom vybudovania Nord Streamu je prepravovať zemný plyn bez tranzitných rizík. Azda ako najväčšie tranzitné riziko sa ukazuje Ukrajina, ktorú plynovod obchádza. Spolu s Poľskom vystupuje ostro proti. Výhrady majú aj iné krajiny vrátane Slovenska, podľa ktorých je stavba proti záujmom Európskej únie a riziková z hľadiska ďalšej destabilizácie Ukrajiny.

Krajinám, ktoré Nord Stream obchádza, by teoreticky mohol niekto v budúcnosti zavrieť kohútiky a mohli by zostať odrezané od dodávok zemného plynu. Zanedbateľný nie je ani zmarený zisk z tranzitných poplatkov. Od roku 2020 nemá prejsť cez Ukrajinu ani kvapka zemného plynu určeného z Ruska do západnej Európy. A tu sa prepracúvame k Schröderovi. Po tom, čo sa Rusko vo februári 2014 zapojilo do ukrajinskej krízy a po krymskom referende anektovalo polostrov, Západ uvalil na Moskvu sankcie - embargo platí pre firmy aj jednotlivcov. Na sankčnom zozname Európskej únie je od jesene 2014 aj Rosnefť, ktorého dozornej rade, ako sme spomenuli, šéfuje Schröder. Vlani odsúhlasil Kongres USA ďalšie sankcie proti Rusku, ktoré by mohli postihnúť aj európske firmy spolupracujúce na budovaní Nord Streamu 2.

Na základe Schröderovej pozície v Nord Streame aj v Rosnefte si americký denník Wall Street Journal v marci položil otázku: Prečo nie je Schröder medzi osobami a inštitúciami, na ktoré platia sankcie? Viaceré svetové médiá písali o logickosti zaradenia exkancelára na zoznam, keďže je jednou z najvplyvnejších osôb, ktoré v Európe presadzujú záujmy Ruska a jeho priemyslu. „Je dôležité, aby boli sankcie nielen proti členom ruskej vlády a ruským štátnym podnikom, ale tiež proti tým, ktorí v zahraničí presadzujú Putinove projekty,“ povedal pre nemecký denník Bild ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin, po­dľa ktorého je Schröder „celosvetovo najvýznamnejším Putinovým lobistom“. Európska únia by preto mala podľa neho preskúmať, ako môže v tomto prípade konať.

Zahraničnopolitický expert nemeckej CDU Elmar Brok pre Bild dodal, že je „škandál, že niekdajší spolkový kancelár teraz zastupuje Putinove záujmy, a je pozoruhodné, že to doteraz zostalo ešte aj bez dôsledkov vo verejnej diskusii“. „Kto si rezervuje Schrödera, musí vedieť, že dostane Putinovu hlásnu trúbu. Zmutoval na jeho protagonistu,“ nekládol si servítku pred ústa ani poslanec nemeckých zelených Cem Özdemir. Nemecká vláda je proti úvahám, že by Európska únia mala v čase silného napätia medzi Západom a Ruskom zvážiť uvalenie sankcií proti Schröderovi. „Spolková vláda ani spolková kancelárka nevidia žiadny dôvod zvažovať takéto záležitosti,“ uviedol hovorca Steffen Seibert.