V auguste uplynie 23 rokov od smrti princeznej Diany po autonehode v parížskom tuneli Pont de l’Alma, no ešte stále svet zaplavujú teórie a konšpirácie, ktoré tvrdia, že nešlo o žiadnu nešťastnú náhodu. Bola to vraj vražda, ktorá ako nehoda mala len vyzerať.     

 

Mohamed Al Fayed, ktorého syn Dodi Al Fayed prišiel v ten deň o život tiež, podľa denníka The Sun vraj roky verí, že pokyn na zabitie oboch bezpečnostnými zložkami vydala kráľovská rodina. „Preto, lebo monarchia by nedovolila, aby sa moslim oženil s matkou budúceho kráľa,“ povedal pri príležitosti 20. výročia smrti oboch zaľúbencov britskému periodiku zdroj blízky Dodiho otcovi. „Mohamed to vždy hovoril,“ zopakoval zdroj.

S najnovšou teóriou teraz vyrukovala hekerská skupina Anonymous. Aj ona tvrdí, že Dianina smrť je dielom kráľovskej rodiny, no príčina je iná. Princezná sa údajne chystala vystúpiť proti jej členom a vypovedať o obchodovaní s ľuďmi s cieľom sexuálneho vykorisťovania, o ktorom rodina vedela a snažila sa ho ututlať. Diana mala v pláne odhaliť, kto sa na ňom podieľal, a pracovala na získaní výpovede obetí takého obchodovania.

Hekeri nie sú prví, kto sleduje túto stopu. Podľa materiálu už dávnejšie uverejneného v denníku The Guardian dokonca princezná jednu polhodinovú nahrávku osoby, ktorú znásilnili priamo v paláci, už vlastnila. Mala ju vraj uloženú v bezpečnostnom sejfe v Kensingtonskom paláci a jediná osoba, s ktorou o nej hovorila, bola jej sestra lady Sarah McCorquodalová. Keď sa ju vraj po smrti Diany pokúsila získať, nahrávka za záhadných okolností zmizla. Žena na nahrávke údajne hovorí, že ju v kráľovskom paláci dva razy znásilnil muž blízky princovi Charlesovi.

VIAC FOTO princeznej Diany nájdete v GALÉRII >>

Je za tým Andrew?

Naozaj by čosi také stačilo ako dôvod zbaviť sa princeznej Diany? Ťažko povedať, no hekerská skupina tvrdí, že na všetko má dôkazy. Podľa nej je do toho zapletený druhý syn kráľovnej Alžbety II. princ Andrew, ktorého skupina spája s Jeffreym Epsteinom. Ide o amerického finančného poradcu a pedofilného miliardára, ktorý vlani spáchal samovraždu vo väzobnej cele počas čakania na proces pre zneužívanie maloletých dievčat.

Oficiálna verzia smrti princeznej je známa. Smrť Diany a Dodiho zavinil osobný šofér Henri Paul (pri nehode zahynul tiež), ktorý jazdil pod vplyvom alkoholu a údajne mal v tele aj množstvo antidepresívnych liekov. Práve jeho napokon polícia obvinila z neúmyselného zabitia. A ešte novinárov, ktorí Dianin Mercedes prenasledovali. Podľa najnovšej verzie však do auta mohlo naraziť úmyselne iné vozidlo zozadu.

O žiadnu náhodu vraj nešlo ani podľa svedkov nehody Robina a Jacka Firestonovcov. Americkí manželia, ktorí krátko po nehode šli taxíkom do hotela v Paríži, vraj v tuneli videli v čase havárie pohybovať sa v blízkosti havarovaného Mercedesu princeznej dve tmavé autá. Mali v pláne prihlásiť sa na polícii, no o ich svedectvo nebol žiadny záujem. „Zomrie jedna z najslávnejších žien na svete a polícia nemá záujem hovoriť so svedkami,“ čudovala sa Robin v rozhovore pre britský Daily Express.

Článok zverejnil denník až vlani v máji, americkí manželia v ňom tvrdia, že sa báli skôr prehovoriť o tom, čo v tuneli videli, z obáv o vlastný život. To však ani jednému nebránilo, aby už v roku 2008 napísali spoločne knihu Chasing Diana (Naháňanie Diany), kde sa celej udalosti venovali. Len to označili ako historickú fikciu.

Pravda či výmysel?

Hekeri pod značkou Anonymous sú združení už 17 rokov. Bojujú proti cenzúre internetu a autoritatívnym organizáciám. Skupina, ktorej členovia medzi sebou komunikujú prostredníctvom tajného četu, už v minulosti úspešne zaútočila na servery FBI či Bieleho domu, tiež vyhlásila kybernetickú vojnu nigérijskej vláde v snahe pomôcť boju proti tamojšej vládnej korupcii.

Dlho bojuje aj proti detskej pornografii. V roku 2007 sa kanadskej polícii vďaka pomoci Anonymous podarilo zadržať internetového pedofila Chrisa Forcanda. Členovia skupiny sa vydávali za deti a postupne zbierali informácie postačujúce na zadržanie vinníka. Dokázali aj vyhlásiť vojnu ISIS či zaútočiť na web českej vlády v momente, keď sa tá prihlásila k dohode o ochrane autorských práv.

VIAC FOTO princeznej Diany nájdete v GALÉRII. Na ktorej je najkrajšia? >>