Voľby u našich susedov boli v mnohých smeroch iné, ako tie predošlé. Plné stresu, emócií, piskotu, osočovania, hoaxov, strašenia i klamstiev. Proti sebe stáli dve silné postavy, z ktorých ani jedna sa nemohla pochváliť príliš svetlou minulosťou. Meno jedného svieti v zoznamoch ŠtB, druhý bol člen vojenskej rozviedky, obhajoval vstup vojsk Varšavskej zmluvy v šesťdesiatom ôsmom a nejaký čas mu trvalo, než svoj omyl pripustil. No zatiaľ čo generál Petr Pavel členstvo v strane i vtedajšie postoje oľutoval, stal sa významnou osobnosťou v radoch medzinárodných ozbrojených síl a zástancom prozápadného smerovania krajiny, Andrej Babiš tienisté obdobie zahmlieva, zľahčuje a jeho podnikanie možno smelo nazvať kontroverzným. Tak nakoniec vyzerala aj jeho predvolebná kampaň, ktorá sa veľmi pravdepodobne najviac podpísala už pod tretie politické fiasko. Svojou preexponovanou rétorikou a nečistými praktikami zmobilizoval mnohých nerozhodnutých voličov a nahnal ich do generálovho košiara.
Deň D
V sobotu 28. januára sa volebné štáby plnia už od ôsmej ráno. Babiš pozval novinárov a hostí „domov“, do komorných priestorov vedľa sídla svojej strany v pražskom Chodove. Už pri vstupe nás organizátori informujú, že kapacita im nestačí, očakávajú tristo zástupcov médií a ďalších museli odmietnuť. Cítiť z nich istú rezignáciu, veď prieskumy hovoria jasnou rečou a aj stávkové kancelárie, ktoré si vedia svoje peniaze strážiť, sľubovali v prípade výhry predsedu ANO veľmi slušný benefit. Mnohí sa ulakomili, tým skôr, že ich aj sám Babiš na riskantné tipovanie vyzýval.
„Kurz je 12. Stavte si (na mňa) tisíc korún a poďte všetci voliť. Vyhráte dvanásťtisíc. Babiš vždy pomáha, za Babiša bude lepšie,“ napísal na sociálnej sieti. Podľa českej tlače Česi u bookmakerov celkovo utratili viac než pol miliardy korún. Našli sa dokonca takí, ktorí si s vidinou zaujímavého zisku požičiavali peniaze od rodiny či známych.
Káva, malé občerstvenie, príprava techniky, debata pri cigarete. Málokto očakáva prekvapenie. „Na rozdiel od minulých volieb nie všetci Babišovi priaznivci schvaľujú jeho kandidatúru na prezidenta,“ hodnotia situáciu českí kolegovia. „Chceli ho za premiéra a tento krok tak trochu považujú za podraz. Tým prišiel o množstvo hlasov a jeho oponent sa stal favoritom.“ Zároveň odmietajú tvrdenia, že ho volia len jednoduchší dedinčania a staršie ročníky. „To by nevychádzalo. Zaujal predovšetkým tým, že priniesol do politiky nový vietor, bol iný. Úspešný podnikateľ, ktorému sa nedá zobrať, že urobil veľa dobrého. Navyše je vnímaný ako jediná poriadna opozícia voči tradičným politikom.“
Dodávajú, že podľa prieskumov sa len desať percent občanov rozhoduje podľa reálneho programu kandidátov a ich možného prínosu. Hlavnú úlohu hrá reklama a sympatie, ktoré adept so slovenskými koreňmi aj vďaka sérii televíznych debát, sporným bilbordom, provokovaniu vášní či slovám o nepodporení spojencov v prípade ich napadnutia badateľne stratil.
Danuše to nezvládla
Predsedu v štábe ANO očakávajú až okolo piatej popoludní, zamierime teda dolu do mesta, kde je nálada oveľa lepšia. Petr Pavel si vybral veľkorysé priestory vo Forum Karlín. Tam hostia postupne zapĺňajú nielen veľkú halu, ale aj poschodia. Na veľkoplošnej obrazovke sa zobrazujú priebežné čísla, hlasno komentované návštevníkmi. Hoci sa pôvodne očakávalo, že Babiš bude aspoň spočiatku na čele, keďže výsledky menších obcí, v ktorých mal mať najväčšiu podporu, prichádzali prvé, nestalo sa. Mapa republiky červenela od začiatku. A rozdiel sa neustále zväčšoval.
V debatách pri obložených chlebíčkoch zaznie i meno neúspešnej kandidátky Danuše Nerudovej. Tá podľa niektorých domácich novinárov doplatila na dobré meno, ktorému sa v Česku teší Zuzana Čaputová. „Chtiac-nechtiac ich porovnávali a Danuše to nezvládla, chýbala jej charizma. Podľa politickej konzultantky Alžběty Královej aj prirodzenosť a pokora. Navyše bola pri niektorých vyjadreniach príliš unáhlená. Nepomohla jej ani kauza s plagiátmi na Mendelovej univerzite v Brne, kde bola štyri roky rektorkou.
„Veľa naznačil fakt, že duo slovenských poradcov Michal Repa a Martin Burgr, ktoré sa podpísalo pod úspech slovenskej prezidentky, nezamierilo k Nerudovej, hoci sa to núkalo,“ počúvame v zákulisí. „Namiesto toho sa pridali k Pavlovi a zvolili takmer identickú taktiku neútočenia, ktorá opäť zabrala.“
V hale je čoraz živšie a takmer davové šialenstvo nastáva, keď do Karlína krátko pred druhou popoludní prichádza Petr Pavel. Sprevádza ho manželka, podplukovníčka v zálohe Eva. Dve hodiny nato je výsledok zrejmý a rozdiel medzi oboma kandidátmi je takmer milión hlasov. „Nevidím v tejto krajine víťazných alebo porazených voličov,“ skonštatoval generál Pavel, keď sa ako novozvolený prezident ocitol na pódiu. „Vyhrali hodnoty, pravda, dôstojnosť a rešpekt.“
Potlesk pre Slovensko
Veľkým prekvapením pre hostí v Karlíne bol príchod Zuzany Čaputovej ešte pred ukončením sčítavania hlasov. Stala sa tak prvou gratulantkou a obecenstvo v hale ju prijalo obrovským aplauzom. „Vaše víťazstvo je zároveň víťazstvom nádeje, že slušnosť a pravdovravnosť nie sú slabosťou, ale silou,“ odkázala generálovi vo svojom prejave, prerušovanom burácaním davu. Chvíľami z neho zanievali výkriky: „Zuzana, Zuzana!“ „Máme ťa radi,“ či „Nech žije Československo.“ Po jej krátkom vstupe prišiel ďalší šok. Z úst tých, ktorí si slová ešte pamätajú, zaznela slovenská hymna, čo sa pri takejto príležitosti dosiaľ nikdy neudialo. A hoci sa netradičný krok našej hlavy štátu stretol na domácej pôde s kritikou, treba povedať, že výrazne zmiernil protislovenské nálady, ktoré sa vďaka Pavlovmu protikandidátovi začali v českej verejnosti opäť prebúdzať.
Ten, mimochodom, prijal výsledok dôstojne. „Gratulujem pánovi Pavlovi a uznávam porážku,“ povedal Andrej Babiš za vlažného potlesku publika, keď krátko po štvrtej dorazil do svojho štábu. Dodal, že napriek prehre dosiahol famózny výsledok, odmietol, že by robil negatívnu kampaň, a Pavlovi odkázal, aby bol prezidentom všetkých občanov. Samozrejme, v politike ani náhodou nekončí. Má za sebou takmer 2,4 milióna voličov a s tými ráta do senátnych volieb.
Praha oslavovala
Pavlovi priaznivci vyrazili večer do ulíc i podnikov, aby vyjadrili, prípadne zapili svoju spokojnosť. Nakoniec v Prahe získal ich kandidát viac než 76 percent. V niektorých tamojších krčmách si podporu vyložili po svojom. Každý, kto im doniesol volebný lístok s menom Andreja Babiša, a teda bolo jasné, že ho nevhodil do urny, dostal podľa našich zdrojov pivo zadarmo.
„Konečne to máme za sebou,“ hovorí nám šesťdesiatnik Milan na námestí pri Národnom múzeu, kde sa zišli stovky Pavlových podporovateľov. „Extrémne vyhrotená kampaň priniesla veľa negatívnych emócií a polarizáciu spoločnosti. Bolo to buď, alebo. Nič medzi. Ľudia sa hádali všade. Argumenty ani kompromisy nefungovali. V našej krčme sme si museli túto tému zakázať, lebo sme sa nikdy k ničomu nedokázali dopracovať.“
Trojica dám so zástavami Česka, NATO a Ukrajiny tiež stručne zhodnotí výsledok. „Uľavilo sa nám, pretože chceme zostať v západnej Európe, v Severoatlantickej aliancii a naďalej pomáhať Ukrajine,“ reaguje Hana z Prahy. „Pre Česko je Pavel určite lepší. Nebol eštebák, trestne stíhaný a správa sa k ľuďom s väčším rešpektom.“ Jej kamarátka Ľudmila dodáva: „Neviem, prečo by sme mali mať slovenského prezidenta, keď sme Česi.“
A kde sa medzi voličmi vzala Halina z Kyjeva? „Prišla som Česko podporiť, pretože aj oni podporujú nás. A takisto chcem, aby mali demokratického prezidenta, rovnako ako my.“
Ďalšiu zhovorčivú skupinku sme stretli v Karlíne. Tvrdia nám, že by sa teraz mohla do verejného priestoru vrátiť slušnosť a hlavne sa za svojho najvyššieho predstaviteľa pri jeho vystúpeniach doma či v zahraničí nebudú musieť hanbiť. „Veríme, že nebude národ rozdeľovať, ako to robil Zeman, ani presadzovať svoje mocenské záujmy ako Babiš. Predseda ANO je dosť bohatý, mohol by ísť do politického dôchodku a užívať si ho niekde na Riviére. To by bolo fajn.“
Klamal a strašil
Občanom, s ktorými sa v uliciach dávame do reči, na Babišovi prekážalo predovšetkým to, že nehral fér, klamal a strašil národ. „Hovoril o vojne, rozoštvával, operoval planými sľubmi a dookola sa chválil, čo všetko pre národ urobil. Pravda je, že robil hlavne pre seba,“ zhodnú sa dôchodkyne Marie a Irena. Viacerí z opýtaných nezabudnú dodať, aby sme si ho zobrali domov na Slovensko. Majú ho vraj plné zuby.
Gymnazista Vojtech prišiel do metropoly z Ústí nad Orlicí. Podľa neho v takzvaných študentských voľbách, ktoré nedávno prebehli na stredných školách, bol pomer hlasov Pavel - Babiš 10 : 1. „Na našom gymnáziu získal generál až 96 percent.“ Myslí si, že u mladých zohrala významnú úlohu aj miera ochoty kandidátov podporovať Ukrajinu.
Martina, novinárka jedného z centrálnych médií, odmieta, že by sa v Česku rozmáhali protislovenské nálady. „Išlo o jeden kontroverzný plagát, ktorý po troch dňoch stiahli,“ vysvetľuje. „Babišovi nevyčítali, že je Slovák, ale že ignoruje českú kultúru. Stále nepochopil, čo je pre našich ľudí dôležité. Rovnako je to s jeho češtinou. Má výbornú a drahú učiteľku, no nie je ochotný do štúdia investovať dostatok času. Nuž a mať na Pražskom hrade človeka, ktorý nevie po česky, by už naozaj bolo priveľa.“
Ako Martina pokračuje, šéfa ANO volili hlavne vidiečania a generácia 60 plus. Z toho potom pramenili rozpory v rodinách. „Asi najviac však rozhodol fakt, že voliči boli zhnusení jeho verejnými vystúpeniami i špinavou kampaňou, zatiaľ čo oponent ponúkal pokoj a poriadok. Neodhadol ani svoje slová v televízii, kde v kontexte s aktivitami proti Rusku zaujal postoj podobný Ficovmu. To v Česku nefunguje.“
Myslí si, že Petr Pavel je na rozdiel od Zemana i Babiša jednoznačný, čitateľný a dá sa očakávať, akým smerom bude krajinu viesť. „To môže prispieť k eliminácii vyhrotených emócií a zlej nálady v krajine.“
FOTO v GALÉRII ►►►
Rekordná účasť a čo ďalej?
Premiér Petr Fiala považuje predvolebnú bitku za najhoršiu a najodpornejšiu v českej histórii. Sedem vyhrotených televíznych duelov dvojice favoritov bolo zas predmetom ironických poznámok aj zahraničných médií, ktoré ich prirovnávali k voľbe Miss. No možno práve rozporuplná postava Andreja Babiša bola dôvodom, prečo nakoniec k urnám dorazilo vyše sedemdesiat percent voličov. Najviac za posledné štvrťstoročie.
Výnimočný bol aj priepastný percentuálny rozdiel v počte hlasov: 58 : 42. Česi tak jasne ukázali, aký typ politiky si želajú. Zatiaľ je však otázne, či sa sľubovaná Pavlova vízia o českom "území pohody" skutočne naplní. Rovnako sa vynárajú otázky, či sa absencia jeho politických skúseností časom neukáže ako problém. „Vlastne veľa nevieme, čo stelesňuje,“ hovorí pre Český rozhlas politológ Vít Hloušek z Masarykovej univerzity. „Poznáme jeho minulosť, diplomatickú kariéru, tušíme, že bude z formálneho hľadiska dôstojným a schopným prezidentom. Čo nevieme, je, ako plánuje prezidentskú funkciu vykonávať. Dúfam, že nepodľahne pokušeniu zväčšovať rolu svojho úradu a stať sa najmocnejšou figúrou s osobnými politickými ambíciami."

