Prvého vtáka na Zemi pomenovali Japonci Fukuipteryx prima na počesť prefektúry Fukua, na území ktorej v roku 2013 objavili jeho skamenené kostičky. Ale neoficiálne tohto vtáka žijúceho v jurskom období volajú - holub. Možno preto, že veľkosťou by holubovi zodpovedal, možno preto, že aj perie mal podobnej farby, čiže sivé alebo hnedasté. Na rozdiel od jeho predchodcov, nemal zuby.

Kým neobjavili tohto tvora, pokladali za prvého vtáka archeopteryxa - čudo so zobákom plným zubov, krídlami a chvostom, ktoré na našej planéte žilo pred 160 až 140 miliónmi rokov. Lenže, ako uviedli japonskí vedci z Inštitútu na výskum dinosaurov univerzity vo Fukui, holub Fukuipteryx prima mal s vtákmi oveľa viac spoločných znakov. Napríklad mohol natriasať chvostom. To, ako uvádzajú ruské noviny Komsomolskaja Pravda, archeopteryx nemohol. Ten bol viac dinosaurus než vták.

Odvolávajúc sa na japonských vedcov tiež uvádzajú, že tento prvý holub bol dosť primitívny. Znakom dinosaurov sa celkom nevyhol. Lietal zle, ďaleko by nezaletel, skôr sa len tak presúval vzduchom z miesta na miesto, aby sa nestal korisťou dinosaurov.

Nuž ale keďže vznášať sa do veľkých výšok tiež nevedel, neraz skončil tak ako dnešné holuby, na ktorých si pochutnávajú mačky.

FOTOGRAFIE ako by mal vyzerať prvý vták na Zemi nájdete v GALÉRII >>