FOTO Zaspomínajte si na Tinu Turner v našej GALÉRII

Agentúra Reuters potvrdila informáciu o úmrtí speváčky Tiny Turner. Legenda svetového šoubiznisu nás navždy opustila vo veku 83 rokov. Popdiva zomrela pokojne vo svojom dome vo švajčiarskom meste Küsnacht neďaleko Zürichu. Podľa manažérov speváčky bola príčinou jej smrti choroba, na ktorú sa liečila už dlhší čas.

Vyhodili ju zo zboru

Tina Turner, vlastným menom Annie Mae Bullock, sa dostala k spievaniu už v detstve. Najprv začínala v kostolnom zbore, kde sa im však nehodila so svojím výrazným hlasom, preto ju po krátkom čase odtiaľ vyhodili. Na hudbu nezanevrela a neskôr si našla štýl, ktorý jej dokonale sadol. Rockové piesne boli pre ňu ako stvorené a svet hudby si Tinu veľmi rýchlo zamiloval. Všetci speváci ku nej vzhliadali s úctou a skladali jej poklonu vždy, keď na to mali príležitosť.

Napriek tomu Tina zostávala vždy s nohami pevne na zemi. Svojím ľudským prístupom sa stala inšpiráciou pre mnohých iných ľudí. Výstredného imidžu, krátkych sukničiek a veľkých šou sa nevzdala ani vo vyššom veku. Z kráľovnej rocku sa stala rocková babička, ako ju časom familiárne oslovovali aj veľké hviezdy.

Počas kariéry spolupracovala na viacerých duetoch s ostatnými významnými legendami. Spoločné piesne nahrala napríklad s Davidom Bowiem, Bryanom Adamsom, Rodom Stewartom a veľkým hitom sa stala aj skladba Cose Della Vita, ktorú nahrala s Erosom Ramazzottim.

Život po boku tyrana

Jej veľkou láskou a prvým manželom bol Ike Turner. Obom spevákom to ladilo aj na pódiu, kde vytvorili skvelú spevácku dvojicu. No zatiaľ čo pred divákmi pôsobili ako zamilovaní pubertiaci, Tina v súkromí zažívala peklo. Ike bol závislý od drog a alkoholu, kvôli čomu strácal často nad sebou kontrolu a svoju manželku pravidelne bil.

Po rokoch utrpenia sa mu Turner vzoprela a požiadala o rozvod. V tomto období ukázala, aká vnútorná sila sa v nej skrýva. Nielen sa dokázala osamostatniť od násilného partnera, ale po štyridsiatke nanovo rozbehla sólovú kariéru. Práve v tomto období prišli jej najväčšie úspechy. Stala sa z nej uznávaná speváčka, ktorá získala okrem ôsmych Grammy aj niekoľko ďalších prestížnych ocenení.

FOTO Tina Turner patrila medzi kráľovné hudobných pódií. Jej fotky uvidíte v GALÉRII

Od rozvodu jej trvalo dlhý čas, pokiaľ začala mužom opäť dôverovať. Nakoniec dala láske ďalšiu šancu a v roku 2013 sa vydala po druhýkrát. Jej manželom sa stal hudobný producent Erwin Bach, ktorý bol od nej o 16 rokov mladší. Ich vzťahu mnohí nedávali šancu, ale Bach ukázal Tine svoju vernosť a zostal pri nej až do posledných chvíľ života.

Zlomila ju smrť dvoch synov

Zatiaľ čo na pódiách Tina žiarila, v súkromí často zažívala jednu ranu za druhou. Svoju bolesť premietala do spevu a hudby, čím dávala ostatným veľké posolstvo, aby sa nikdy nevzdali. Najväčšími ranami boli pre ňu úmrtia jej dvoch synov. V roku 2012 našli susedia doma mŕtveho Ronnieho a v roku 2018 spáchal Raymond Craig samovraždu. Najväčšou oporou jej v týchto časoch boli ďalší dvaja synovia Ike a Michael.

I tieto momenty prispeli k tomu, že sa nakoniec rozhodla so svojou hudobnou kariérou skoncovať. Prvý pokus na rozlúčku s publikom bol v roku 2000, keď zorganizovala jedny z posledných koncertov. Pre veľký záujem svojich fanúšikov sa však vrátila a do ústrania sa stiahla až v roku 2013, odkedy sa na verejnosti objavovala len sporadicky.

Na Tinu Turner nám tu už navždy zostanú aspoň spomienky na jej výnimočné skladby ako The Best, Private Dancer, Proud Mary alebo Whola Lotta Love.