V roku 1981, tesne pred sobášom, podaroval následník britského trónu slečne Spencerovej Ford Escort Ghia. Dnes má autíčko vyše štyridsať rokov, stále je v perfektnom stave a čaká na nového majiteľa. Záujemcovia sa však budú musieť poriadne plesnúť po vrecku. Vyvolávacia cena Fordu je 40-tisíc libier, čiže niečo vyše 46-tisíc eur. Konečná cena však bude s najväčšou pravdepodobnosťou oveľa vyššia. Licitovať sa bude predposledný júnový deň.

Nepoškodený tátoš

Princezná používala autíčko necelý rok a pol, do augusta 1982. Po narodení princa Williama sa rozhodla vozidlo predať a ďalších trinásť rokov sa o osude fordíka veľa nevie. V roku 1995 ho obchodník so starožitnosťami kúpil dcére k narodeninám za šesťtisíc libier. Tina Kirkpatricková je veľká fanúšička zosnulej princeznej a auto si naplno užívala. Príkladne sa oň starala a prevážala sa po vidieckych cestách rodného grófstva Hertfordshire. Ford vraj dýchal históriou. Keď sa jej priatelia pýtali, prečo si nezoženie niečo novšie a modernejšie, hovorila im, že je to jej prvé auto a má k nemu zvláštny citový vzťah. „Samozrejme, vedela som, že patrilo Diane, veď preto sme ho aj kúpili,“ uviedla pre Daily Mail pani Kirkpatri­cková, ktorá sa nakoniec predsa len rozhodla Ford predať.

Opis v materiáloch aukčnej spoločnosti zrejme nepreháňa. Od chvíle, keď si Diana sadla za volant, autíčko prešlo niečo vyše 133-tisíc kilometrov, teda presne 133 575. Navyše, keďže za celé tie roky nemalo žiadnu nehodu, ani to najmenšie ťuknutie, stále má originálny lak, čalúnenie i evidenčné číslo WEV 297W, to isté, s akým ho princeznej daroval Charles. Na aute sú aj ďalšie osobitné detaily z čias, keď ho vlastnila princezná z Walesu, napríklad strieborná figúrka žaby pripevnená na kapote. Žaba je kópiou svadobného daru, ktorý pred 40 rokmi darovala prominentnému páru Dianina sestra Sarah Spencerová. Mala to byť akási asociácia s rozprávkou, v ktorej krásne dievča pobozká žabu a tá sa zmení na princa.

Auto pre následníka

Nie je to však prvé auto princeznej, ktoré sa ocitá na dražbe. Minulý rok ponúkla aukčná sieň Classic Car Auctions záujemcom kabriolet Audi 80 z roku 1994 s 2,3-litrovým benzínovým motorom a automatickou prevodovkou. Princezná automobil používala na súkromné účely, vozievala ním Williama a Harryho do školy. Audi sa dostalo naspäť k predajcovi so stavom tachometra neceých 6 500 kilometrov. Kúpil ho istý politický komentátor a neskôr kabriolet putoval po niekoľkých súkromných zbierkach. Aj stav tohto auta bol pri predaji výborný, to však nebol jediný ťahák na zvýšenie ceny. Hodnotu tátoša zvyšoval

fakt, že sa v ňom vozil budúci následník trónu.


Dianine šaty

Kráľovná sŕdc by bola zrejme prešťastná, keby vedela, že novonarodená dcérka princa Harryho dostala po nej druhé meno. Veľa radosti by jej určite prinieslo aj zmierenie milovaných synov, ktorí majú medzi sebou už vyše roka, teda od času, keď princ Harry utiekol s manželkou Meghan za veľkú mláku, veľmi chladný vzťah. Možno prvým krokom k otepleniu bratskej lásky bude stretnutie počas odhalenia pomníka venovaného ich matke. Slávnosť sa bude konať v Kensingtonskom paláci 1. júla, teda na 60. výročie Dianinho narodenia.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Pri tej istej príležitosti bude otvorená výstava Royal Style in the Making, na ktorej budú prvý raz po 25 rokoch vystavené krásne svadobné šaty Lady Di. Nádherná róba s dlhočizným závojom, ktorú navrhli Elizabeth a David Emanuelovci, je dnes majetkom Williama a Harryho. Tí sa rozhodli po dlhom čase ukázať šaty verejnosti. Výstava prezentuje aj ďalšie obľúbené outfity prvej manželky následníka britského trónu. Napríklad modré kvetinové šaty od Davida Sassoona z roku 1988. Volali ich „starostlivé šaty“, pretože Diana ich nosievala na návštevy nemocníc či na stretnutia s deťmi.