Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) pred niekoľkými dňami označil takmer osemdesiatročného Samuela Littlea za "najproduktívnejšieho" sériového vraha v celej histórii Spojených štátov. Doteraz sa tento "vitálny dôchodca" priznal k 93 vraždám, päťdesiat z nich už vyšetrovatelia potvrdili. Analytici FBI sú presvedčení, že aj ďalšie jeho priznania sú pravdivé. Otvárajú prípady staré desiatky rokov a o pomoc žiadajú aj verejnosť.

Hrôzostrašné príbehy

Little, bývalý boxer a vandrák, sedí v kalifornskom väzení od roku 2012. Odpykáva si niekoľko doživotných trestov. Počas tohto obdobia kreslil portréty svojich obetí a pred kamerou podrobne popisoval vyšetrovateľom okolnosti svojich hrozných činov. Zo záberov, ktoré FBI zverejnila na internetovej stránke sa nezdá, že by niečo ľutoval. Naopak, miestami sa usmieva, akoby vykladal kamarátom nejaké zábavné historky.

Pozrite si viac fotografií surového, sériového vraha a jeho obetí v našej GALÉRII

Napriek vysokému veku mu pamäť slúži veľmi dobre. Vybavuje si i drobné detaily, miesta činov, tváre, oblečenie, dokonca autá, ktoré vtedy šoféroval. Bez mihnutia oka rozpráva, ako v roku 1993 zaškrtil ženu a skopol ju zo svahu pri opustenej ceste, v inom videu zas spomína na svoju obeť v New Orleanse: „Bola pekná. Mala svetlú, medovo hnedú pokožku,“ povedal so zasneným úsmevom. „Trochu vysoká na ženu, ale mala krásne tvary. Oh... a bola priateľská. Jediná, ktorú som utopil."

Vraždil v devätnástich štátoch USA. Mnohé jeho obete, ku ktorých uškrteniu sa sám hlási, sa dodnes nenašli.
Zdroj: FBI

Stretli sa v roku 1982 v klube, kde bola so skupinou priateľov a sestrou na meninovej party. Little ju pozval do auta, kde mu hovorila o sebe, o tom ako žije so svojou chorou matkou. Nezapôsobilo to na neho. Keď našiel vybagrovanú jamu, zdala sa mu zrejme ideálna pre jeho zvrátené túžby. "Nechal som ju tam, s hlavou vo vode." Inú dospievajúcu transgender ženu zasa odvliekol do močiarov v Miami. Sám vyjadril pochybnosti, že sa jej telo niekedy nájde.

Vyberal si hlavne chudobné

Samuel Little vraždil takmer tridsaťpäť rokov, v devätnástich štátoch USA. Na opustených miestach, na zadnom sedadle auta, v motelových izbách. Vyberal si hlavne ženy tmavej pleti, z okraja spoločnosti. Narkomanky, prostitútky, bezdomovkyne.

Zrejme preto tieto prípady muži zákona bleskovo uzatvárali. Mŕtve totiž považovali za predávkované. Ako príčinu smrti uviedli nehodu, alebo ju označili za "nejasnú".

Pred súdom v Los Angeles. Samuel Little si odpykáva niekoľko doživotných trestov.
Zdroj: internet

"Mnoho rokov Samuel Little veril, že ho nechytia, pretože si myslel, že nikto sa o jeho obete nezaujíma," uviedla analytička násilných trestných činov FBI Christie Palazzolová. Občas sa však zameral aj na osoby z usporiadaných rodín. Napríklad na talentovanú speváčku a klaviristku z Tennessee Marthu Cunninghamovú. Jej telo našla v roku 1975 dvojica poľovníkov pohodené v lesnom poraste. Bolo plné modrín a od pásu dolu obnažené. Napriek tomu policajti jej smrť pripísali prírodnému nešťastiu, dokonca lekárska správa uvádzala neznámu príčinu smrti.

Pátranie pokračuje

Vyšetrovatelia naďalej postupne lepia čriepky informácií a pracujú na potvrdení všetkých vrahových priznaní. Prostredníctvom internetovej stránky s Littleovými portrétmi zabitých žien žiadajú verejnosť o pomoc. "Aj keď je už vo väzení, FBI verí, že je dôležité usilovať sa o spravodlivosť pre každú obeť - uzavrieť všetky možné prípady," vysvetľuje Christie Palazzolová.

Pozrite si viac fotografií surového, sériového vraha a jeho obetí v našej GALÉRII