ESA umiestnila orbiter do výšky 17 000 kilometrov nad túto planétu. Vďaka tomu dokázala nasnímať obrázky jeho povrchu, ktoré následne reálne prenášala smerom na Zem. No keďže vzdialenosť vesmírnej stanice od našej planéty bola veľká, počas prenosu dochádzalo k malému meškaniu. Diváci si preto pozreli jednotlivé zábery s približne 17 minútovým oneskorením.
Aktuálne obrázky z pohľadu na Mars sa obmieňali každých 50 sekúnd. Diváci si mohli pozrieť hodinový prenos vysielaný priamo na YouTube, počas ktorého sa zároveň dozvedeli od odborníkov rôzne zaujímavosti z misií, ktoré sa podnikli na túto planétu. Astronómovia sa zameriavajú na Mars ako na jedno z možných miest, kde by mohli objaviť mimozemský život. Preto tam robili najviac výskumov a disponujeme najväčším množstvom dát z podmienok, aké tam vládnu.
Prenos sa konal na dvadsiate výročie projektu Mars Express. Orbiter pomáha vytvoriť 3D obraz o povrchu tejto planéty. Ďalšie prístroje z tejto misie zase skúmajú minerály, ktoré sa tam vyskytujú. Tie navyše potvrdili, že kedysi tam bolo vlhkejšie prostredie ako v súčasnosti a nachádzala sa tam voda.
FOTO z povrchu Marsu nájdete v GALÉRII
Vizuálna kamera Mars Express ponúkla zábery na Mars aj v minulosti. Vždy však šlo o nahrané zábery, ktoré sa ku bežným ľuďom dostávali s niekoľkodňovým oneskorením. Hlavným dôvodom bolo postavenie orbitru, ktorý sa nachádzal na druhej strane slnka alebo jeho antény boli nasmerované smerom od Zeme. Teraz po prvýkrát prispôsobili jeho nastavenie tak, aby nám ponúkli aktuálne reálny pohľad tisíce kilometrov od našej planéty.