Je to síce „zázračné dieťa“, no nikdy neuvidí svojich rodičov. Zábery z jeho záchrany sú bolestivé. Dievčatko sa totiž prvýkrát nadýchlo do skazy, obklopené deštrukciou po ničivom zemetrasení. Jeho matka ho porodila počas otrasov v meste Jindires v okrese Afrín v severnej Sýrii, informuje Mirror.

FOTO záchrany novorodeného dievčatka spod sutín v GALÉRII

Dievčatko sa narodilo pod troskami zrútených budov, od narodenie je sirotou, jej rodičia totiž živí nevyviazli. Video, ako bábätko vynášajú spod trosiek sa stalo virálnym. Na Twitteri ho zdieľal aj novinár Hoshang Hassan. Bola je to jedna z tisícok záchranných operácií v tme, daždi a chlade v oblasti turecko-sýrskych hraníc, ktorou v pondelok skoro ráno otriaslo silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8.

Spojené pupočnou šnúrou

O zosnulej rodine novorodenca sa vie len toľko, že bola vysídlená z mesta Dajr az-Zaur v dôsledku sýrskej vojny do Afrínu, vzdialeného asi sedem hodín. Pred vojnovou brutalitou sa im podarilo zachrániť, no nie pred jednou z najsmrteľnejších prírodných katastrof tohto storočia, ktorá si už vyžiadala vyše 5-tisíc obetí, tisíce budov boli zrovnané so zemou.

Podľa agentúry AFP bolo novorodeniatko ešte spojené s matkou pupočnou šnúrou. Umiestnili ho do inkubátora a napojili na vnútrožilovú výživu. Stav dievčatka bol zlý, no je stabilizované, na telíčku malo modriny a tržné rany. Podľa príbuzného zahynuli pri zemetrasení okrem rodičov novorodenca aj jeho štyria starší súrodenci a teta.

Turecký viceprezident Fuat Oktay označil zemetrasenie za „katastrofu storočia“. Predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) odhadujú, že mŕtvych môže byť až do 20-tisíc.

„Potom ako došlo k prvému otrasu boli ľudia o tretej ráno po celej ulici,“ opísal pre Mirror Ali Hussein Rashid (49), humanitárny pracovník z hlavného mesta Sýrie Halab. „Nemali sme však žiadne vybavenie, nič, s čím by sme mohli ľudí vytiahnuť spod sutín okrem našich rúk. Bol to šok, nedá sa to opísať. Zrútilo sa vyše 50 budov, v celej oblasti bolo len päť sanitiek.“

FOTO po zemetrasení v Turecku a Sýrii v GALÉRII sú nevhodné pre maloletých a citlivé povahy!