Cestujúci zanechali na palube potápajúcej sa lode množstvo osobných predmetov. Len niektorým z nich sa podarilo zachrániť veci, ku ktorým mali blízky vzťah. Výskumníci tušili, že na dne oceánu sa spolu s vrakom Titanicu nachádza aj viacero pokladov. Až teraz sa im však podarilo tieto domnienky potvrdiť.

Zástupcovia Magellanu zo získaných záberov zistili, že je na dne oceánu niekoľko klenotov. Najlepšie zábery získali na luxusný náhrdelník, ktorý bol vyrobený zo zlata a visel na ňom vzácny prívesok. Ten vytvorili zo zubu žraloka veľkozubého. V súčasnosti už šperk nedrží pokope, ale podľa kúskov rozložených popri sebe je jasne viditeľné, ako mohol vyzerať v minulosti.

FOTO 3D modelu vraku nájdete v GALÉRII

Vedci si myslia, že sa popri tomto klenote nachádzajú na dne aj ďalšie vzácnosti. Na záberoch je vidieť drobné koráliky, ktoré sú však prekryté pieskom a nie je teda jasne čitateľné, o aký konkrétny šperk by mohlo ísť. Riaditeľ Magellanu Richard Parkinson označil tento objav za úžasný a úchvatný.

I keď sa tejto spoločnosti podarilo urobiť tak vzácny objav, klenoty musia naďalej zostať na oceánskom dne. Pred začiatkom expedície totiž dostali od príslušných orgánov podmienku, že napriek preskúmaniu vraku nemôžu odtiaľ následne nič vziať a všetky časti musia zostať naďalej pod hladinou.

Magellan v spolupráci s Atlantic Production poslala minulý rok na dno oceánu ponorky, ktoré mali za úlohu zaznamenávať celú lokalitu, kde leží ponorený Titanic. Zo svojej expedície si odniesli 200 hodín záznamov a 700 000 fotografií. Na ich základe potom vytvorili doteraz najpresnejší 3D model vraku jednej z najslávnejších lodí. V ďalšej časti svojho bádania sa chcú zamerať práve na skúmanie takýchto detailov a hľadanie zaujímavých potopených predmetov.