Vysoká kriminalita, vírus zika, škrty v rozpočte či nebezpečné superbaktérie odolné proti klasickej liečbe. Olympijské hry v brazílskom Riu de Janeiro sa začnú už čoskoro, v piatok 5. augusta, no vari žiadne dejisko hier doteraz ešte toľkým problémom naraz čeliť nemuselo.

Organizátori olympiády v Atlante 1996 odolávali korupčnému škandálu, pred súťažami v Aténach 2004 športoviská dokončovali na poslednú chvíľu, do čínskeho Pekingu v roku 2008 leteli športovci s obavami zo silného znečistenia vzduchu. Problémy Ria, prvého dejiska hier v Južnej Amerike, však starosti predchádzajúcich organizátorov vo viacerých ohľadoch prekonávajú.

Zostaňte doma

„Je to tu zo dňa na deň horšie. Všetkým, ktorí sa do Ria chystáte, odkazujem - Zostaňte doma! Riskujete život. A to úroveň verejných nemocníc ani nespomínam. Len Boh môže zmeniť situáciu v Brazílii,“ napísal pred pár týždňami na Instagram slávny brazílsky futbalista Rivaldo, majster sveta spred štrnástich rokov.

Urobil tak tesne po tom, čo sa dozvedel o smrti 17-ročného dievčaťa v uliciach mesta. Tamojší policajti vraj uznávajú zásadu: najskôr strieľaj, potom sa pýtaj.

„Výsledkom je, že Rio sa stalo jedným z najnebezpečnejších miest sveta. Tesne po udelení olympiády v roku 2009 zodpovední tvrdili, že bezpečnosť zlepšia. No od tých čias umrelo len rukou polície vyše 2 500 osôb,“ prilial olej do ohňa brazílsky šéf organizácie Amnesty International Atila Roque.

„V tomto smere štát kompletne zlyháva,“ vyhlásil pre CNN kontroverzný starosta Ria de Janeiro Eduardo Paes. „Môže to byť skvelá olympiáda, ale aj veľké fiasko,“ myslí si jeden z politikov Francisco Dornelles.

Policajtom vraj štát poriadne neplatí, a tak sa niet čo čudovať, ako pristupujú k povinnostiam. Aj preto turistov nedávno vítal na letisku plagát: „Vitajte v pekle! Ak sem prídete, v bezpečí nebudete,“ napísali naň miestni aktivisti.

Copacabana: Pláž dlhá štyri kilometre patrí medzi najznámejšie na svete. Bude hostiť súťaže v plážovom volejbale.
Copacabana: Pláž dlhá štyri kilometre patrí medzi najznámejšie na svete. Bude hostiť súťaže v plážovom volejbale.
Zdroj: Getty Images

Copacabana: Pláž dlhá štyri kilometre patrí medzi najznámejšie na svete. Bude hostiť súťaže v plážovom volejbale. Foto: Getty Images

Najhoršie? Bezpečnosť

V roku 2014 vzrástol v krajine počet mŕtvych po policajných operáciách o 40 percent. Vlani takto prišlo o život 645 ľudí. Pri takmer dvanástich miliónoch obyvateľov Ria, ak počítame aj metropolitné časti, to možno nie je až také strašidelné číslo, no dôvod na obavy to predstavuje.

„Bezpečnosť a vnútorná kriminalita určite sú najväčší problém dejiska hier,“ myslí si šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár. Od konca júla až do skončenia olympiády, ktorá potrvá do 21. augusta, má na poriadok v uliciach a na športoviskách dohliadať vyše 80-tisíc strážcov zákona. Viac ako 21-tisíc z nich bude strážiť olympijskú dedinu a príjazdové cesty.

„Strážili už aj nás, keď sme tam boli na sústredení. So samopalmi, v plnej výzbroji. V prípade nášho areálu je to však pochopiteľné, keďže je to vojenský objekt. Dobre však viem, že prepady sú v krajine bežné a v horších častiach sa strieľa stále,“ tvrdí naša medailová nádej vo vodnom slalome Matej Beňuš.

Pod dohľadom: V uliciach mesta má počas olympiády hliadkovať vyše osemdesiattisíc strážcov zákona.
Pod dohľadom: V uliciach mesta má počas olympiády hliadkovať vyše osemdesiattisíc strážcov zákona.
Zdroj: Getty Images

Pod dohľadom: V uliciach mesta má počas olympiády hliadkovať vyše osemdesiattisíc strážcov zákona. Foto: Getty Images

Golfistom sa nechce

Na rozdiel od golfistov sa Beňuš do Ria chystá. Golf sa do programu olympiády vracia po roku 1904, teda po dlhých 112 rokoch, no viacerým hviezdam tohto športu sa do Brazílie nechce. Vrátane Íra Shana Lowryho, austrálskej svetovej jednotky Jasona Daya či víťaza júnového US Open Američana Dustina Johnsona.

Ani severoírska megastar Rory McIlroy nikam nejde. Problémom v ich prípade nie je bezpečnosť, ale vírus zika, ktorý prenášajú komáre a môže byť pre ľudský plod nebezpečný. Je vraj schopný spôsobiť nedostatočný vývin mozgu.

„Moje zdravie a zdravie mojej rodiny sú mi prednejšie. Hoci riziko infekcie označujú za nízke, stále je a nehodlám ho podstúpiť,“ vysvetľoval. „Golfisti žijú v inom svete. Podľa môjho názoru sa im tam nechce najmä preto, že na olympiáde nie sú prize money. Možno im to slúži len ako výhovorka. Celé je to podľa mňa trochu nafúknuté,“ myslí si Matej Beňuš.

Napriek tomu sú doktori zajedno: chráňte sa pred komármi, ako sa len dá. „Noste dlhé rukávy, zatvárajte na hoteloch okná,“ odporúčajú.

Amerického cyklistu Teejaya van Garderena to trápiť nemusí. Hoci si vybojoval právo štartu v Brazílii aj on, keďže má tehotnú priateľku, radšej zostane doma.

Ani Teejay van Garderen: Priateľka amerického cyklistu je tehotná. Bojí sa riskovať a ísť do Ria.
Ani Teejay van Garderen: Priateľka amerického cyklistu je tehotná. Bojí sa riskovať a ísť do Ria.
Zdroj: Getty Images

Ani Teejay van Garderen: Priateľka amerického cyklistu je tehotná. Bojí sa riskovať a ísť do Ria. Foto: Getty Images

Štart si rozmyslela aj naša najlepšia strelkyňa, dvojnásobná strieborná medailistka z posledných dvoch olympiád Zuzana Rehák- Štefečeková. Tri mesiace po tom, čo sa jej narodil syn Nathan, si schuti zastrieľala na majstrovstvách Európy v talianskom Lonate.

Popri prebaľovaní dokázala získať v obľúbenom trape zlato. V Brazílii si však podobnú dvojúlohu rozmyslela. „Nechcem tam s ním cestovať. Súperky môžu byť rady, že zostanem doma,“ odkázala.

Odolné mrchy

Od polovičky júna sa však viac než vírus zika skloňuje iná pliaga - nebezpečné superbaktérie. Objavili ich najskôr v zátoke Guanabara, kde sa bude súťažiť v jachtingu a vo windsurfingu. Nové štúdie potom potvrdili ich prítomnosť na plážach Copacabany, kde sa uskutoční plavecká časť triatlonu a v lagúne Rodrigo de Freitas, dejisku veslárskych súťaží.

Superbaktérie, odolné proti klasickej liečbe, sú vraj schopné spôsobiť pľúcnu infekciu, meningitídu či ochorenie močových ciest. „Za kontamináciu pláží môže nedostatok základných hygienických zariadení v meste. Rozšírenie baktérií napomohol odpad z miestnych nemocníc,“ tvrdí univerzitná profesorka Renata Picaová, ktorá sa na vypracovaní štúdie podieľala.

Baktérie podľa Centra pre výskum chorôb ročne nakazia vo svete dva milióny ľudí a spôsobia smrť zhruba 23 tisíckam z nich. Na Copacabane sa „odolná mrcha“ nachádzala v každej desiatej vzorke. Na plážach v Botafogu a vo Flamengu, kde sa má súťažiť v jachtingu, bol jej výskyt 90-percentný.

Podľa vedcov je nemožné do začiatku hier vyčistiť zamorené miesta. Na druhej strane, baktérie by v prípade kontaktu so zdravým človekom nemali spôsobiť žiadne zdravotné problémy. Riziko nákazy vzniká údajne len pri osobách so zníženou imunitou. Prípadná nákaza však znamená hospitalizáciu.

Ako útok nepriateľa

Rozhodne sa však neodporúča piť miestnu vodu. „Je tam krásne, no vždy, keď vám voda šplechne do tváre, budete mať pocit, že na vás útočí nepriateľ. Pokúsim sa v takých prípadoch mať ústa zavreté,“ vyhlásil nemecký paralympijský jachtár Heiko Kroger po nedávnej návšteve zátoky.

Niektorí jachtári pred pár týždňami museli v zátoke Guanabara čeliť olejovej škvrne na hladine. „Nedalo sa jej vyhnúť, rozprestierala sa všade,“ citovali agentúry sklamanú Fínku Camillu Cedercreutzovú. „Lode sme mali úplne hnedé, no najhoršie bolo sledovať to množstvo mŕtvych rýb na hladine,“ pridal sa španielsky pretekár Jordi Xammar.

Do organizátorov sa ešte vlani obula Medzinárodná plavecká federácia. Obvinila ich z nedostatku rešpektu k pravidlám, keďže kompetentní napriek výzvam dlho nehodlali skontrolovať a najmä vyčistiť tamojšie vody.

Zaváži duch mesta?

Budú to pre cariocas, ako sa hovorí obyvateľom Ria, napriek všetkému úspešné hry? Organizátori sa dušujú, že všetky obavy sú prehnané. Prvá letná olympiáda na juhoamerickej pôde sa vraj skončí veľkým úspechom. Na rozdiel od Atén spred dvanástich rokov boli športoviská hotové už šesť týždňov pred olympiádou. Rio zvládlo poradiť si aj s finančnými problémami.

Keď policajti vraj nemali pred mesiacom ani na benzín, vyhlásila tamojšia samospráva stav finančnej núdze. Na jeho základe potom centrálna vláda poskytla organizátorom dodatočné tri miliardy reálov, čo je zhruba 780 miliónov eur.

Horšie je to s miestnym antidopingovým laboratóriom. Po zistených chybách vo vzorkách mu Svetová antidopingová agentúra (WADA) zastavila činnosť. Riaditeľ Marco Aurelio Klein následne odstúpil. Ak sa to v zostávajúcich dňoch do začiatku OH nevyrieši, budú sa musieť vzorky posielať do zahraničia.

Šéf Medzinárodnej atletickej federácie Sebastian Coe napriek všetkému hýril v polovičke mája optimizmom. „Prežil som v Riu dlhší čas. To mesto má unikátneho ducha, čo zabezpečí, že olympiáda sa skončí úspechom. Keď som včera ráno išiel popri tamojšej pláži do práce, pozrel som sa na kolegu a zhodli sme sa na tom.

Toto je obrovská výhoda Ria. Je to jedinečné miesto, ktoré musí návštevníkov pozitívne prekvapiť. Spolu so srdečnosťou miestnych ľudí,“ cituje jeho slová oficiálna stránka OH rio2016. com.

Brazília očakáva na budúci mesiac príchod zhruba pol milióna návštevníkov. O 306 kolekcií medailí bude súperiť 10 500 športovcov vrátane 52 Slovákov.