Akademických pracovníkov vo Veľkej Británii bez ohľadu na pohlavie by mali študenti po novom oslovovať titulom sir, teda pane. S nápadom prišli feministky z radov pedagógov, ktoré chcú odstrániť „sexistickú kultúru“ v školstve.

Oslovenie slečna alebo pani podľa nich vnucuje žiakom predsudky vlastné predchádzajúcim generáciám. Treba, aby sa študenti naučili hovoriť sir aj učiteľkám, prípadne aby sa v školstve nosilo iba oslovovanie krstným menom. Predpokladá sa, že nápad bude konzervatívny minister školstva Michael Gove ignorovať.

Sexizmus v oslovení

„Keď sa študenti zoznámia s profesorkou, očakáva sa, že ocenia jej akademické úspechy. Namiesto toho ju zhadzujú oslovovaním slečna,“ tvrdí emeritná profesorka anglického jazyka a lingvistiky na univerzite v Roehamptone Jennifer Coatesová.

Je to podľa nej „depresívny príklad toho, v akom nízkom postavení sú ženy v porovnaní s mužmi.“ Tí majú bez ohľadu na vek i to, či sú v práci noví alebo nie, vysoký status.

Coatesová vyzvala, aby boli tradičné tituly sir/miss (pane, slečna) zo škôl vyhostené a aby sa tak zastavilo „zapúšťanie sexistických názorov“ medzi študentmi. Jej výzvu podporilo niekoľko ďalších akademičiek. Jedna z nich dokonca navrhla, aby učiteľov volali žiaci iba krstnými menami.

Coatesová pripája zážitok z praxe, keď učila na dievčenskej akadémii, kde ju žiačky chvíľu volali profesorka Coatesová, no neskôr už len slečna. „Boli tam zamestnaní muži dvadsiatnici a volali ich sir. Hoci je toto oslovenie aj rytiersky titul a ženy rytierkami neboli, hovoriť pedagógovi slečna je smiešne, pretože úrovni sir vôbec adekvátne nezodpovedá. Tak môžete oslovovať slobodnú ženu,“ myslí si profesorka.

V hre sú aj krstné mená

Coatesová zároveň varuje, že pojmy ako sir a miss nesú posolstvo, že ženy sú nižšie bytosti od muža. Ich použitie sa datuje až do 16. storočia, keď mali učitelia často nižšie sociálne postavenie, ako deti , ktoré učili. Nechali sa preto oslovovať titulom sir, aby posilnili svoju autoritu, vysvetľuje historik Jacob Middleton.

Profesorka lingvistiky na Californskej univerzite Robin Lakoffová dodáva, že titul sir evokuje rešpekt, kým oslovenie slečna nie. „Je veľmi ťažké vytvoriť jazykovú rovnosť osôb, ktoré v mysliach mnohých ľudí rovní ani nie sú,“ povedala.

Profesorka Sara Mills zo Sheffield Hallam University zasa vyzvala, aby sa v školstve upustilo od titulov a žiaci oslovovali akademikov len krstnými menami, píše portál britského denníka Daily Mail.

Riaditeľka vzdelávacieho inštitútu Brook learn trust Debbie Coslettová má na veci iný názor. „Keď ma v škole študenti oslovujú slečna, nemám s tým žiaden problém. Je to určite väčšie vyjadrenie rešpektu, ako keby mali na mňa pokrikovať – hej, vy!“ myslí si Coslettová.