Európska únia plánuje dávať Ukrajine na budúci rok 1,5 miliardy eur mesačne. Potvrdila to v piatok na záver summitu EÚ v Bruseli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Informuje o tom TASR na základe správ agentúry AFP a magazínu Politico.

Ako pripomína Politico, Komisia sa k platbám Ukrajine zaviazala už predtým. Avšak kľúčové detaily — ako napríklad celková suma pomoci alebo koľko z nej bude musieť Kyjev vrátiť — zatiaľ neboli dohodnuté.

Von der Leyenová však zdôraznila, že Ukrajina bude môcť rátať na budúci rok s touto mesačnou pomocou ako "spoľahlivým zdrojom príjmu". Podrobnosti budú musieť ešte doriešiť ministri financií členských krajín EÚ.

"Dôležité bolo dať signál Ukrajine, že si veľmi dobre uvedomujeme dôležitosť tohto spoľahlivého toku príjmov," povedala šéfka eurokomisie.

Kyjev aj Washington predtým kritizovali Európsku úniu, že otáľa s prisľúbenou pomocou Ukrajine. Sľúbila jej deväť miliárd eur, avšak doteraz zaplatila iba miliardu.

Slovensko na rokovaniach šéfov vlád a štátov v Bruseli podporilo plány ďalšej pomoci EÚ pre Ukrajinu, ktorá je vystavená ruskej agresii a jej následkom. Podľa spravodajcu TASR to v piatok po skončení dvojdňového samitu EÚ v Bruseli uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). Heger upozornil, že finančná pomoc pre Ukrajinu je aj bezpečnostným záujmom Slovenska, rovnako ako je to záujmom EÚ.

"Hovorili sme jasne o ďalšej podpore – humanitárnej, finančnej a vojenskej," spresnil premiér.

Podľa jeho slov diskusie lídrov boli zamerané na nutnosť pomáhať a zaistiť Ukrajine potrebnú finančnú stabilitu. "Jednak do konca tohto roka schváliť tri miliardy eur, a zároveň v najbližších týždňoch pripraviť plán pomoci na budúci rok, aby to celé zapadlo do mozaiky pomoci, kde prispejú aj Spojené štáty, Británia, Medzinárodný menový fond a Svetová banka," vysvetlil Heger.