Koľko nenávisti či fanatizmu musí mať v sebe človek, aby zahodil život s rodinou v blahobyte a spolu so sebou zabil stovky nevinných ľudí? Ani jeden zo srílanských náboženských vrahov netrpel núdzou, všetci, ktorých polícia identifikovala, mali majetok i dobré vzdelanie. Mali manželky, deti, blízkych, ktorí ich milovali. Napriek tomu sa podpísali pod smrť najmenej 253 ľudí a stoviek zranených. Vrátane seba. S ruksakmi plnými výbušnín zamierili počas veľkonočnej nedele do hotelov a katolíckych kostolov, aby vzali život nič netušiacim obyvateľom a turistom. Bez váhania, výčitiek, na rozkaz. Krátko pred útokmi dokonca priemyselná kamera zachytila na tvári jedného zo samovražedných atentátnikov úsmev.

Vrátil sa niekto iný

Tridsaťšesťročný Abdul Lathief Jameel Mohamed mohol mať dobrý život. Vyštudoval letecké inžinierstvo na Kingston University v Spojenom kráľovstve, podedil majetky, mal krásnu ženu, štyri malé deti. Stačil však rok v Austrálii, kde absolvoval post­graduálne štúdium, a všetko sa zmenilo. Dnes stále ani najbližší nevedia, čo sa s ním porobilo. Podľa servera Sky news zrazu začal veľa cestovať do Singapuru a hlavne Malajzie, kde sú údajne živé bunky Islamského štátu.  Aj jeho mladšia sestra Samsul Hidaya v rozhovore pre Daily Mail tvrdila, že ho posledné roky nespoznávala. Počas stretnutia s britským redaktorom vybrala rodinný album a ukazovala fotografie Abdula ako tínedžera. Mladík sa na nich spontánne baví s priateľmi, pózuje so zvieratami, smeje sa. „Býval to hravý, drzý, veselý chlapec,“ spomína. „Áno, aj v detstve bol pobožný, ale nikdy to nepreháňal. Keď sa vrátil zo Spojeného kráľovstva, bol stále celkom normálny. Ale z Austrálie prišiel celkom iný muž. Nechal si narásť bradu a úplne stratil zmysel pre humor. Stále bol vážny, na nikoho sa ani neusmial, nepovedal priateľské slovo. Som smutná preto, čo sa z neho stalo.“

Zúrivý a bláznivý: Samsul spomína, že brat vytváral v rodine silné napätie, príbuzných neustále kritizoval za ich vlažný prístup k viere. Sama s ním mala niekoľko nepríjemných konfrontácií. „Najprv začal citovať Korán. To bolo ešte v poriadku, povedala som mu, že má pravdu. Ale potom debata mierila hlbšie a hlbšie do náboženstva, až som ho nedokázala počúvať. Vynadal mužom v rodine za to, že si strihajú bradu, bol rozčúlený a úplne bláznivý. Tak som s ním radšej prestala hovoriť. Pretože sme sa blížili k bodu, keď sa nevedel kontrolovať.“ Hoci Mohamed žil za rohom, súrodenci sa odvtedy jeden druhému vyhýbali. „Dokonca sme začali využívať iné cesty domov, aby sme sa nestretli,“hovorí Samsul. Napriek tomu bolo aj pre ňu šokujúce, že Abdul sa pridal k ľuďom zodpovedným za smrtiace samovražedné útoky. „Keď nám tieto informácie polícia potvrdila, takmer som skolabovala. Neverila som, že zájde tak ďaleko. Stále tomu nemôžem uveriť. Niečo sa v Austrálii muselo stať, čo zmenilo jeho osobnosť.“ Otázka je prečo. Veď mal život pred sebou, bol zabezpečený, starý otec mu odkázal značné dedičstvo. „Nikdy nemal problémy s peniazmi tak ako obyčajní ľudia,“dodáva Samsul Hidaya. „Ak by nechcel, ani nemusel pracovať.“

Boháči: Obchodník Mohammed Ibrahim, v strede, so synom Ishanom, vľavo, ktorý sa s bratom zameral na luxusné hotely.
Boháči: Obchodník Mohammed Ibrahim, v strede, so synom Ishanom, vľavo, ktorý sa s bratom zameral na luxusné hotely.
Zdroj: INTERNET

Ozvalo sa svedomie?

Vzhľadom na fakt, že srílanské úrady o detailoch a identitách páchateľov informujú veľmi skromne, médiá skladajú čriepky príbehov jednotlivých aktérov drámy z výpovedí informátorov a náhodných svedkov. Abdul, tak ako ďalší atentátnici, odišiel s ruksakom s výbušninami do luxusného hotela Taj Samudra v hlavnom meste Kolombo. S úmyslom vyhodiť ho do povetria. Niečo sa však pokazilo a nedokázal bombu aktivovať. Alebo sa v ňom pohlo svedomie? V každom prípade misiu nesplnil. Podľa svedkov sa potom objavil na ulici v inom odeve, rikšou sa odviezol na predmestie, kde sa ubytoval v menšom penzióne Tropical Inn. Odtiaľ sa pobral do mešity a vrátil sa popoludní. Zatvoril sa vo svojej izbe a krátko nato budovou otriasol výbuch. V troskách spolu s Abdulom zahynuli obyvatelia susednej izby. Muž a žena.

Rodinný klan

Ďalšími známymi útočníkmi sú súrodenci - synovia ľavicového politika a bohatého obchodníka Mohammeda Júsufa Ibrahima, ktorý je so svojou firmou Ishana Exports najväčším vývozcom korenia v krajine. Aj oni boli finančne „za vodou“. Veď patrili medzi najprominentnejšie rodiny v krajine.  Podľa servera Daily Telegraph bol tridsaťtriročný Inshaf Ahmed Ibrahim majiteľom továrne na spracovanie medi. Údajne bol v minulosti nábožensky skôr umiernený, ale jeho fanatický mladší brat, 31 ročný Ilham Ibrahim, ho naverboval do extrémistickej skupiny a doslova mu vymyl mozog.

Obaja sa zamerali na ďalšie luxusné hotely v hlavnom meste. Shangri-La a Cinnamon Grand Hotel. Ich bomby explodovali práve v najrušnejšom čase, keď sa podávali raňajky.  Svoju smutnú úlohu zohrala aj Ilhamova žena. Takisto sa zaradila do „tímu“ zabijackých náboženských fanatikov. Keď po útokoch polícia zistila Ilhamovu identitu na základe identifikačného preukazu, ktorý použil na recepcii Shangri-La, zamierila do jeho domu. Tam ich však čakala tehotná Fatima, ktorá sa nemienila vzdať. Vyhodila do povetria seba, svoje tri malé deti a troch policajtov.

Bol to veselý chlapec: Tridsaťšesťročný Abdul Lathief Jameel študoval aj v Spojenom kráľovstve, sfanatizovali ho v Austrálii.
Bol to veselý chlapec: Tridsaťšesťročný Abdul Lathief Jameel študoval aj v Spojenom kráľovstve, sfanatizovali ho v Austrálii.
Zdroj: Profimedia.sk

Duchovný vodca: Hlavnou postavou masakry vraj bol duchovný vodca málo známej lokálnej islamistickej organizácie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) a verbovač bojovníkov pre Islamský štát, 40-ročný Zahran Hašim. Svojou nenávisťou k nemoslimom sa netajil a otvorene o nej hovoril aj počas svojich kázní.  Hašim s bratmi a najmladšou sestrou Mohammed Hašim Madaniyou vyrastal v malom pobrežnom meste Kattankudy. Madaniya na neho spomína ako na blízkeho človeka, ktorý bol ku všetkým láskavý, keď dospel. Posledné dva roky však stratili kontakt. Vtedy prešiel do utajenia a polícia ho vinila z páchania násilností medzi moslimskými skupinami.  Netušila, čo sa s ním deje, a o jeho účasti na útokoch sa dozvedela až z médií. „Nikdy, ani na chvíľu, by som si nepomyslela, že by niečo také dokázal urobiť,“ vyhlásila. „Veľmi to odsudzujem, aj keď je môj brat. Niečo také nemožno akceptovať. Viac o ňom nechcem počuť.“ Aj ona musela vypovedať na polícii, ale žiadne podozrenia k nej nesmerujú. Sama sa obáva, čo bude nasledovať, keďže zatiaľ nebolo potvrdené, či Zahran naozaj zahynul.

Dráma sa nekončí

O ďalších samovražedných útočníkoch, ktorí nechali explodovať bomby v hoteli Kingsbury a niekoľkých katolíckych kostoloch, polícia zatiaľ mlčí. Vyšetrovanie stále prebieha nielen na Srí Lanke, ale aj v Spojenom kráľovstve a v Austrálii. Hľadajú sa prepojenia aktérov útokov s tamojšími radikálnymi skupinami. Za mrežami na Srí Lanke zatiaľ skončilo zhruba osemdesiat ľudí vrátane bohatého 65-ročného biz­nismena s korením a jeho syna. Vo všetkých prípadoch je predpoklad, že sú v spojení s islamskými radikálmi z NTJ. 

„Táto skupina samovražedných atentátnikov, väčšina z nich, sú ľudia s univerzitným vzdelaním, patriaci do strednej alebo vyššej strednej triedy. Finančne boli nezávislí a ich rodiny sú bohaté,“ cituje austrálsky server News.com srílanského ministra obrany Ruwana Wijewardena. Túto kombináciu vzdelaných a zámožných extrémistov považuje za novú a veľmi znepokojivú. Zdá sa, že Islamský štát si buduje nové základne a verbuje „kvalitných“ bojovníkov. Navyše, atentátnická dráma má dozvuky. Po nedeľných útokoch bezpečnostné sily pri raziách stále nachádzajú nové dôkazy o činnosti islamských extrémistov. Výbušniny, vesty určené pre samovrahov, propagandistické materiály, vlajky. Pri akcii v meste Sammanthurai na východnom pobreží dokonca došlo k prestrelke polície s radikálmi a trom explóziám pravdepodobne „živých“ bômb v jednom zo sledovaných domov. Zahynulo pätnásť ľudí vrátane šiestich detí.

Šok a smútok: Srí Lanka a jej obyvatelia sa z útokov ťažko spamätávajú.
Šok a smútok: Srí Lanka a jej obyvatelia sa z útokov ťažko spamätávajú.
Zdroj: Profimedia.sk

Prezident začal čistku

Úrady sa domnievajú, že lokálne teroristické bunky, podobné NTJ, získavajú podporu zo zahraničia. Podobne to vidí americká veľvyslankyňa Alaina Teplitzová. „Ak zoberieme do úvahy rozsiahlosť útokov, úroveň koordinácie, ich sofistikovanosť, nemožno vylúčiť zahraničné väzby,“ uviedla pre New York Post. Situácia v spoločnosti je stále mimoriadne napätá a srílanská vláda je pod intenzívnym tlakom pre zlyhanie v súvislosti s informáciami o pripravovaných útokoch, ktoré mala od spravodajských služieb už 4. apríla. Teda dlho pred masakrou. Napriek tomu neurobila zásadné kroky, aby jej predišla. Za svoju nečinnosť sa predstavitelia krajiny ospravedlnili a prisľúbili prepracovať svoje bezpečnostné systémy. Prezident Maithripala Sirisena požiadal o rezignáciu šéfa národnej polície a ministra obrany. Zároveň oznámil, že v najbližších týždňoch zabezpečí kompletnú reorganizáciu polície a štátnych bezpečnostných zložiek.